Na rabacie jesiennej z pewnością nie powinno zabraknąć bylin, które ozdobią ogród wielobarwnymi kwiatami. Wśród najbardziej efektownych i popularnych gatunków występują m.in.: astry i dalie, które najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, złocienie ogrodowe (czyli popularne chryzantemy), fioletoworóżowe jeżówki, słoneczniki wierzbolistne, złociste rudbekie i nawłocie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ze względu na ich ekspansywność. Trudno wyobrazić sobie jesienną rabatę bez ponadczasowych wrzosów które wspaniale rozwijają się na stanowiskach słonecznych i kwaśnych glebach.
Przeczytaj też:
Na nieco bardziej osłoniętych stanowiskach efektownym dopełnieniem mogą okazać się fioletowo kwitnące zimowity jesienne, zawilce japońskie, ogniki, rozchodniki okazałe, żurawki, a także bergenie sercowate, których liście przebarwiają się na czerwono. Wśród krzewów ozdobnych jesienią najbardziej reprezentacyjną grupę stanowią te gatunki, których liście przebarwiają się na intensywnie czerwone, pomarańczowe i żółte odcienie. Należą do nich m.in.:
- kalina koralowa, przebarwiająca się na kolor ciemnopurpurowy,
- fotergilla większa,
- pięknotka bodiniera, której liście przebarwiają się na odcień złotożółty,
- franklinia amerykańska, której kwiaty utrzymują się od września aż do mrozów, a liście przyjmują kolor purpurowy,
- ketmia syryjska,
- złociste tawuły japońskie,
- berberysy,
- irgi,
- perukowce,
- trzmieliny i sumaki.
Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach. Rośliny do ogrodu kolorowe jesienią >>>
Z kolei kwiatostany hortensji bukietowych jesienią różowieją, dzięki czemu zyskują jeszcze większą atrakcyjność. Nie sposób nie wspomnieć też o oczarach, których niekwestionowanym atutem jest pora kwitnienia (przełom listopada i grudnia), a wczesną jesienią ich liście przebarwiają się na żółto.
Pomysł na rabatę ozdobną jesienią

i
Funkcję tła dla wielobarwnej rabaty jesiennej mogą spełniać pnącza. Istnieje wiele gatunków pnączy, które są atrakcyjne jesienią, np. winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, których liście przebarwiają się na kolor purpurowy. Poza tym możemy zastosować także wiele atrakcyjnych odmian powojników, rdestów i wiciokrzewów. Ale tło to nie tylko pnącza. Dużo bardziej widowiskowo prezentują się w tej roli drzewa, o których tak często zapominamy w obawie przed ich późniejszymi rozmiarami.Jednak pamiętajmy, że wcześniejsze rozplanowanie nasadzeń może pomóc nam w wygospodarowaniu nieco większej przestrzeni dla ciekawych gatunków drzew, a w przeciwnym razie mamy również do dyspozycji wiele odmian karłowatych. Do gatunków drzew najefektowniej prezentujących się jesienią z pewnością należą odmiany buka pospolitego czy dębu czerwonego. Nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór gatunków niższych i mniej rozłożystych, jak np. klony palmowe, klony japońskie, czy miniaturowe odmiany miłorzębów, przebarwiających się na żółtocytrynowo.