Pielęgnacja paproci doniczkowych: jak dbać o domowe paprocie doniczkowe

2017-11-30 9:33 Katarzyna Józefowicz

Paprocie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Dowiedz się, jak dbać o paprocie doniczkowe. Pielęgnacja paproci doniczkowych: poradnik.

Paprocie należą do najbardziej lubianych roślin pokojowych. Mimo to, nie wszystkie gatunki paproci dobrze czują się w mieszkaniach. Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o domowe paprocie, aby bujnie rosły i długo zdobiły nasze wnętrza.

Pielęgnacja paproci doniczkowych: jakie światło i podłoże

Większość paproci to rośliny pochodzące z dolnych partii lasów, dlatego ich wymagania z reguły są zbliżone. W naturze paprocie zasiedlają półcieniste dno lasu, rosną w wilgotnym, próchniczym podłożu, dlatego podobnych warunków oczekują również w uprawie domowej.
W mieszkaniach paprocie dobrze rosną w miejscach widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem. Źle natomiast czują się na południowym oknie, gdyż ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia. Paprocie wymagają też przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego najlepsza jest dla nich ziemia kompostowa z dużym udziałem torfu i próchnicy. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnie jej przygotować, najlepiej kupić gotową ziemię do paproci w sklepie ogrodniczym.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować paprocie doniczkowe zimą? Lubiane rośliny doniczkowe

Pielęgnacja paproci doniczkowych: podlewanie, wilgotność i temperatura powietrza

Paprocie należy systematycznie podlewać, gdyż są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Nie lubią jednak, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie mokra, dlatego konieczna jest warstwa drenażu na dnie (np. z keramzytu).
W mieszkaniach najtrudniej zapewnić paprociom odpowiednią wilgotność powietrza i właściwą temperaturę. Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej (19–22 st.C) oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Z tego powodu szczególnie ciężkim okresem jest dla nich zima, gdyż w ogrzewanych mieszkaniach jest wtedy bardzo ciepło i sucho. Takie warunki najlepiej znosi nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ i nefrolepis wyniosły, najgorzej – orliczka kreteńska, adiantum klinowate, zanokcica gniazdowa i platycerium (czyli łosie rogi). Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, a temperatura za wysoka paprocie często chorują lub usychają – dlatego zimą należy zadbać o nie szczególnie troskliwie. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia roślin do niezbyt ciepłej, ale widnej łazienki, powinno się umieścić je jak najdalej od kaloryfera, a doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej wodą i kulkami keramzytu. Dobrym pomysłem jest również ustawienie paproci w pobliżu odkrytego akwarium lub nawilżacza powietrza.

Wysiłek włożony w zapewnienie roślinom odpowiednich warunków z pewnością się opłaci, gdyż piękne paprocie nie tylko będą efektowną ozdobą naszego wnętrza, ale też przyczynią się do oczyszczenia powietrza z toksyn.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE