Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

2021-05-07 14:52
Wiciokrzew
Autor: GettyImages Wiciokrzewy najczęściej sadzi się je przy pergolach, altanach bądź ścianach domów

Wiciokrzewy to przepięknie kwitnące pnącza, które można uprawiać niemal w każdym ogrodzie. Nie sprawiają problemów, o ile spełni się ich podstawowe potrzeby. Podpowiadamy jak pielęgnować wiciokrzewy. Uprawa wiciokrzewów w ogrodzie: stanowisko, podłoże, podlewanie, nawożenie i cięcie wiciokrzewów.  

Wiciokrzewy (łac. Lonicera) to atrakcyjne kwitnące pnącza, które są chętnie sadzone w ogrodach. Najczęściej sadzi się je przy pergolach, altanach bądź ścianach domów. Można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach - trzeba tylko pamiętać o dobrej podporze.Rodzaj wiciokrzew obejmuje wiele gatunków oraz odmian. W polskich ogrodach najczęściej uprawia się następujące gatunki wiciokrzewu:

  • wiciokrzew japoński (Lonicera japonica),
  • wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum),
  • wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium),
  • wiciokrzew Browna (Lonicera brownii).

Te gatunki wiciokrzewu mają podobne wymagania i sposób pielęgnacji. W zależności od osiąganej wielkości mogą różnić się metodą oraz intensywnością cięcia.

Wiciokrzew japoński, pomorski, zaostrzony i inne popularne gatunki wiciokrzewów >>>

Pnącza w ogrodzie

Uprawa wiciokrzewów - wymagania

  • Stanowisko dla wiciokrzewów

Wiciokrzewy powinno się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Wtedy obficie zakwitną i jednocześnie nie będą narażone na wysychanie. Znoszą także warunki cieniste, ale wtedy wytwarzają mało kwiatów. Najlepiej wybierać stanowiska osłonięte od wiatru. Jest to istotne w szczególności w przypadku gatunków mniej odpornych na mróz (np. wiciokrzewu Browna).

  • Podłoże dla wiciokrzewów

Pnącza tolerują różne typy podłoży, w tym przeciętne, średnio żyzne. Należy unikać jedynie sadzenia na glebach suchych oraz podmokłych. W pierwszych przypadku roślina może szybko zamierać (tworzy płytki system korzeniowy), w drugim będzie narażona na wystąpienie chorób grzybowych. Przed zakupem konkretnego gatunku warto zmierzyć odczyn gleby. Pod tym względem poszczególne okazy mogą różnić się. Przykładowo wiciokrzew przewiercień lubi podłoża wapienne a pomorski lekko kwaśne.

Pnącza: rośliny mało wymagające. Gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza >>>

Sadzenie wiciokrzewów

Mrozoodporne gatunki wiciokrzewów zaleca się sadzić jesienią, z tymi wrażliwymi lepiej poczekać do wiosny. Pnącza umieszcza się w glebie na głębokości około 10 cm większej niż rosły w donicy. Na dnie warto wysypać warstwę żyznego podłoża lub kompostu. Rośliny są wrażliwe na wysychanie, więc zaleca się zastosować ściółkę okrywającą (lub przestrzeń wokół pędu obłożyć płaskimi kamieniami).

Kiedy i jak sadzić pnącza? >>>

Pielęgnacja wiciokrzewów: podlewanie, ochrona przed chorobami i szkodnikami, cięcie

Podlewanie wiciokrzewów wykonuje się regularnie – od wiosny do jesieni – w czasie bezdeszczowej pogody. Gatunki w pełni zimozielone (np. wiciokrzew zaostrzony) powinno się sporadycznie podlewać także zimą. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny zaleca się dokarmiać. Odpowiednie będą nawozy organiczne lub mineralne ze zwiększoną ilością potasu (na krzewienie) oraz fosforu (na obfite kwitnienie i lepsze ukorzenianie).

Profilaktycznie powinno się prowadzić walkę z chorobami i szkodnikami, stosując m.in. gnojówki z roślin. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które oprócz intensywnego żeru przenoszą wirusy zmniejszające odporność roślin. Wiciokrzewy mogą być podatne także na mączniaka. Najczęściej wiciokrzewy rozmnaża się przez odkłady. Uprawa z nasion jest także możliwa. W warunkach domowych rzadko jednak się ją praktykuje - ze względu na pracochłonność i długi okres produkcji sadzonki.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie roślin. Zabieg nie powinien być zbyt intensywny, gdyż może doprowadzić do braku kwitnienia. Z reguły nieco mocniej można ciąć pnącza kwitnące na tegorocznych pędach (wiciokrzew japoński, wiciokrzew Heckrota). Prace wykonuje się głównie wiosną – skracając pędy do 1/3 długości. Należy przy tym usunąć także pędy słabe, porażone przez choroby i zbyt gęste. Raz na kilka lat warto odmłodzić roślinę, usuwając część najstarszych pędów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE