Grupy powojników – charakterystyka grup clematisów i ich i zastosowanie

2014-07-01 12:29

Powojniki (clematisy) to jedne z najpopularniejszych kwitnących pnączy ogrodowych. Poznaj charakterystykę grup clematisów i ich zastosowanie.

Liczba gatunków i odmian powojników jest ogromna. Znaczna część z nich znajduje zastosowanie w ogrodzie. Rośliny różnią się wyglądem i wymaganiami, dlatego dla porządku (i ułatwienia) usystematyzowano je w grupy. Przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych grup powojników.

Najpopularniejsze grupy powojników

  • Powojniki - grupa Viticella. Powojniki włoskie są mrozoodporne, łatwe w uprawie, jednak wymagają silnego cięcia. Osiągają 3–5 m wysokości i kwitną na tegorocznych pędach. Stosuje się je jako ozdobę różnorakich konstrukcji. Przykładowe odmiany: ‘Alba Luxurians’, ‘Emilia Plater’, ‘Justa’.
  • Powojniki - grupa Atragene. Powojniki o dzwonkowatych kwiatach (pełnych lub półpełnych), kwitną na zeszłorocznych pędach w okresie wczesnowiosennym, niektóre odmiany mogą powtarzać kwitnienie latem. Rośliny są mrozoodporne i polecane do uprawy w chłodniejszych regionach Polski. Ponadto są łatwe w uprawie i z reguły nie wymagają cięcia. Przykładowe odmiany: ‘Pamela Jackman’, ‘Riga’, ‘Stolwijk Gold’.
  • Powojniki - grupa Tangunica. Powojniki tanguckie wytwarzają wiele drobnych (2–8 cm średnicy), dzwonkowatych kwiatów (najczęściej o żółtej barwie). Ozdobą są także ich kwiatostany. Kwitną na pędach tegorocznych przez całe lato i jesień. Są dość tolerancyjne względem podłoża. Stosowane jako ozdoby murków i pergoli. Mogą także zasłaniać brzydkie miejsca i rosnąć jako rośliny okrywowe. Przykładowe odmiany: ‘Anita’, ‘Bill MacKenzie’.
  • Powojniki - grupa Vitalba. Powojniki pnące, łatwe w uprawie, wytrzymałe na niską temperaturę i silne wiatry. Zwykle kwitną od czerwca do października. Wytwarzają liczne, ale drobne (2 cm średnicy) kwiaty. Stosowane do dekoracji altan, pergoli oraz jako zieleń miejska. Przykładowa odmiana: ‘Paul Farges’.
  • Powojniki - grupa Texensis. Powojniki teksańskie wytwarzają tulipanowate kwiaty. Kwitną od czerwca do sierpnia. Wymagają silnego cięcia. Są mrozoodporne. Nadają się do obsadzania bramek, pergoli i altan. Przykładowe odmiany: ‘Dutches of Albany’, ‘Gravetye Beauty’, ‘Princess Diana’.
  • Powojniki - grupa wielkokwiatowe wcześnie kwitnące. Powojniki z tej grupy zazwyczaj cechuje silny wzrost (2–4 m). Kwitną w maju i czerwcu na pędach zeszłorocznych, a latem powtarzają kwitnienie na pędach tegorocznych. Kwiaty mają 10–25 cm średnicy. Można je sadzić niemal w całej Polsce. Warto nimi obsadzać pergole i altany. Przykładowe odmiany: ‘Andromeda’, ‘Mikołaj Kopernik’, ‘Bałtyk’, ‘Doctor Ruppel’.
  • Powojniki - grupa wielkokwiatowe późno kwitnące. Kwitną latem na pędach zeszłorocznych, a jesienią powtarzają kwitnienie na pędach tegorocznych. Kwiaty mają średnicę do 20 cm. Wymagają silnego cięcia. Zastosowanie podobne jak poprzedniej grupy. Przykładowe odmiany: ‘Ashva’, ‘Kardynał Wyszyński’, ‘Mazowsze’.
  • Powojniki - grupa Integrifolia. Powojniki bylinowe są nietypowe: tworzą wzniesione pędy, które powinny opierać się na podporach i osiągają niewielki wzrost. Zwykle kwitną późno. Stosowane na mieszane rabaty i jako ozdoba ogrodzeń. Przykładowe odmiany: ‘Hakuree’, ‘Hanajima’, ’Olgae’.
Powojniki: kwitnące pnącza