Paproć złocista (flebodium) – domowa paproć do wiszących pojemników

2017-05-24 11:36
flebodium
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Paproć złocista (flebodium złociste)

Paprocie to chętnie uprawiane rośliny doniczkowe. Wśród różnych gatunków paproci na uwagę zasługuje paproć złocista, zwana także flebodium złocistym - nadająca się do zdobienia wnętrz. Ta domowa paproć znakomicie prezentuje się w wiszących pojemnikach. Jakie warunki należy zapewnić paproci złocistej? Uprawa paproci złocistej.

Paproć złocista, zwana także flebodium złocistym, to paproć, która tworzy grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, rozrastające się na powierzchni ziemi.
Bardzo dekoracyjne liście tej paproci są błyszczące i silnie powcinane, osadzone na długich i cienkich ogonkach. Barwa liści od zielonej do niebieskozielonej. Na spodzie blaszki liściowej widoczne są skupiska złocistych zarodni (zarodniki tworzą się wiosną i latem). W uprawie domowej liście paproci doniczkowej dorastają do około 1 m długości.

Uprawa paproci złocistej: podłoże i stanowisko

Podłoże dla flebodium powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre. Paproć doniczkową podlewać należy dwa razy w tygodniu. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku. Paproć ta potrzebuje dużo rozproszonego światła, ale nie lubi miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Paproć złocista w mieszkaniu najlepiej rośnie w półcieniu.

Uprawa paproci złocistej: wilgotność powietrza

Flebodium złociste wymaga dużej wilgotności powietrza. Gdy jest zbyt sucho, wtedy zasychają końcówki liści. Warto więc zraszać paproć, nawet codziennie. Dobrze jest też postawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Nie wolno nabłyszczać liści paproci!
Zimą temperatura w mieszkaniu, gdzie stoi paproć nie może spadać poniżej 12 st.C. Paproć złocistą w okresie wzrostu nawozi się co dwa tygodnie, stosując nawozy wieloskładnikowe do roślin ozdobnych z liści.

Uprawa paproci złocistej: przesadzanie

Flebodium złociste przesadza się co roku, wiosną. Zawsze na dno doniczki dajemy warstwę drenażu. Paproć tę rozmnażać można przez wysiew zarodników bądź podział kłącza. Paprocie źle znoszą przesadzanie: zobacz jak zrobić to prawidłowo, by roślina nie zmarniała: przesadzanie paproci doniczkowej krok po kroku.

flebodium
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Paproć złocista (flebodium złociste)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE