Ogród w szkle – modna roślinna dekoracja do domu. Jak zrobić ogródek w szkle? Jak o niego dbać?
Ogród w szkle stał się w ostatnich czasach bardzo modne. Domowy miniaturowy ogród można zrobić w misie, słoju, dużej butli bądź w innym szklanym naczyniu. Dowiedz się jak stworzyć własny ogród w szkle, jakie rośliny można w nim sadzić i jak o nie dbać.
Autor: GettyImages
Do ogródków w szkle nie nadają się wszystkie rośliny doniczkowe - kluczem do powodzenia takiej uprawy jest odpowiedni dobór roślin
Zmieniające się mody i trendy nie dotyczą wyłącznie naszych ubrań i mieszkań, ale też uprawianych przez nas roślin. Jednym z hitów ostatnich lat są ogród w szkle, stanowiące niebanalną i ciekawą ozdobę wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na taką dekorację, warto dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej, gdyż wbrew pozorom utrzymanie ogrodu w szkle w dobrej formie to nie najłatwiejsze zadanie.
Wprawdzie rośliny uprawiane w szkle mają zwykle dużo lepsze warunki niż na parapecie, mimo to nadal wymagają troskliwej opieki. W przeciwnym razie mogą zacząć gnić, wysychać, chorować, wyciągać się lub nadmiernie rozrastać. Wewnętrzne ścianki szklanego naczynia mogą natomiast zacząć porastać mchem lub pokrywać się osadem z wody, co bardzo obniża ich wartość dekoracyjną.
Spis treści
- Ogród w szkle - co potrzebne do zrobienia ogrodu w szkle?
- Galeria zdjęć: Szklane ogródki
- Dwa sposoby uprawy ogrodu w szkle
- Jak zrobić ogródek w szkle?
- Ogród w szkle - jak dbać o rośliny?
- Rośliny do ogrodu w szkle
Ogród w szkle - co potrzebne do zrobienia ogrodu w szkle?
Ogródek w szkle możemy kupić gotowy w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni, ale możemy też wykonać go sami. Do tego celu będą potrzebne:
- szklane naczynie (np. szklana kula, duży kielich, butelka z szeroką szyjką, duży słój, małe akwarium),
- drenaż w postaci gruboziarnistego piasku, kamyków lub żwirku akwarystycznego,
- granulowany węgiel aktywny (do nabycia w sklepach akwarystycznych),
- dobra, żyzna ziemia kwiatowa lub ziemia dostosowana do uprawianych gatunków (np. dla paproci, dla kaktusów),
- ładny żwirek, kamyki lub kora do wyściółkowania podłoża,
- elementy dekoracyjne (np. kamienie lub otoczaki, kawałki kory, mech),
- drobne narzędzia takie jak długi patyk lub wykałaczka z przymocowaną na końcu łyżeczką, pęseta, szczypczyki czy mini łopatki.
Galeria zdjęć: Szklane ogródki
Autor: GettyImages
Do ogródków w szkle nie nadają się wszystkie rośliny doniczkowe - kluczem do powodzenia takiej uprawy jest odpowiedni dobór roślin
Dwa sposoby uprawy ogrodu w szkle
Zakładając szklany ogródek mamy do wyboru dwa sposoby uprawy: w zamkniętym i w otwartym naczyniu.
- Szklany ogródek w zamkniętym naczyniu zapewnia roślinom idealne warunki do rozwoju, właściwy mikroklimat i zamknięty odbieg wody, jednak pielęgnacja takiego ogródka jest trudniejsza (naczynie łatwo się nagrzewa od słońca, a nadmiar wilgoci sprzyja gniciu roślin), a samo naczynie nie zawsze wygląda efektownie (na jego wewnętrznych ściankach lubi skraplać się woda, a nad powierzchnią podłoża rozwijają się nieestetycznie wyglądające mchy).
