Chryzantemy w doniczkach - efektowna dekoracja jesiennego balkonu! Jak dbać o chryzantemy doniczkowe, by kwitły jak najdłużej?
Chryzantemy w doniczkach to must have jesiennej aranżacji balkonu. Na początku jesieni, gdy wiele kwiatów balkonowych przekwita, chryzantemy stają się wyjątkową ozdobą balkonu. Jak uprawiać chryzantemy w doniczce na balkonie? Jak o nie dbać, by kwitły jak najdłużej?
Autor: GettyImages
Chryzantemy w doniczkach, ustawione na balkonie, kwitną długo - często aż do przymrozków
Spis treści
- Jakie chryzantemy uprawiać w doniczkach na balkonie?
- Galeria: Chryzantemy w doniczkach na balkonie i tarasie
- Jak pielęgnować chryzantemy w doniczkach?
- Czy chryzantemy przezimują na balkonie?
Chryzantemy (łac. Dendranthema), należące do rodziny astrowatych, to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Chryzantemy należą do roślin dnia krótkiego – zawiązują pąki kwiatowe, gdy długość dnia wynosi 10–12 godzin. Walory ozdobne chryzantem są niezaprzeczalne, warto więc użyć chryzantemy w donicach do jesiennej aranżacji balkonu czy tarasu.
Jakie chryzantemy uprawiać w doniczkach na balkonie?
Jeśli zdecydujemy się uprawiać chryzantemy na balkonie, najlepiej kupić rośliny już kwitnące, gdyż uzyskanie ładnych krzaczków z uprawy amatorskiej jest dość kłopotliwe.
Najlepsze chryzantemy na balkon to odmiany doniczkowe - drobno- lub wielkokwiatowe, o zwartym, krzaczastym pokroju i dużej liczbie kwiatów, w rozmaitych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, liliowym, brązowym, czerwonym (poza niebieskim). W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, różniących się obok barwy kwiatów, także ich wielkością.
Galeria: Chryzantemy w doniczkach na balkonie i tarasie
Autor: GettyImages
Chryzantemy w doniczkach, ustawione na balkonie, kwitną długo - często aż do przymrozków
Jak pielęgnować chryzantemy w doniczkach?
Większość chryzantem kwitnie od sierpnia–września do pierwszych przymrozków, o ile mają zapewnione odpowiednie warunki uprawowe. Pamiętajmy, że usuwanie przekwitniętych kwiatów, pobudza powstawanie nowych paków i wydłuża okres kwitnienia.
Chryzantemy wymagają stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Podłoże dla chryzantem powinno być żyzne i próchnicze. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, chociaż nigdy mokra. Na przesuszenie rośliny natychmiast reagują więdnięciem liści, natomiast zalanie powoduje u nich wystąpienie chorób grzybowych i gnicie korzeni.
Czy chryzantemy przezimują na balkonie?
Zwykle chryzantemy oferowane w doniczkach są traktowane jako rośliny sezonowe - kupujemy je w pełni kwitnienia i cieszymy się nimi w jesiennych miesiącach, a gdy kwiaty przekwitną i zaschną - wyrzucamy je.
Chryzantemy z natury są bylinami, ale większość odmian doniczkowych nie przetrwa zimy w naszym klimacie. Dlatego, jeśli chcemy przechować je do następnego roku, późną jesienią należy przenieść doniczki z roślinami do widnego, ale chłodnego pomieszczenia (o temperaturze około 5 st.C) i ograniczyć podlewanie. Po zauważeniu wiosną (zazwyczaj w marcu) żywych pączków liściowych, trzeba przenieść roślinę w cieplejsze miejsce, a po 15. maja wystawić na balkon bądź zadołować w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Chryzantemy w ogrodzie powinno się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych