Powojniki w donicach: sadzenie i pielęgnacja powojników na balkonach i tarasach

2019-03-11 8:35 Katarzyna Józefowicz

Powojniki to jedne z najpiękniejszych kwitnących pnączy ozdobnych. Coraz częściej powojniki uprawia się w donicach na balkonach i tarasach. Jak sadzić i pielęgnować powojniki uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Powojniki w donicach: uprawa.

Powojniki (łac. Clematis) należą do jednych z najpiękniej kwitnących pnączy ozdobnych. Zwykle spotyka się je w ogrodach, gdzie wspaniale wyglądają rozpięte na drewnianych drabinkach, pergolach czy altanach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby cieszyć się urodą tych ozdobnych pnączy także na balkonie czy tarasie, gdyż wiele odmian powojników doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Aby jednak powojniki nie sprawiły nam zawodu i przez większość sezonu kwitły obficie, należy wybrać dla nich odpowiedni pojemnik i podłoże, a następnie bardzo troskliwie się nimi zaopiekować. Rośliny najlepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy lub w dobrym centrum ogrodniczym, gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że zakupione sadzonki będą zdrowe i zgodne z deklarowaną odmianą.

>>Przeczytaj też: Grupy powojników i ich zastosowanie

Sadzenie powojników w pojemnikach

Dla powojników trzeba przygotować odpowiednio duży pojemnik – jego rozmiary mogą być mniejsze niż 40 cm wysokości i 30 cm średnicy. Spód pojemnika powinien zostać wyłożony grubą warstwą drenażu (np. w postaci kulek keramzytu), aby woda zalegająca wokół korzeni nie spowodowała gnicia roślin. Tak przygotowaną donicę należy wypełnić dobrą, próchniczą ziemią kwiatową, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (5,5–6). Do podłoża warto dodać wolno działający, wieloskładnikowy nawóz, najlepiej specjalnie przeznaczony dla powojników, który będzie stopniowo uwalniał niezbędne składniki pokarmowe.
Sadząc powojniki trzeba pamiętać, aby bryła korzeniowa znalazła się w podłożu 5–10 cm głębiej, niż rosła dotychczas. Po posadzeniu rośliny bardzo solidnie podlewamy, a donicę ustawiamy w takim miejscu, aby korzenie powojników znalazły się w cieniu, natomiast pędy w słońcu.
Musimy też pamiętać, że powojniki są pnączami, a więc wymagają podpór, po których będą mogły się swobodnie wspinać.

Powojniki - kwitnące pnącza [WIDEO]

Pielęgnacja powojników uprawianych w pojemnikach

Powojniki posadzone w pojemnikach są bardzo wrażliwe na niedobór wody w podłożu, dlatego nigdy nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Należy jednocześnie pilnować, aby rośliny nie stały w wodzie, gdyż wtedy bardzo szybko zaczną chorować (np. na choroby grzybowe). Największą trudność w pojemnikowej uprawie powojników stanowi ich przechowanie przez okres zimowy. Najlepiej zadołować rośliny wraz z donicą w ogrodzie lub przechować w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 0–5 st. C. Jeśl i nie mamy takiej możliwości, donicę z powojnikiem należy umieścić w kartonowym pudle, uszczelniając wolne przestrzenie styropianem lub słomą i odizolować ją od spodu, ustawiając na podkładzie z grubego kawałka styropianu. Powojniki pozostawione na tarasie bez ochrony, nie przetrwają zimy.

powojniki
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Powojnik 'Mazowsze'
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE