Podpieranie roślin ogrodowych: kratownice, drabinki, paliki, trejaże, pergole

2018-05-18 11:56

Podpieranie roślin ogrodowych – najlepsze podpory dla roślin w ogrodzie (czym i jak podpierać rośliny, jakie rośliny wymagają podpór)

Mimo iż większość roślin ogrodowych zachowuje swój naturalny pokrój bez naszej pomocy, niektóre gatunki wymagają zastosowania podpór, aby się nie zdeformować  i nie stracić walorów ozdobnych. Grupą roślin, której należy zapewnić dodatkowe podparcie są przede wszystkim pnącza. Pozostawione samym sobie, nie zaprezentują swojej urody w pełnej krasie i nie spełnią w ogrodzie swojej funkcji. Wprawdzie niektóre z nich mogą pokładać się na ziemi, stając się ciekawymi roślinami okrywowymi (np. bluszcz pospolity), ale większość nie podoła temu zadaniu i nie będzie ładnie prezentować się bez podparcia (np. róże pnące, powojniki). Ponieważ jednak pnącza mają różną wysokość, siłę wzrostu, rozmiar i organy czepne, wymagają różnych podpór.

Podpieranie delikatnych roślin ogrodowych

Te najdelikatniejsze, osiągające niewielki ciężar lub kompaktowe rozmiary, zadowolą się:

  • drewnianymi kratownicami,
  • siatkami ogrodzeniowymi,
  • bambusowymi palikami,
  • dekoracyjnymi bramkami,
  • ażurowymi drabinkami.

W zależności od gatunku, będą wpinać się po nich za pomocą wąsów czepnych (np. winobluszcz pięciolistkowy), korzonków przybyszowych (np. bluszcz pospolity), włosków czepnych (np. chmiel zwyczajny) lub tak jak róże pnące, wspierać się na nich za pomocą kolców (pnącza prymitywne). W przypadku róż, mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi, polegające na podwiązaniu ich pędów do podpór, gdyż róże nie są typowymi pnączami i nie mogą „chwycić” się podpory na tyle skutecznie (np. wąsami czepnymi), aby silny wiatr ich nie strącił.

Dla niewielkich i słabiej rosnących pnączy (np. bluszczu, powojników, winobluszczu pięciolistkowego) znakomitym pomysłem może okazać się też specjalna skrzynka z kratownicą, w której posadzimy też inne rośliny ozdobne (np. pelargonie), tworzące z pnączami wspaniałą kompozycję. Delikatne podpory wystarczą powojnikom wielkokwiatowym, chmielowi, niewysokim różom pnącym oraz większości pnączy jednorocznych.

Podpieranie roślin ogrodowych silnie rosnących

Dla znacznie masywniejszych i okazałych pnączy, niezbędne będą natomiast solidniejsze podpory takie jak:

  • duże trejaże,
  • mocne pergole,
  • słupy konstrukcyjne,
  • ogrodzenia z cegły lub kamienia,
  • stalowe konstrukcje.

Będą one konieczne, gdy zdecydujemy się na uprawę glicynii chińskiej, złotokapu, rdestówki Auberta, cytryńca chińskiego, milinu amerykańskiego, kokornaku wielkolistnego, przywarki japońskiej, winobluszczu trójklapowego, powojników botanicznych oraz niektórych wiciokrzewów. Większość z nich do wspinania wykorzystuje typowe organy czepne takie jak wąsy lub korzenie przybyszowe, ale niektóre zamiast wspinać się po podporach, owijają wokół swoje elastyczne pędy (np. glicynia, kokornak, cytryniec, rdestówka), co oczywiście musimy im umożliwić. Są też takie pnącza, które za pomocą silnych przylg, potrafią przyczepić się nawet do pionowej, niemal gładkiej ściany jak np. winobluszcz trójklapowy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do okrywania budynków lub altan. Dla niektórych pnączy rolę podpory może też pełnić pień starego drzewa, z którego chętnie skorzystają hortensje pnące, winobluszcze pięciolistkowe, chmiel zwyczajny czy bluszcz pospolity. Rośliny z czasem pokryją niemal cały pień, stając się niezwykłą i oryginalną ozdoba ogrodu.

Podpieranie roślin ozdobnych innych niż pnącza

Podpór potrzebują jednak nie tylko pnącza, gdyż istnieje też kilka innych roślin, które znacznie lepiej będą się prezentować, jeśli zapewnimy im odpowiednie wsparcie. Należą do nich między innymi wysokie odmiany lilii oraz piwonie. Roślinom można pomóc zachować ładny pokrój, przywiązując ich pędy do palików lub drabinek bądź opierając je na rozciągniętych sznurkach lub linkach. Można również ustabilizować je za pomocą bardzo wygodnych i estetycznych podpór pierścieniowych (plastikowych lub metalowych), dostępnych w każdym większym markecie ogrodniczym.

Podpieranie krzewów owocowych

Podparcie musimy też zapewnić niektórym krzewom owocowym, takim jak jeżyny czy maliny. Ich pędy pozostawione same sobie będą pokładać się na ziemi, co może sprzyjać porażeniu przez choroby grzybowe. Takie rośliny będą owocować słabo lub wcale, a te owoce, które mimo wszystko się na nich zawiążą, szybko zgniją, narażone na kontakt z wilgotnym podłożem. Podpory stabilizującej potrzebują też pienne krzewy owocowe (np. agrest, porzeczka czerwona), które bardziej od innych roślin, narażone są na uszkodzenie przez silne wiatry (np. przewrócenie, złamanie, zdeformowanie). Dlatego też jeśli chcemy zachować ich pokrój, musimy przywiązać elastycznym sznurkiem (sztywny sznurek z czasem może uszkodzić pieniek) pęd główny rośliny (podkładkę) do mocnego palika. Krzewy owocowe nie potrzebują jednak tak masywnych podpór jak ciężkie pnącza, gdyż wystarczą im jedynie rozciągnięte między pędami mocne linki i sznurki lub drewniane paliki, ale już większe rośliny owocowe, takie jak np. winorośl, są pod tym względem bardziej wymagające. Ich ciężkie, liczne pędy oraz duże owoce nie utrzymają się na delikatnych sznurkach czy ażurowych kratownicach, dlatego roślinom należy zapewnić mocne, solidne podpory, np. w postaci metalowych konstrukcji lub dużych pergoli. Można również prowadzić je w formie szpaleru, przywiązując ich pędy do specjalnego rusztowania szpalerowego.

Róże na pergoli
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże pnąca doskonale nadają się do rozpięcia na różnego rodzaju konstrukcjach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie