Jak pomóc przetrwać zimę ogrodowym lokatorom i gościom (od jeży po motyle i złotooki)
Ogród to miejsce do życia dla niezliczonej liczby gatunków zwierząt. Wiele stworzeń cieszy nas swoim wyglądem, są wdzięcznymi obiektami do obserwacji, a nawet sojusznikami w ochronie roślin. Dlatego warto pomóc im przetrwać trudy zimy. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest budowa domków.
Dobrze urządzony ogród w dużym stopniu nawiązuje do środowiska naturalnego. Niby jest sztucznym tworem dowolnie kształtowanym przez człowieka, jednak zachodzą w nim takie same procesy jak w naturze. Pewnymi zabiegami (np. stosowanie ekologicznych metod ochrony) można sprawić, że stanie się ostoją dla pożytecznych organizmów. Warto pomagać im także jesienią – niektóre działania pozwolą przetrwać zwierzętom nawet surową zimę.
Ogrodowi mieszkańcy i okazjonalni goście żyją swoim życiem. Warto jednak stworzyć im możliwe jak najlepsze warunki do rozwoju i przetrwania. Tworzenie specjalnych domków z okresie jesiennym to jeden ze sprawdzonych sposobów na bezpieczną ingerencję w świat przyrody.
Polecany artykuł:
Jeże – mile widziani goście w ogrodzie
Jeż to stworzenie chętnie oglądane przez dzieci, będące bohaterem wielu bajek. To jednak przede wszystkim pożyteczny gatunek, który jest sojusznikiem w walce ze szkodnikami. Jego pokarmem są bezkręgowce (poza dżdżownicami nielubiane ślimaki i wiele gatunków owadów, w tych te żerujące na uprawianych roślinach). Może żywić się także płazami, gadami, a nawet jajami ptaków. Nie powoduje strat w ogrodzie.
Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia? >>>
Kiedy zbliża się zima a temperatura spada poniżej 10°C jeż zapada w sen zimowy. Warto ułatwić mu przezimowanie.
Co można zrobić:
- w zacisznych miejscach w ogrodzie pozostawia się kopce z liści. Należy je obciążyć gałązkami, by wiatr nie zwiewał ich i nie roznosił po ogrodzie. Teren nie może być zawilgocony (dotyczy to także miejsca ustawienia domku);
- w sklepach można kupić specjalistyczne drewniane domki dla jeży. Takie lokum ma postać drewnianej skrzyni z dwoma wejściami. Do środka wsypuje się suche liście bądź trociny. Powinien mieć około 35 cm wysokości, 40-50 cm długości oraz szerokości. Najlepiej jak domek będzie znajdował się 10-20 cm od jakiejś osłony (np. od murka);
- aby stworzyć jeżom przyjazne warunki także poza okresem zimy, zaleca się maksymalnie ograniczyć lub zrezygnować z chemii.
Autor: GettyImages
Złotook
Złotooki – pogromcy mszyc
Złotooki to pożyteczne owady. Mają zielone ciało, przezroczyste skrzydła i złote oczy. Jesienią szukają schronienia przed zimnem i często pojawiają się w mieszkaniach. Zdarza się niestety, że bywają mylone z molami (chociaż absurdalnie w ogóle nie są z wyglądu podobne) i tym samym zwalczane. Ich żarłoczne larwy żywią się przede wszystkimi mszycami, ale likwidują także przędziorki, a nawet larwy stonki ziemniaczanej. Dlatego warto je chronić.
Złotooki: drapieżne owady. Pożyteczne owady zwalczające szkodniki roślin >>>
Domki dla złotooków można kupić lub wykonać samemu. To niewielkie skrzynie pomalowane na czerwono posiadające wąskie poziome otwory. Wnętrze budki należy wyścielić sianem lub słomą. Domki ustawia się we wrześniu lub na początku października w zacisznych miejscach w ogrodzie. Optymalna wysokość wynosi 1,5-2 m. Przed nadejściem mrozów budkę trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia, np. budynku gospodarczego lub garażu. Wiosną „domek” należy z powrotem przenieść do pomieszczenia.
Motyle też wymagają ochrony
Motyle to jedne z najpiękniejszych owadów, są podziwiane przez dzieci (i nie tylko). Aby obserwować różnorodne gatunki motyli, warto w ogrodzie uprawiać rośliny, które je wabią. Należy do nich m.in. budleja Dawida, żmijowiec, astry, aksamitki i krwawnik pospolity. Aby motyle chętnie je odwiedzały należy unikać nadmiernego nawożenia (motyle unikają roślin, które były „wzmacniane” zbyt dużymi dawkami azotu). Ochrona motyli jest mało rozpowszechniona (larwy wielu gatunków żerują na roślinach uprawnych), ale stopniowo zdobywa popularność.
Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli >>>
Motyle często zimują w postaci jaj na liściach drzew i trawie. Dlatego warto pozostawić je w ogrodzie, np. w kopcach.
Rusałki i cytryniec zimują w postaci dorosłej, dlatego trzeba zadbać o schronienie także dla nich. Domek dla motyli to zadaszona budka z otworami wlotowymi (5x1 cm). W środku umieszcza się siano lub suche liście. Wnętrze domku nie powinno być nadmiernie wypełnione - trzeba pozostawić wolne miejsce dla owadów. Konstrukcję można wystawić w ogrodzie dopiero od połowy września, aby uniknąć zasiedlenia przez osy. Należy unikać miejsc zacienionych i wilgotnych. Dobrym miejscem zimowania są także sterty kłód i gałęzi.
Polecany artykuł: