Kapusta ozdobna w doniczce i ogrodzie. Jak uprawiać kapustę ozdobną? Jakie kompozycje tworzyć?
Kapusta ozdobna to jedyny gatunek kapusty uprawianej w celach dekoracyjnych. W ogrodach kapustę ozdobną sadzi się na rabatach. Można ją też uprawiać w doniczkach. Kompozycje z kapustą ozdobną to piękna, jesienna dekoracja. Czy kapusta ozdobna jest wieloletnia? Czy przetrwa zimę? Jak i kiedy ją sadzić? Zdradzamy tajniki uprawy kapusty ozdobnej.
Autor: GettyImages
Kapusty ozdobne różnią się kolorami i kształtem liści
Spis treści
- Jak wygląda kapusta ozdobna?
- Uprawa kapusty ozdobnej. Kiedy i jak sadzić?
- Kompozycje z kapusty ozdobnej. Zobacz zdjęcia
- Czy kapusta ozdobna jest wieloletnia? Czy zimuje w gruncie?
- Kapusta ozdobna na ogrodowe rabaty
- Kapusta ozdobna w doniczce
- Kapusta ozdobna na cmentarz
Jak wygląda kapusta ozdobna?
Kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea) jest uprawiana jako roślina jednoroczna bądź dwuletnia. Roślina ma rozetowy pokrój i osiąga 30-40 cm wysokości. Jej największą ozdobą są liście: niezwykle dekoracyjne, o różnych barwach: począwszy od białej, żółtawej i różowej, a skończywszy na zielonej i ciemnofioletowej. Liście mają charakterystyczny kędzierzawy kształt. Kapusty ozdobne różnią się także kształtem i gładkością blaszki liściowej.
Uprawa kapusty ozdobnej. Kiedy i jak sadzić?
Kapusta ozdobna jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Dobre naświetlenie sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści. Najlepsze podłoże do uprawy kapusty ozdobnej powinno być przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Nasiona kapusty ozdobnej najlepiej wysiewać wczesną wiosną do pojemników w pomieszczeniu lub na rozsadnik. Młodą rozsadę wysadza się na miejsce stałe od drugiej połowy maja. Odstępy między sadzonkami powinny wynosić minimum 30 cm.
Kapustę ozdobną należy podlewać podczas suchych dni i regularnie nawozić. Odmiany dwuletnie wymagają okrycia przed nadejściem zimy.
Kompozycje z kapusty ozdobnej. Zobacz zdjęcia
Autor: GettyImages
Kapusty ozdobne różnią się kolorami i kształtem liści
Czy kapusta ozdobna jest wieloletnia? Czy zimuje w gruncie?
Niestety. Kapusta ozdobna to roślina jednoroczna (czasem uprawiana jako dwuletnia). Nie zimuje w gruncie. Utrzymuje się jedynie do pierwszych silniejszych przymrozków.
Kapusta ozdobna na ogrodowe rabaty
Kapusta ozdobna bardzo często wykorzystywana do tworzenia barwnych rabat z bylinami. Jest dekoracyjna nawet późną jesienią, gdy większość roślin kończy sezon wegetacyjny. Odmiany o mniejszych rozmiarach mogą służyć także do dekoracji ścieżek i murków. Można sadzić ją w towarzystwie wrzosów, żurawek czy rozchodników. Coraz częściej wykorzystuje się również kapustę ozdobną w zieleni miejskiej (na rabatach czy do obsadzania dużych, betonowych donic).
- Rabata ozdobna jesienią - pomysł na zakątek z jesiennymi kwiatami
- Jesienne kwiaty ogrodowe - te kolorowe kwiaty zdobią jesienny ogród!
Kapusta ozdobna w doniczce
Kapustę ozdobną można także uprawiać w doniczce czy skrzynce – znakomicie nadaje się do jesiennej dekoracji balkonu lub tarasu. Ładnie wygląda w jesiennych kompozycjach w połączeniu z mrozami, wrzosami czy golterią rozesłaną. Sadzonki kapusty do uprawy w pojemnikach możemy przygotować samemu (z nasion) albo zakupić gotowe w sklepie ogrodniczym czy na targu.
Kapustę ozdobną uprawianą w doniczce należy regularnie podlewać, pamiętając, że okazy rosnące w pojemnikach potrzebują nieco więcej wody, niż te uprawiane w gruncie. Doniczkowe kapusty ozdobne trzeba też regularnie nawozić.
Kapusta ozdobna na cmentarz
Kapusta ozdobna nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale także doskonale znosi przymrozki - dlatego wiele osób chętnie wykorzystuje ją do dekoracji grobów na 1 listopada. Mówi się, że z powodzeniem może zastąpić na cmentarzach tradycyjne chryzantemy. Efektownie prezentuje się kompozycja z kilku egzemplarzy kapusty ozdobnej posadzonych w jednej w donicy. Możemy też wykorzystać kapustę ozdobną do tworzenia wiązanek nagrobnych. Sprawdza się także jako kwiat cięty – charakteryzuje ją duża trwałość.
- Stroik na cmentarz na Wszystkich Świętych - instrukcja wykonania krok po kroku
- Co zrobić, by wiązanki na Wszystkich Świętych były długo świeże