Zanokcica (asplenium) – domowa paproć doniczkowa do miejsc półcienistych
Zanokcica (łac. Asplenium) to jedna z chętniej uprawianych paproci domowych. Podpowiadamy jak pielęgnować tę paprotkę. Uprawa asplenium w doniczce.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Zanokcica to paproć, która najlepiej rośnie w półcieniu
Zanokcica (łac. Asplenium) to paproć, która jako epifit dziko rośnie w Chinach, Japonii i na Tajwanie, w wilgotnych, cienistych lasach, zarówno w ich poszyciu, jak i na gałęziach drzew. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa.
Asplenium tworzy liczne, równowąskie, lekko łukowato wygięte na zewnątrz, jasnozielone, dość sztywne, ale elastyczne liście, które zebrane są w zwartą, gęstą rozetę o średnicy i wysokości 20–45 cm. Górna strona liści jest błyszcząca, spodnia – bardziej matowa, z dobrze widocznym, ciemnym nerwem głównym i lekko zaznaczonymi nerwami bocznymi. Na spodniej stronie liści zarodnionośnych (sporofili) widoczne są skupiska zarodni z mikroskopijnymi zarodnikami wewnątrz. Liście i korzenie rośliny wyrastają z kłącza.
Warunki uprawy zanokcicy: podlewanie i wilgotność powietrza
Asplenium najlepiej rośnie w półcieniu, nie znosi bezpośredniego ostrego słońca, które może powodować silne blaknięcie, a nawet poparzenia liści. Najlepiej ustawić ja w mieszkaniu na parapecie lub w pobliżu okna wschodniego, północno-zachodniego lub północnego. Może też stać w głębi jasnych pomieszczeń.
Zanokcicę podlewać należy umiarkowanie, niezbyt dużymi dawkami odstanej wody, ale dość często (kolejny raz, gdy wierzchnia warstwa podłoża zaczyna lekko przesychać). Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne.
Zanokcica wymaga wysokiej wilgotności powietrza, dlatego należy ją często i intensywnie zraszać, szczególnie zimą (w okresie grzewczym) – w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, tak by otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody. Liście należy raz na jakiś czas przecierać wilgotną ściereczką lub opłukać roślinę letnią wodą pod prysznicem. Rośliny nie należy nabłyszczać.
Warunki uprawy zanokcicy: nawożenie, podłoże, przesadzanie
Asplenium nawozi się w okresie wegetacji niewielkimi dawkami (maksymalnie połowa dawki zalecanej na opakowaniu) płynnych nawozów dla roślin o dekoracyjnych liściach lub specjalistycznymi nawozami dla paproci.
Podłoże do uprawy zanokcicy powinno być żyzne i próchnicze, ale przepuszczalne (znakomite jest gotowe podłoże dla paproci).
Zanokcicę przesadza się, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę, zazwyczaj co 2–3 lata, wiosną. Na dno doniczki zawsze należy wsypać kilkucentymetrową warstwę drenażu (kamyki, żwir, keramzyt). Doniczka, do której przesadzamy roślinę, powinna być większa od poprzedniej o 1–2 rozmiary.