Rabata ozdobna jesienią - pomysł na zakątek z jesiennymi kwiatami

2019-09-20 9:14 Katarzyna Augustyniak
Jesień w ogrodzie
Autor: GettyImages Jesienna sceneria ogrodu jest wyjątkowa!

Jesień to czas kiedy ogród powoli zanurza się w chwilowym antrakcie i wchodzi w okres uśpienia. Ale zanim cały zostanie pokryty białą szatą, jeszcze przez kilka miesięcy może zachwycać nas złotawo-pomarańczową feerią barw. Jak zaprojektować rabatę, która rozkwitnie jesienią?

Na rabacie jesiennej z pewnością nie powinno zabraknąć bylin, które ozdobią ogród wielobarwnymi kwiatami. Wśród najbardziej efektownych i popularnych gatunków występują m.in.: astry i dalie, które najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, złocienie ogrodowe (czyli popularne chryzantemy), fioletoworóżowe jeżówki, słoneczniki wierzbolistne, złociste rudbekie i nawłocie, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ze względu na ich ekspansywność. Trudno wyobrazić sobie jesienną rabatę bez ponadczasowych wrzosów które wspaniale rozwijają się na stanowiskach słonecznych i kwaśnych glebach.

Przeczytaj też:

Na nieco bardziej osłoniętych stanowiskach efektownym dopełnieniem mogą okazać się fioletowo kwitnące zimowity jesienne, zawilce japońskie, ogniki, rozchodniki okazałe, żurawki, a także bergenie sercowate, których liście przebarwiają się na czerwono. Wśród krzewów ozdobnych jesienią najbardziej reprezentacyjną grupę stanowią te gatunki, których liście przebarwiają się na intensywnie czerwone, pomarańczowe i żółte odcienie.
Należą do nich m.in.:

  • kalina koralowa, przebarwiająca się na kolor ciemnopurpurowy,
  • fotergilla większa,
  • pięknotka bodiniera, której liście przebarwiają się na odcień złotożółty,
  • franklinia amerykańska, której kwiaty utrzymują się od września aż do mrozów, a liście przyjmują kolor purpurowy,
  • ketmia syryjska,
  • złociste tawuły japońskie,
  • berberysy,
  • irgi,
  • perukowce,
  • trzmieliny i sumaki.

Drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach. Rośliny do ogrodu kolorowe jesienią >>>

Z kolei kwiatostany hortensji bukietowych jesienią różowieją, dzięki czemu zyskują jeszcze większą atrakcyjność. Nie sposób nie wspomnieć też o oczarach, których niekwestionowanym atutem jest pora kwitnienia (przełom listopada i grudnia), a wczesną jesienią ich liście przebarwiają się na żółto.

Pomysł na rabatę ozdobną jesienią

Jesienna rabata
Autor: Katarzyna Augustyniak Jesienna kompozycja z fioletowymi i purpurowymi wrzosami, trzmieliną oraz złotopomarańczowymi daliami na tle formowanych zimozielonych krzewów (bukszpanowe kule, stożki z cisów, modrzew szczepiony na nóżce)

Funkcję tła dla wielobarwnej rabaty jesiennej mogą spełniać pnącza. Istnieje wiele gatunków pnączy, które są atrakcyjne jesienią, np. winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, których liście przebarwiają się na kolor purpurowy. Poza tym możemy zastosować także wiele atrakcyjnych odmian powojników, rdestów i wiciokrzewów. Ale tło to nie tylko pnącza. Dużo bardziej widowiskowo prezentują się w tej roli drzewa, o których tak często zapominamy w obawie przed ich późniejszymi rozmiarami.

Jednak pamiętajmy, że wcześniejsze rozplanowanie nasadzeń może pomóc nam w wygospodarowaniu nieco większej przestrzeni dla ciekawych gatunków drzew, a w przeciwnym razie mamy również do dyspozycji wiele odmian karłowatych. Do gatunków drzew najefektowniej prezentujących się jesienią z pewnością należą odmiany buka pospolitego czy dębu czerwonego. Nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór gatunków niższych i mniej rozłożystych, jak np. klony palmowe, klony japońskie, czy miniaturowe odmiany miłorzębów, przebarwiających się na żółtocytrynowo.

Zobacz wideo: Rośliny do ogrodu, które można kupić jesienią

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE