Keramzyt – podłoże do uprawy roślin w pojemnikach na balkonie i w ogrodzie

2019-07-22 15:08

Keramzyt to lekkie kruszywo wypalane z gliny, które znakomicie nadaje się do uprawy roślin w pojemnikach: donicach czy skrzynkach balkonowych. To jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych przy uprawie roślin. Jest lekki, względnie tani i całkowicie neutralny względem parametrów podłoża. Poznaj najważniejsze atuty keramzytu oraz jego potencjalne zastosowania.

Keramzyt ma postać granulek o różnej wielkości i ciemnej, brunatnej barwie. W ogrodnictwie najszersze zastosowanie mają frakcje o 5-20 mm średnicy. Keramzyt powstaje przez wypalanie gliny ilastej w temperaturze 1150°C. Podczas spalania pęczniejąca glina znacznie zwiększa swoją objętość. Dzięki temu uzyskane granulaty są bardzo lekkie, a jednocześnie twarde.

Zalety keramzytu

  • Keramzyt jest obojętny chemicznie (nie wpływa na pH), dlatego można go stosować niezależnie od typu gleby. Nadaje się do stosowania zarówno u roślin kwasolubnych, jak i tych rosnących na glebach wapiennych.
  • W niewielkim stopniu nasiąka wodą.
  • Jest bardzo trwały – zachowuje swoją formę i właściwości przez wiele lat.
  • Nie jest podatny na niekorzystne czynniki, w tym niszczenie przez bakterie oraz grzyby.
  • Keramzyt można wykorzystywać wielokrotnie. Taką praktykę stosuje się m.in. przy uprawie roślin jednorocznych uprawianych w pojemnikach i z oczywistych względów wyrzucanych po sezonie.
Keramzyt
Autor: GettyImages Keramzyt ma postać granulek o różnej wielkości i ciemnej, brunatnej barwie

Popularne zastosowania keramzytu

1. Drenaż z keramzytu u roślin doniczkowych. Keramzyt to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia warstwy drenażowej. Sprawdza się u szerokiej grupy roślin uprawianych w pomieszczeniach, na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie. Jego stosowanie zapobiega niekorzystnym rezultatom zbyt gorliwego nawadniania lub częstych opadów deszczu (na niezadaszonych obiektach).
Drenaż jest potrzebny u prawie każdej rośliny uprawianej w pojemniku, gdyż zapobiega gniciu korzeni. Warstwy drenażowe zaleca się stosować przy sadzeniu i przesadzaniu. Grubość zależy od wielkości pojemnika, rodzaju i wieku uprawianej rośliny. Zwykle usypuje się kilkucentymetrowe warstwy na dnie. U większości roślin drenaż zajmuje 1/4-1/5 wysokości pojemnika. U gatunków wrażliwych na nadmiar wody (kaktusy i sukulenty), może zajmować nawet 1/3 donicy.
Keramzyt ze względu na małą wagę może być stosowany w dużej ilości. Jeśli potrzeba większej stabilizacji dla donicy (np. drzewko ustawiane na balkonie) można usypać z niego jedną z warstw i przemieszać z cięższym materiałem (np. fragmentami cegieł). Niezależnie od zastosowanego drenażu każdy pojemnik powinien mieć otwory w dnie.

2. Rozluźnianie podłoża keramzytem. Keramzyt może być stosowany także na większych powierzchniach w celu rozluźniania i spulchniania podłoża. Jest szczególnie przydatny do poprawiania parametrów ciężkich, gliniastych gleb. Optymalne są w tym wypadku frakcje drobne. Kruszywo jest cenniejsze od popularnego „rozluźniacza” - piasku, gdyż sprawniej reguluje stosunki wodno-powietrzne. Zwiększa przepuszczalność gleby, poprawia napowietrzenie i ogranicza zastoiny po deszczach. Trzeba go wymieszać z ziemią – podobnie jak postępuje się z nawozami organicznymi.

>>Przeczytaj też: Nawozy organiczne: obornik, kompost, torf, kora, nawozy zielone

3. Keramzyt jako składnik prowizorycznego nawilżacza dla roślin doniczkowych. Jednym ze sposobów nawilżania roślin pokojowych i tworzenia mikroklimatu w najbliższym otoczeniu zieleni jest ustawianie pojemników na podstawkach wypełnionych wodą. Donice nie mogą jednak mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, gdyż nawet przy zastosowaniu drenażu, korzenie mogłyby być narażone na gnicie i występowanie chorób grzybowych. Dlatego w podstawce układa się równomierny, względnie jednorodny materiał, który pełni funkcję izolacyjną. Takie zadanie dobrze spełnia keramzyt. Bardzo często w ten sposób uprawia się storczyki wymagające dużej wilgotności powietrza oraz gatunki szczególnie wrażliwe na przesuszenie (np. koleusy Blumego). Metodę można wykorzystać przy produkcji rozsady – gdy wielodoniczki są umieszczane w tackach.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza>>

Keramzyt
Autor: GettyImages Keramzyt można wykorzystać jako materiał do ściółkowania

4. Uprawy hydroponiczne w keramzycie. Keramzyt może być wykorzystywany jako jednorodne podłoże gwarantujące dobry wzrost systemu korzeniowego i stabilność. W takiej formie stosuje się go w uprawach hydroponicznych. Ze względu na słabą sorpcyjność wody i brak zatrzymywania składników pokarmowych rośliny wymagają precyzyjnego nawadniania i nawożenia.

5. Ściółka okrywająca z keramzytu. Prawdopodobnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ściółkowania upraw jest kora sosnowa. Ten materiał ma wiele zalet, ale także wadę – w lekkim stopniu obniża odczyn gleby. Keramzyt można stosować w podobny sposób (ogranicza zachwaszczenie, straty wody, w pewnym stopniu chroni przed zimnem), wygląda naturalnie, a przy tym nie ma żadnego wpływu na parametry podłoża.

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE