Jak i czym podlewać domowe paprotki, by bujnie rosły? Czy paprotki można podlewać mlekiem?

2023-11-24 9:20

Paprotki to rośliny chętnie uprawiane w domach. Aby bujnie rosły, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać paprotki i poznaj domowe sposoby na nawożenie paprotek.

Spis treści

  1. Domowe paprotki - gatunki
  2. Co lubią domowe paprotki?
  3. Jak paprotki reagują na suszę i zalanie?
  4. Jak często podlewać paprotki domowe?
  5. Jaką wodą podlewać paprotki domowe?
  6. Woda mineralna do podlewania paprotek
  7. Fusy z kawy do podlewania paprotek
  8. Czy można podlewać paprotki domowe mlekiem?

Domowe paprocie doniczkowe to jedne z najpiękniejszych roślin pokojowych o ozdobnych liściach. Wprawdzie nie kwitną, ale za to brak kwiatów rekompensują ładnym, kępiastym pokrojem oraz efektownymi liśćmi o różnych kształtach i ciekawej fakturze. Mają też niezwykłą zdolność do nawilżania powietrza i oczyszczania go z toksyn.

Domowe paprotki - gatunki

Paprotki domowe należą do ogromnej klasy paprotników, liczącej sobie ponad 11 tysięcy gatunków, ale tylko nieliczne możemy spotkać na domowych parapetach. Do najpopularniejszych paprotek domowych należą m.in.:

Co lubią domowe paprotki?

W znakomitej większości paprocie uprawiane w mieszkaniach to rośliny pochodzące z wilgotnych lasów i zasiedlające w naturze poszycia leśne bądź omszone skały. Z tego względu są więc roślinami kochającymi półcieniste stanowiska oraz wilgotne powietrze i podłoże. Bardzo lubią też podłoża przepuszczalne, ale jednocześnie dość chłonne, a także bogate w materię organiczną i próchnicę, bo właśnie na takich glebach rosną w naturalnym środowisku. Aby wiec móc cieszyć się pięknem paproci w domu, musimy uwzględnić ich potrzeby, zapewnić roślinom jak najlepsze warunki uprawy i odpowiednio je pielęgnować.

Jak paprotki reagują na suszę i zalanie?

Jednym z kluczowych elementów odpowiadających za dobry stan domowych paprotek jest ich odpowiednie podlewanie i nawożenie. Zadanie nie jest jednak łatwe, bo chociaż paprocie lubią wilgoć i bardzo źle reagują na suszę (u niektórych nawet krótkotrwała susza może doprowadzić do błyskawicznego zasuszania całych liści, np. u adiantum), są też wrażliwe na zalanie, a woda zalegająca w pobliżu ich korzeni może nawet doprowadzić do zamierania roślin (objawy zalania można pomylić z zasuszeniem, gdyż w obu przypadkach liście paproci w pierwszej kolejności zaczynają więdnąć).

Przeczytaj też:

Jak często podlewać paprotki domowe?

Z tego względu paprocie uprawiane w mieszkaniu trzeba podlewać często (latem nawet kilka razy w tygodniu), ale umiarkowanie, sprawdzając za każdym razem, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce już przeschła. Zimą paprocie wymagają natomiast rzadszego podlewania (wystarczy 1-2 razy w tygodniu).

Jaką wodą podlewać paprotki domowe?

Podobnie jak inne rośliny domowe, paprocie możemy podlewać wodą z kranu o temperaturze pokojowej, ale ponieważ znajduje się w niej sporo minerałów, które w nadmiarze mogą źle wpływać na rozwój roślin (np. żelazo, chlor, fluor), lepiej jest wcześniej ją przegotować, przefiltrować lub odstawić w naczyniu na około dobę, aby nadmiar minerałów mógł wyparować.

Woda mineralna do podlewania paprotek

Do podlewania paprotek doskonała będzie też pitna woda mineralna lub źródlana (niegazowana lub odgazowana, nie może być też wysokozmineralizowana). Taka woda nie tylko korzystnie wpłynie na kondycję paprotek, ale też może stanowić naturalny sposób ich dokarmiania, bo zwiera cały szereg mikro- i makroskładników, ale w niewielkich ilościach, co nie grozi przenawożeniem roślin.

Przeczytaj też:

Fusy z kawy do podlewania paprotek

Innym, domowym sposobem nawożenia paproci są fusy z kawy. Fusy zawierają niewielkie ilości azotu i minerałów (m.in. fosfor, magnez, potas, miedź), a także mają lekko kwaśny odczyn. Dodane do podłoża, nie tylko wzbogacą je w minerały, ale też poprawią jego strukturę i chłonność (rozluźniają je, napowietrzają i wzbogacają w cenną materię organiczną). Do nawożenia roślin doniczkowych możemy wykorzystać świeże fusy, rozsypując je wokół roślin i mieszając z wierzchnią warstwą podłoża (wymieszanie jest ważne, bo w przeciwnym razie szybko spleśnieją i staną się bezużyteczne) lub wysuszyć je i wykorzystać w późniejszym czasie. Łyżkę stołową fusów można też rozpuścić w 0,5 litra wody i otrzymanym płynem podlewać paprocie co 7-14 dni.

Czy można podlewać paprotki domowe mlekiem?

Jednym z domowych sposobów nawożenia paprotek, na jaki możemy natknąć się w Internecie, jest też podlewanie roślin mlekiem. Metoda ta jest jednak dość kontrowersyjna, bo mleko to produkt spożywczy, który łatwo się psuje, dlatego dodany do ziemi w nieodpowiedni sposób, może przyczynić się do rozwoju patogennych grzybów lub bakterii, a także może zaburzać gospodarkę powietrzno-wodną w podłożu (obecność sporej ilości tłuszczów). Faktem jest wprawdzie, że mleko zawiera sporo minerałów, wiec zastosowane we właściwy sposób, może być swego rodzaju naturalną odżywką dla roślin. Nie wolno jednak wykorzystywać mleka w surowej postaci, wprost z kartonu czy butelki, tylko wcześniej bardzo mocno rozcieńczyć wodą (50-100 ml mleka na 1 litr wody), a nawet użyć do podlewania roślin wody z płukania butelki po mleku. Nie należy też stosować „mlecznej odzywki” częściej niż raz w miesiącu.

Mleko nie nadaje się jednak do zasilania wszystkich roślin. Świeże mleko ma obojętny lub lekko kwaśny odczyn (choć z mlekiem w kartonie może być już różnie), ale zawiera też sporo wapnia, dlatego nie będzie dobrym wyborem dla roślin kwasolubnych lub tych, które nie tolerują wapnia w podłożu, czego przykładem mogą być właśnie paprocie, które w zdecydowanej większości lubią lekko kwaśne lub nawet kwaśne podłoże i tylko niektóre oczekują ziemi o wyższym odczynie pH (np. ciemnotka okrągłolistna, która w naturze zasiedla skały i lubi podłoża wapienne) - w ich przypadku mleczna odżywka może się sprawdzić. Lepiej natomiast nie stosować jej w uprawie paproci kwasolubnych i nielubiących wapnia w podłożu.

Przeczytaj też:

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?