- Szklany ogródek w otwartym naczyniu polegający na umieszczeniu roślin w naczyniach otwartych podobny jest do typowej uprawy doniczkowej roślin. W porównaniu do pierwszego sposobu rośliny wygodniej jest pielęgnować, a naczynie łatwiej utrzymać w czystości.
Przeczytaj też:
- 7 zasad, jak aranżować rośliny doniczkowe w domu
- Rośliny oczyszczające powietrze - przynajmniej jedna z nich powinna znaleźć się w Twoim domu!
Jak zrobić ogródek w szkle?
Prace nad naszym ogródkiem w szkle rozpoczynamy od wyłożenia dna naczynia warstwą drenażu grubości 2-5 cm (w zależności od wielkości naczynia) - jego zadaniem będzie gromadzenie nadmiaru wody i utrzymanie jej z dala od korzeni roślin.
Na drenażu umieszczamy warstewkę węgla aktywnego, który zneutralizuje zanieczyszczenia i zapobieganie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.
Na tak przygotowany podkład wysypujemy podłoże dla roślin i za pomocą długiego patyczka z przymocowaną łyżeczką lub mini łopatką (w zależności od rodzaju naczynia i wielkości otworu) robimy w nim otwory i sadzimy wybrane rośliny.
Po posadzeniu roślin, ugniatamy lekko ziemię i delikatnie podlewamy (np. za pomocą zakraplacza, pipety lub malutkiej konewki z wąską wylewką), a następnie dekorujemy ściółką z kamyków, kory, mchu lub porostów i ozdabiamy efektownym kawałkiem kory, ciekawymi gałązkami lub ładnymi kamieniami.
Ogród w szkle - jak dbać o rośliny?
Tak przygotowany ogródek ustawiamy w eksponowanym miejscu blisko okna i pielęgnujemy podobnie, jak rośliny w doniczkach (systematycznie, ale bardzo ostrożnie podlewamy), rezygnując jednak z nawożenia, które pobudza rośliny do intensywnego wzrostu (szybko przestają mieścić się w naczyniu). Nadmiernie rozrośnięte egzemplarze możemy przycinać (np. bluszcz, fitonię, figowiec pnący) lub wymieniać na nowe, mniejsze sadzonki.
Jeśli nasz szklany ogródek ma ładnie się prezentować, oprócz pielęgnacji roślin, musimy też zadbać o sam pojemnik. Na jego wewnętrznych ściankach z czasem lubią tworzyć się naloty z mchów lub osad z wody, dlatego wnętrze naczynia trzeba systematycznie przecierać wilgotnym wacikiem lub patyczkami do uszu nasączonymi wodą z sodą oczyszczoną.
Rośliny do ogrodu w szkle
Kluczem do powodzenia jest także odpowiedni dobór roślin. W szklanym ogródku jest niewiele miejsca, dlatego do jego utworzenia najlepiej nadają się gatunki wolno rosnące, osiągające niewielkie rozmiary lub dobrze znoszące przycinanie, takie jak np.:
- fitonia,
- figowiec pnący,
- bluszcz pospolity,
- karłowe odmiany skrzydłokwiatu,
- różne gatunki pilei (Pilea glauca, pilea Cadiera, pilea błyszcząca),
- różne gatunki peperomii (peperomia kędzierzawa, peperomia srebrzysta),
- miniaturowe storczyki,
- episcja.
W szkle ciekawie zaprezentują się też rozmaite oplątwy, które nie mają korzeni i nie potrzebują podłoża, a nawet rośliny owadożerne takie jak rosiczki, muchołówki czy kapturnice. Do ogródków z podwyższoną wilgotnością odpowiednie będą różne gatunki paproci i roślin preferujących wysoką wilgotność powietrza np. widliczka, adiantum, orliczka, flebodium czy karłowe odmiany nefrolepisów, natomiast do ogródków bardziej suchych, lepsze będą gatunki lubiące ciepło, suszę i światło czyli sukulenty i kaktusy, np. haworsja, eszeweria, litopsy (żywe kamienie), grubosze, aloes zwyczajny czy kalanchoe Blossfelda.
Przeczytaj też: