Jak przyspieszyć kwitnienie konwalii? Pędzenie kłączy konwalii

2012-11-07 14:34
Konwalia majowa
Autor: GettyImages Konwalia uprawiana w doniczkach

Konwalie rosnące w ogrodach i lasach kwitną w maju. Możemy jednak cieszyć się pachnącymi kwiatami konwalii także zimą. Jak przyspieszyć kwitnienie konwalii? Pędzenie konwalii.

Drobne, pełne uroku , pięknie pachnące kwiaty konwalii majowej (łac. Convallaria majalis) możemy podziwiać w maju. Kwitnąca konwalia może być także ozdobą naszego mieszkania w zimowe miesiące. Możemy przyspieszyć jej kwitnienie stosując pędzenie roślin.Późną jesienią liście konwalii majowej zasychają i roślina rozpoczyna okres spoczynku. Kłącza konwalii przeznaczone do pędzenia należy wykopać pod koniec października bądź na początku listopada. Do pędzenia konwalii wybieramy tylko te kłącza, które mają pąki duże i tępo zakończone na wierzchołku – tylko z takich pąków wyrosną kwiatostany. Kłącza mające wyłącznie pąki cieńsze, mniejsze i ostro zakończone na wierzchołku wydadzą jedynie liście – takie kłącza z powrotem sadzimy w ogrodzie.

>>Przeczytaj też:

Pędzenie konwalii

Przed posadzeniem wybranych kłączy konwalii do doniczek skracamy korzenie roślin do długości 10–12 cm. Tak przygotowane kłącza sadzimy do doniczek wypełnionych ziemią ogrodową bądź mieszanką substratu torfowego i piasku. Do jednej doniczki sadzimy kilka kłączy (przykładowo do doniczki o średnicy 10 cm sadzimy 3–4 kłącza). Sadzimy zawsze w ten sposób, aby pąki wystawały na powierzchnie podłoża w doniczce.

  • Doniczki z posadzonymi kłączami konwalii przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura: 0–2 stopnie Celsjusza (może spadać nawet do -2 stopni Celsjusza). Podłoże w doniczce nie może nigdy wyschnąć, trzeba je podlewać. Jeśli nie dysponujemy tak chłodnym pomieszczeniem, doniczki z posadzonymi kłączami konwalii można zadołować w ogrodzie, pamiętając aby przed nadejściem większych mrozów okryć je na przykład liśćmi, torfem bądź trocinami.
  • Kłącza konwalii należy przetrzymać w chłodzie minimum 8 tygodni (można dłużej, wtedy konwalie zakwitną później). Po tym czasie można już przenieść doniczki do mieszkania. Ustawiamy je w pokoju, w którym temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza.
  • Przez kilka pierwszych dni po przeniesieniu nakrywamy doniczki kapturkami wykonanymi z kartonu, aby do roślin nie docierało światło.
  • Termin kwitnienia konwalii zależy od tego, kiedy przenieśliśmy doniczki do mieszkania. Konwalie przeniesione w styczniu zakwitną po około miesiącu, a przeniesione w marcu po około dwóch tygodniach od przeniesienia.
  • Po przeniesieniu do mieszkania cały czas utrzymujemy podłoże w doniczkach lekko wilgotne.
  • Po ukazaniu się pierwszego kwiatostanu konwalii doniczki z roślinami przenosimy w chłodniejsze miejsce, aby wydłużyć ich kwitnienie.
  • Po przekwitnięciu konwalie nadal uprawiamy w doniczce, a wiosną, gdy pogoda już na to pozwoli (ziemia rozmarznie) kłącza z doniczek należy przesadzić do gruntu. Nie można przeznaczyć ich do pędzenia w następnym sezonie.
konwalie
Autor: photos.com Możemy przyspieszyć kwitnienie konwalii stosując pędzenie roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE