Wiciokrzew Henry'ego, japoński, pomorski, zaostrzony. Te i inne popularne gatunki i odmiany wiciokrzewów

2024-07-08 13:32

Wiciokrzewy to jedne z najpiękniejszych pnączy uprawianych w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Różne gatunki wiciokrzewów mają podobne wymagania i są dość łatwe w pielęgnacji. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów.

Spis treści

  1. Wiciokrzew Henry’ego
  2. Wiciokrzew japoński
  3. Wiciokrzew pomorski
  4. Wiciokrzew przewiercień
  5. Wiciokrzew Tellmanna
  6. Wiciokrzew zaostrzony
  7. Wiciokrzew Browna
  8. Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany. Zdjęcia 

Wiciokrzewy to pnącza należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Ich pędy osiągają kilka metrów długości, tworzą okrągłe lub jajowate liście. Większość odmian jest ozdobna z kwiatów, ale trafiają się także kultywary o dekoracyjnych liściach (np. zielono-białe u wiciokrzewu japońskiego 'Aureoreticulata').

W zależności od gatunku i odmiany wiciokrzewy kwitną od maja do października. Ich kwiaty są charakterystyczne – rurkowate z widocznymi wargami. U niektórych odmian kwiaty wydzielają piękny, intensywny zapach. Późnym latem lub jesienią wiciokrzew wykształca owoce — wydłużone jagody, które są trujące dla człowieka, ale stanowią bezpieczne pożywienie dla ptaków.

W ogrodzie uprawia się wiele gatunków i odmian różniących się wyglądem. Do najbardziej wartościowych należą: wiciokrzew Henry’ego, wiciokrzew japoński, wiciokrzew pomorski, wiciokrzew przewiercień, wiciokrzew Tellmanna, wiciokrzew zaostrzony, wiciokrzew Browna.

Wiciokrzew Henry’ego

Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi) - zimozielona odmiana pochodząca z Chin, osiągająca długość do 6-8 metrów. Kwiaty mają kolor żółto-zielony. Pojawiają się od późnej wiosny do lata. Wiciokrzew Henry’ego preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste oraz gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane. Jest idealny do obsadzania pergoli, ogrodzeń i altan, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w miejscach wymagających całorocznego zielonego okrycia.

Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – pnącze osiąga nawet do 10 m wysokości. Wytwarza częściowo zimozielone liście. Podstawowy gatunek kwitnie na biało od czerwca do sierpnia. Później wykształca czarne, kuliste owoce. Rośnie szybko – roczny przyrost może wynosić 1-2 m. Oprócz uprawy na kratownicach czy altanach wykorzystuje się go także jako roślinę okrywową. Na uwagę zasługują wspomniana wcześniej odmiana 'Aureoreticulata' a ponadto: 'Purpurea' – o liściach jesienią przebarwiających się na fioletowo oraz 'Halliana' – o kwiatach biało-żółtych.

Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – pnącze jest gatunkiem rodzimym, niekiedy spotykanym w lasach. Najczęściej wytwarza pędy o długości do 4 m. Kwiaty początkowo są kremowobiałe, z czasem żółkną. Wiciokrzew kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoce są okrągłe, koralowe, później brązowiejące. Roślinę uprawia się na podporach jako ozdobę wszelkich konstrukcji – altan, bramek, trejaży. Z powodzeniem może także porastać pnie drzew. Jedną z najpopularniejszych odmian jest 'Serotina' – czerwono-fioletowo-kremowych, silnie pachnących kwiatach. Na uwagę zasługują także odmiany: 'Chojnów' – o purpurowo-kremowych oraz 'Graham Thomas' – o kremowo-żółtych kwiatach.

Wiciokrzew japoński
Autor: Getty Images Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica).

Wiciokrzew przewiercień

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) – to niewielkie pnącze osiągające do 3 m długości. Roczne przyrosty wynoszą około 1 m. Liście są zrośnięte nasadami i wyglądają, jakby były „przewiercone” przez pęd. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są kremowobiałe, z czasem mogą nabierać różowego odcieniu. Latem pojawiają się wydłużone pomarańczowe owoce. Wiciokrzew wykorzystuje się uniwersalnie – jako dekorację konstrukcji oraz ogrodzeń. Efektowna jest odmiana 'Inga' o kremowo-różowych, dużych kwiatach.

Wiciokrzew Tellmanna

Wiciokrzew Tellmanna (Lonicera Tellmaniana) – to mieszaniec powstały w 1920 roku ze skrzyżowania Lonicera sempervirens oraz Lonicera tragophylla. Charakteryzuje go silny wzrost (rocznie 1,5-2 m). Osiąga nawet do 6 m długości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są żółtopomarańczowe, czasem z ocienieniem różu. Owoce mają pomarańczową barwę. Pnącze nadaje się do obsadzania przestrzeni przy balkonie, dużych altan i długich pergoli.

Wiciokrzew Tellmanna
Autor: Getty Images Wiciokrzew Tellmanna (Lonicera Tellmanniana).

Wiciokrzew zaostrzony

Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) – to rzadki i oryginalny gatunek pochodzący z Himalajów. Bujnie rośnie i silnie krzewi się. Roczne przyrosty wynoszą 1-2 m, roślina finalnie natomiast osiąga około 4 m długości. Kwiaty są małe, rurkowate, dwuwargowe o początkowo kremowej, później żółtej barwie. Kwitnie od czerwca do lipca. Wytwarza zimozielone liście. Pnącze warto wykorzystywać go do ozdoby ogrodzeń, altan i wszelkiego rodzaju konstrukcji. Nadaje się także do stosowania w zieleni miejskiej. To dobra roślina okrywowa.

Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) to mieszaniec Lonicera hirsuta oraz Lonicera sempervirens. Pnącze wytwarza pędy o długości do 5 m. Poszczególne odmiany mogą kwitnąć od czerwca do września. Rurkowato-wargowe kwiaty mają złocistą, miedziane, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Późnym latem roślina wykształca pomarańczowo-czerwone owoce. Wiciokrzew ze względu na mrozoodporność zaleca się sadzić w cieplejszych rejonach Polski. Na uwagę zasługuje odmiana ‘Dropmore Scarlet’ – o intensywnych pomarańczowo-czerwonych kwiatach.

Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany. Zdjęcia 

Pnącza w ogrodzie