Keramzyt – podłoże do uprawy roślin w pojemnikach na balkonie i w ogrodzie

2019-07-22 15:08

Keramzyt to lekkie kruszywo wypalane z gliny, które znakomicie nadaje się do uprawy roślin w pojemnikach: donicach czy skrzynkach balkonowych. To jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych przy uprawie roślin. Jest lekki, względnie tani i całkowicie neutralny względem parametrów podłoża. Poznaj najważniejsze atuty keramzytu oraz jego potencjalne zastosowania.

Keramzyt ma postać granulek o różnej wielkości i ciemnej, brunatnej barwie. W ogrodnictwie najszersze zastosowanie mają frakcje o 5-20 mm średnicy. Keramzyt powstaje przez wypalanie gliny ilastej w temperaturze 1150°C. Podczas spalania pęczniejąca glina znacznie zwiększa swoją objętość. Dzięki temu uzyskane granulaty są bardzo lekkie, a jednocześnie twarde.

Zalety keramzytu

  • Keramzyt jest obojętny chemicznie (nie wpływa na pH), dlatego można go stosować niezależnie od typu gleby. Nadaje się do stosowania zarówno u roślin kwasolubnych, jak i tych rosnących na glebach wapiennych.
  • W niewielkim stopniu nasiąka wodą.
  • Jest bardzo trwały – zachowuje swoją formę i właściwości przez wiele lat.
  • Nie jest podatny na niekorzystne czynniki, w tym niszczenie przez bakterie oraz grzyby.
  • Keramzyt można wykorzystywać wielokrotnie. Taką praktykę stosuje się m.in. przy uprawie roślin jednorocznych uprawianych w pojemnikach i z oczywistych względów wyrzucanych po sezonie.
Keramzyt
Autor: GettyImages Keramzyt ma postać granulek o różnej wielkości i ciemnej, brunatnej barwie

Popularne zastosowania keramzytu

1. Drenaż z keramzytu u roślin doniczkowych. Keramzyt to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia warstwy drenażowej. Sprawdza się u szerokiej grupy roślin uprawianych w pomieszczeniach, na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie. Jego stosowanie zapobiega niekorzystnym rezultatom zbyt gorliwego nawadniania lub częstych opadów deszczu (na niezadaszonych obiektach).
Drenaż jest potrzebny u prawie każdej rośliny uprawianej w pojemniku, gdyż zapobiega gniciu korzeni. Warstwy drenażowe zaleca się stosować przy sadzeniu i przesadzaniu. Grubość zależy od wielkości pojemnika, rodzaju i wieku uprawianej rośliny. Zwykle usypuje się kilkucentymetrowe warstwy na dnie. U większości roślin drenaż zajmuje 1/4-1/5 wysokości pojemnika. U gatunków wrażliwych na nadmiar wody (kaktusy i sukulenty), może zajmować nawet 1/3 donicy.
Keramzyt ze względu na małą wagę może być stosowany w dużej ilości. Jeśli potrzeba większej stabilizacji dla donicy (np. drzewko ustawiane na balkonie) można usypać z niego jedną z warstw i przemieszać z cięższym materiałem (np. fragmentami cegieł). Niezależnie od zastosowanego drenażu każdy pojemnik powinien mieć otwory w dnie.

2. Rozluźnianie podłoża keramzytem. Keramzyt może być stosowany także na większych powierzchniach w celu rozluźniania i spulchniania podłoża. Jest szczególnie przydatny do poprawiania parametrów ciężkich, gliniastych gleb. Optymalne są w tym wypadku frakcje drobne. Kruszywo jest cenniejsze od popularnego „rozluźniacza” - piasku, gdyż sprawniej reguluje stosunki wodno-powietrzne. Zwiększa przepuszczalność gleby, poprawia napowietrzenie i ogranicza zastoiny po deszczach. Trzeba go wymieszać z ziemią – podobnie jak postępuje się z nawozami organicznymi.

>>Przeczytaj też: Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone

3. Keramzyt jako składnik prowizorycznego nawilżacza dla roślin doniczkowych. Jednym ze sposobów nawilżania roślin pokojowych i tworzenia mikroklimatu w najbliższym otoczeniu zieleni jest ustawianie pojemników na podstawkach wypełnionych wodą. Donice nie mogą jednak mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, gdyż nawet przy zastosowaniu drenażu, korzenie mogłyby być narażone na gnicie i występowanie chorób grzybowych. Dlatego w podstawce układa się równomierny, względnie jednorodny materiał, który pełni funkcję izolacyjną. Takie zadanie dobrze spełnia keramzyt. Bardzo często w ten sposób uprawia się storczyki wymagające dużej wilgotności powietrza oraz gatunki szczególnie wrażliwe na przesuszenie (np. koleusy Blumego). Metodę można wykorzystać przy produkcji rozsady – gdy wielodoniczki są umieszczane w tackach.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza>>

Keramzyt
Autor: GettyImages Keramzyt można wykorzystać jako materiał do ściółkowania

4. Uprawy hydroponiczne w keramzycie. Keramzyt może być wykorzystywany jako jednorodne podłoże gwarantujące dobry wzrost systemu korzeniowego i stabilność. W takiej formie stosuje się go w uprawach hydroponicznych. Ze względu na słabą sorpcyjność wody i brak zatrzymywania składników pokarmowych rośliny wymagają precyzyjnego nawadniania i nawożenia.

5. Ściółka okrywająca z keramzytu. Prawdopodobnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ściółkowania upraw jest kora sosnowa. Ten materiał ma wiele zalet, ale także wadę – w lekkim stopniu obniża odczyn gleby. Keramzyt można stosować w podobny sposób (ogranicza zachwaszczenie, straty wody, w pewnym stopniu chroni przed zimnem), wygląda naturalnie, a przy tym nie ma żadnego wpływu na parametry podłoża.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.