Hotele oraz domki dla pszczół – jak i gdzie budować hotele dla pszczół
Ogród może być miejscem przyjaznym owadom zapylającym. Warto zadbać nie tylko o pszczołę miodną, ale także liczne gatunki pszczół samotnic. Dobrym sposobem zachęcenia pożytecznych owadów do zasiedlania zielonego zakątka jest budowa domków i hotelów dla pszczół oraz posadzenie w ogrodzie roślin miododajnych.
W Polsce występuje aż 470 gatunków pszczół, z czego większość to pszczoły samotnice. Same trzmiele (to też pszczoła) stanowią 30 gatunków. Owadom można pomóc budując specjalne konstrukcje, które posłużą im za domy. Takie obiekty można wprowadzić nie tylko do ogrodu, ale nawet na balkon. Wybór formy jest sprawą indywidualna, liczy się wnętrze, tzn. rodzaj użytych materiałów.
Hotele dla pszczół - jak zbudować?
Forma hotelu dla zapylaczy (a być może także innych pożytecznych owadów) może być dowolna. Dużo zależy od umiejętności budującego, poczucia estetyki, zasobów (posiadanych materiałów) oraz miejsca.
Przeczytaj też:
Hotel dla pszczół może być atrakcyjnym elementem służącym jako ozdobny detal lub większy obiekt. Niezależnie od kształtu, wielkości i użytych materiałów musi być stabilny. Może być wiszący, np. zamontowany na ścianie lub drzewie, lub wolnostojący. W tym drugim przypadku część mieszkalną należy odizolować od gruntu, aby nie miała kontaktu z wilgocią. Jednocześnie trzeba zadbać o ochronę przed opadami atmosferycznymi. Dlatego najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest budowa daszku jedno- lub dwuspadowego. Aby domek dla pszczół był trwały i nie dochodziło do osuwania materiałów, front warto zabezpieczyć za pomocą siatki wolierowej. Przy okazji jest to pewna ochrona przed drapieżnikami.
Hotel dla pszczół - jakie materiały wykorzystywać do budowy?
W zależności od rodzaju użytych materiałów i średnicy otworów, hotel przyciągnie różne gatunki pszczół lub innych owadów. Przy budowie warto postawić na różnorodność, takie konstrukcje nie tylko lepiej wyglądają, ale dają większą szansę na zasiedlenie przez lokatorów. Najpopularniejsze materiały to:
- Gliniane bloczki – to dość uniwersalne struktury, przyciągające różne gatunki pszczół. Dużo zależy od głębokości otworów. Płytkie (1-2 cm) są domem dla porobnic, głębsze (5-8 cm) dla miesierek i murarek. Średnica wywiercanych otworów powinna wynosić 6-9 mm.
- Pędy bambusa – kępki bambusów o długości do 30 cm należy związać w kilku miejscach. W każdym pęku powinno się znaleźć około 50 pędów. Nadmierna liczba (np. tysiące) w jednym miejscu jest niewskazana, gdyż pszczoły mogą stracić orientację. Pędy należy ciąć w taki sposób, aby z jednej strony był otwór a z drugiej kolanko (zamknięte). Przymocowuje się je do podstawy. Należy wybierać pędy o średnicy otworów 4-8 mm. Krawędzie trzeba spiłować, nie mogą być poszarpane. Pędy bambusów stanowią dom nie tylko dla pszczół, ale także dla bzygów. Tak samo można wykorzystywać suche pędy malin, trzciny pospolitej oraz serdecznika pospolitego.
>>Przeczytaj też: Ekologiczny ogród: jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom
- Cegły dziurawki – w tym wypadku można skorzystać z gotowego materiału. Ważne, aby średnica otworów w cegłach nie przekraczała 10 mm, w przeciwnym wypadku owady będą miały problem z ich zalepieniem. Ze względu na wagę, dziurawki najlepiej układać u podstawy hotelu.
- Drewniane kłody i bloczki – należy wywiercić w nich otwory o głębokości 10-15 cm. Powinny mieć gładkie krawędzie. Warto je różnicować pod względem średnicy: 5-6 mm, 6-7 mm i 7-8 mm.
- Szyszki i zebrane liście – to potencjalny dom dla innych pożytecznych stworzeń – biedronek, będących wsparciem w walce ze szkodnikami. Niestety nie można wykluczyć zasiedlenia przez inwazyjne biedronki azjatyckie.
Polecany artykuł:
Gdzie ustawić w ogrodzie domek dla pszczół?
Domek dla pszczół powinien znajdować się w miejscu zacisznym, umiarkowanie słonecznym. Otwory mogą wychodzić na wschód, zachód lub południe, ale lepiej unikać wystawy północnej. W pobliżu konstrukcji warto zamontować poidełko, które nie tylko pozwoli pszczołom ugasić pragnienie, ale także posłuży do budowy.
W okolicach hotelu dla pszczół zaleca się posadzić rośliny miododajne. W szczególności cenne są gatunki wcześnie kwitnące (wierzby, leszczyny, krokusy, przebiśniegi, podbiał) oraz późno kwitnące (wrzosy, astry). Cenną grupę stanowią gatunki na nawóz zielony.
Piękną i wartościową dekoracją (duża wydajność miodowa) są niedoceniane w przydomowych ogrodach pszczelnik mołdawski, żmijowiec zwyczajny, mierznica czarna, ogórecznik lekarski oraz szanta zwyczajna.
Nawet budowa wysokiej klasy hotelu nie gwarantuje szybkiego zasiedlania. Może zdarzyć się, że pszczoły będą przekonywały się do niego przez kilka lat. W najgorszym razie konstrukcję trzeba będzie przenieść w inne miejsce.
>>Przeczytaj też: Krzewy miododajne – przegląd gatunków i zastosowanie krzewów miododajnych
Polecany artykuł: