Wiciokrzew japoński, pomorski, zaostrzony i inne popularne gatunki wiciokrzewów

2021-05-07 14:54
Wiciokrzew
Autor: GettyImages Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Wiciokrzewy to jedne z najpiękniejszych pnączy uprawianych w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Różne gatunki wiciokrzewów mają podobne wymagania i są dość łatwe w pielęgnacji. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów. Wiciokrzew japoński, pomorski, przewiercień, Tellmanna, Browna, zaostrzony.

Wiciokrzewy to pnącza należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Ich pędy osiągają kilka metrów długości, tworzą okrągłe lub jajowate liście. Większość odmian jest ozdobna z kwiatów, ale trafiają się także kultywary o dekoracyjnych liściach (np. zielono-białe u wiciokrzewu japońskiego 'Aureoreticulata').W zależności od gatunku i odmiany wiciokrzewy kwitną od maja do października. Ich kwiaty są charakterystyczne – rurkowate z widocznymi wargami. U niektórych odmian kwiaty wydzielają piękny, intensywny zapach. Późnym latem lub jesienią wiciokrzew wykształca owoce - wydłużone jagody, które są trujące dla człowieka, ale stanowią bezpieczne pożywienie dla ptaków.

Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

W ogrodzie uprawia się wiele gatunków i odmian różniących się wyglądem. Do najbardziej wartościowych należą: wiciokrzew japoński, wiciokrzew pomorski, wiciokrzew przewiercień, wiciokrzew Tellmanna, wiciokrzew zaostrzony, wiciokrzew Browna.

  Wiciokrzew japoński

  Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – pnącze osiąga nawet do 10 m wysokości. Wytwarza częściowo zimozielone liście. Podstawowy gatunek kwitnie na biało od czerwca do sierpnia. Później wykształca czarne, kuliste owoce. Rośnie szybko – roczny przyrost może wynosić 1-2 m. Oprócz uprawy na kratownicach czy altanach wykorzystuje się go także jako roślinę okrywową. Na uwagę zasługują wspomniana wcześniej odmiana 'Aureoreticulata' a ponadto: 'Purpurea' – o liściach jesienią przebarwiających się na fioletowo oraz 'Halliana' – o kwiatach biało-żółtych.

  Kwiaty balkonowe: najładniejsze PNĄCZA do uprawy na balkonie i tarasie. ZDJĘCIA

  Wiciokrzew pomorski

  Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – pnącze jest gatunkiem rodzimym, niekiedy spotykanym w lasach. Najczęściej wytwarza pędy o długości do 4m. Kwiaty początkowo są kremowobiałe, z czasem żółkną. Wiciokrzew kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoce są okrągłe, koralowe, później brązowiejące. Roślinę uprawia się na podporach jako ozdobę wszelkich konstrukcji – altan, bramek, trejaży. Z powodzeniem może także porastać pnie drzew. Jedną z najpopularniejszych odmian jest 'Serotina' – czerwono-fioletowo-kremowych, silnie pachnących kwiatach. Na uwagę zasługują także odmiany: 'Chojnów' – o purpurowo-kremowych oraz 'Graham Thomas' – o kremowo-żółtych kwiatach.

  Wiciokrzew przewiercień

  Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) – to niewielkie pnącze osiągające do 3 m długości. Roczne przyrosty wynoszą około 1 m. Liście są zrośnięte nasadami i wyglądają, jakby były „przewiercone” przez pęd. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są kremowobiałe, z czasem mogą nabierać różowego odcieniu. Latem pojawiają się wydłużone pomarańczowe owoce. Wiciokrzew wykorzystuje się uniwersalnie – jako dekorację konstrukcji oraz ogrodzeń. Efektowna jest odmiana 'Inga' o kremowo-różowych, dużych kwiatach.

  Wiciokrzew Tellmanna

  Wiciokrzew Tellmanna (Lonicera Tellmaniana) – to mieszaniec powstały w 1920 roku ze skrzyżowania Lonicera sempervirens oraz Lonicera tragophylla. Charakteryzuje go silny wzrost (rocznie 1,5-2 m). Osiąga nawet do 6 m długości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są żółtopomarańczowe, czasem z ocienieniem różu. Owoce mają pomarańczową barwę. Pnącze nadaje się do obsadzania przestrzeni przy balkonie, dużych altan i długich pergoli.

  Pnącza. Gatunki pnączy o różnej intensywności wzrostu

  Wiciokrzew zaostrzony

  Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) – to rzadki i oryginalny gatunek pochodzący z Himalajów. Bujnie rośnie i silnie krzewi się. Roczne przyrosty wynoszą 1-2 m, roślina finalnie natomiast osiąga około 4 m długości. Kwiaty są małe, rurkowate, dwuwargowe o początkowo kremowej, później żółtej barwie. Kwitnie od czerwca do lipca. Wytwarza zimozielone liście. Pnącze warto wykorzystywać go do ozdoby ogrodzeń, altan i wszelkiego rodzaju konstrukcji. Nadaje się także do stosowania w zieleni miejskiej. To dobra roślina okrywowa.

  Wiciokrzew Browna

  Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) to mieszaniec Lonicera hirsuta oraz Lonicera sempervirens. Pnącze wytwarza pędy o długości do 5 m. Poszczególne odmiany mogą kwitnąć od czerwca do września. Rurkowato-wargowe kwiaty mają złocistą, miedziane, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Późnym latem roślina wykształca pomarańczowo-czerwone owoce. Wiciokrzew ze względu na mrozoodporność zaleca się sadzić w cieplejszych rejonach Polski. Na uwagę zasługuje odmiana ‘Dropmore Scarlet’ – o intensywnych pomarańczowo-czerwonych kwiatach.

  Pnącza w ogrodzie
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają