Paprocie domowe - te gatunki paproci doskonale sprawdzą się w uprawie doniczkowej

2023-11-17 11:48

Paprocie należą do najchętniej uprawianych we wnętrzach roślin doniczkowych. Poznaj najpopularniejsze gatunki domowych paproci doniczkowych: nefrolepis, orliczkę, adiantum, asplenium, łosie rogi.

Mało roślin może pochwalić się takim bogactwem gatunkowym, jak reprezentowane przez ponad 10 tysięcy gatunków paprocie. Ze względu na specyficzne wymagania, niewiele paproci nadaje się do uprawy doniczkowej w mieszkaniach. Mimo to jest kilka gatunków paproci, które w warunkach domowych radzą sobie zupełnie dobrze.

Spis treści

  1. Nefrolepis - najpopularniejsza domowa paprotka
  2. Orliczka kreteńska - paproć o niewielkich rozmiarach
  3. Adiantum - paproć o nietypowych liściach
  4. Łosie rogi, czyli Platycerium - paproć o niezwykłym wyglądzie
  5. Zanokcica - oryginalna paproć domowa

Nefrolepis - najpopularniejsza domowa paprotka

W doniczkowej uprawie sprawdzi się kilka gatunków paproci nefrolepis, w tym nefrolepis wyniosły i nefrolepis sercolistny, w tym liczne ich odmainy.

Nefrolepis wyniosły lub też wysoki (łac. Nephrolepis exaltata), to paproć najczęściej uprawiana we wnętrzach. Jej długie, zwisające liście zdobiły już mieszkania naszych babć oraz prababć, i nadal nic nie straciły na swojej atrakcyjności.

Nefrolepis doczekał się nawet kilku odmian o bardzo niewielkich rozmiarach (np. ‘Norwoodii’) oraz interesujących liściach (np. ‘Teddy Junior’ czy ‘Superbissima’). Nefrolepis preferuje wilgotne powietrze oraz półcieniste stanowisko i nie znosi przesuszania podłoża. Mimo to poradzi sobie w mieszkaniach ogrzewanych.

Do domowej uprawy nadaje się także nefrolepis sercolistny ‘Duffii’ (Nephrolepis cordifolia). Jest to odmiana mało jeszcze popularna, choć zasługująca na większe zainteresowanie ze względu na dość dużą odporność na niesprzyjające warunki panujące w mieszkaniach. Liście tej paproci mają podobny kształt jak liście adiantum, ale są mniejsze, grubsze i gęściej ułożone na wyprostowanych, sztywnych łodyżkach. Roślina dorasta do 30–40 cm wysokości i ma ładny, lekko rozłożysty, gęsty pokrój.

Orliczka kreteńska - paproć o niewielkich rozmiarach

Orliczka kreteńska (Pteris cretica) to bardzo atrakcyjna, ale kapryśna paproć. Ma długie, palczasto ułożone na szczytach łodyżek liście i osiąga niewielkie rozmiary, dlatego znakomicie nadaje się do ozdoby małych pomieszczeń (np. odmiany ‘Albolineata’ czy ‘Major’). W uprawie doniczkowej orliczka kreteńska poradzi sobie jednak tylko wtedy, gdy zapewni się jej wysoką wilgotność powietrza i podłoża oraz półcieniste stanowisko.

Adiantum - paproć o nietypowych liściach

Podobne oczekiwania ma bardzo lubiane, choć równie delikatne adiantum klinowate (Adiantum raddianum), którego listki o nietypowym, niemal okrągłym kształcie, są ułożone wzdłuż cienkich, wzniesionych i przewieszających się w połowie łodyżek. Adiantum to ciekawy element dekoracyjny niewielkich pomieszczeń.

Łosie rogi, czyli Platycerium - paproć o niezwykłym wyglądzie

Szczególnymi wymaganiami charakteryzują się łosie rogi (łac. Platycerium), niezwykle atrakcyjna paproć, która najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.

Zanokcica - oryginalna paproć domowa

W mieszkaniach najtrudniej jest utrzymać oryginalną, ale wymagającą zanokcicę gniazdową (Asplenium nidus), która oczekuje wilgotnego powietrza i półcienienistego stanowiska.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych