Paproć orliczka kreteńska – łatwa w uprawie roślina doniczkowa

2014-10-09 14:44 Agnieszka Mike-Jeziorska

Miłośnikom paproci doniczkowych polecamy do uprawy domowej niezwykle dekoracyjną i do tego łatwą w prawie orliczkę kreteńską. Podpowiadamy gdzie ustawić w domu paproć orliczkę kreteńską i jak ją pielęgnować. Rośliny doniczkowe ozdobne z liści: orliczka kreteńska.

Orliczka kreteńska tworzy wzniesione kępy, złożone z licznych długoogonkowych liści, które wyrastają z podziemnego kłącza. Liście tej paproci osiągają 30–40 cm długości i są złożone z kilku dość dużych, podłużnych listków. Orliczka kreteńska wytwarza dwa rodzaje liści: płone – mniejsze i często łukowato wygięte lub przewieszające się oraz zarodnionośne – większe i sztywno wzniesione, na brzegach ich spodniej strony powstają zarodnie z drobniutkimi, osypującymi się po dojrzeniu zarodnikami.

Uprawa orliczki kreteńskiej: stanowisko

Orliczka kreteńska, podobnie jak większość paproci, lubi miejsca półcieniste. Toleruje też cień, za to nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić ją w mieszkaniu na parapecie okna północnego, północno-wschodniego lub północno-zachodniego. Można ją także ustawić w głębi pomieszczenia, którego okna wychodzą na wschód lub zachód.

Uprawa orliczki kreteńskiej: wilgotność powietrza

Orliczka kreteńska lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego dobrym pomieszczeniem dla niej jest łazienka bądź kuchnia (ale z dala od urządzeń gazowych, bo nie toleruje ich wyziewów). Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny można ją często spryskiwać wodą albo ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub żwirem i wodą, tak by dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody. Można też doniczkę z rośliną wstawić do większej osłonki, a przestrzeń między ściankami wypełnić wilgotnym torfem lub mchem. Utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza wokół rośliny jest szczególnie ważne zimą (w przeciwnym wypadku końcówki liści mogą zasychać) oraz w celu obniżenia temperatury wokół rośliny w upalne, letnie dni, gdy temperatura powietrza przekracza 25 st. C (optymalna temperatura dla orliczki to około 20 st. C i nie niej niż 10 st. C).

Uprawa orliczki kreteńskiej: podlewanie i podłoże

Orliczka kreteńska wymaga stale wilgotnego podłoża – roślinę należy regularnie podlewać, najlepiej niewielkimi dawkami odstanej wody. Podłoże nie powinno być mokre (wtedy liście zaczynają więdnąć, a korzenie i nasady liści zagniwają) ani przeschnięte (wtedy liście mogą zasychać i opadać). Najlepsze do uprawy orliczki jest specjalistyczne podłoże do paproci lub podłoże uniwersalne z domieszką torfu, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Uprawa orliczki kreteńskiej: nawożenie

Orliczkę kreteńską najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami dla paproci lub niewielkimi dawkami nawozów dla roślin o dekoracyjnych liściach (latem połową zalecanej dawki raz na dwa tygodnie, zimą – nie częściej niż raz na miesiąc). Nie wolno przenawozić rośliny – jest wrażliwa na zasolenie podłoża.

Uprawa orliczki kreteńskiej: przesadzanie

Gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić. Zabieg ten wykonujemy wiosną, jeśli zajdzie taka potrzeba nawet corocznie.

paproc-orliczka-kretenska
Autor: Konrad Kalbarczyk Liście orliczko kreteńskiej osiągają 30–40 cm długości i są złożone z kilku dość dużych, podłużnych listków
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE