Cynamon na ziemiórki – czy jest skuteczny, jak działa, jak stosować?

2024-11-29 14:08

Cynamon cejloński to nie tylko wartościowa przyprawa, lecz zarazem naturalny środek ułatwiający uprawę roślin. Dzięki zawartości substancji aktywnie czynnych, a także intensywnemu zapachowi, pomaga zapobiegać różnorodnym problemom pielęgnacyjnym. Stosuje się go m.in. jako odstraszasz na ziemiórki. Gdzie i jak stosować cynamon na ziemiórki?

Cynamin na ziemiórki
Autor: GettyImages Jak dokładnie działa cynamon na ziemiórki?

Spis treści

  1. Uciążliwy problem z ziemiórkami – jak rozpoznać i zwalczać szkodnika?
  2. Jak radzić sobie z ziemiórkami? – profilaktyka i zwalczanie bezpośrednie
  3. Jak działa cynamon na ziemiórki?
  4. Jaki cynamon stosować?
  5. Ile cynamonu sypać do roślin przeciw ziemiórkom?
  6. Jak często sypać cynamon do ziemi?
  7. Na co jeszcze cynamon pomaga u roślin?

Uciążliwy problem z ziemiórkami – jak rozpoznać i zwalczać szkodnika?

Ziemiórki są powszechnym szkodnikiem w uprawie roślin pokojowych. Lubią ciepło i wilgoć, dlatego najintensywniej rozprzestrzeniają się w ogrzewanych pomieszczeniach oraz u nadgorliwie podlewanych roślinach doniczkowych. Mają wygląd małych, czarnych muszek z przezroczystymi skrzydłami. Forma dorosła nie uszkadza roślin.

Szkodliwe dla roślin są larwy ziemiórki. Są długie (do 7 cm), mają cienkie, przezroczyste lub półprzezroczyste ciało, z czarną głową. Jeśli występują w podłożu w niewielkiej liczbie, nie powodują widocznych szkód. Żywią się wtedy materią organiczną. Dlatego pojawiają się „znikąd”. Oczywiście można je również wprowadzić do mieszkania z zakupionymi „kwiatami”. Problem zachodzi, gdy rozmnożą się masowo i zaczyna im brakować pożywienia (zwłaszcza przy przesuszeniu podłoża, np. przy nieregularnym podlewaniu, podczas wyjazdu domowników, itp.). Wtedy podgryzają korzenie, bulwy i inne organy podziemne roślin. Prowadzi to m.in. do żółknięcia liści, deformacji liści i pędów, a następnie więdnięcia roślin. Przy wzmożonym żerowaniu larw rośliny często nie da się odratować.

Ziemiórki
Autor: GettyImages Larwa i postać dorosła ziemiórki - powszechnego szkodnika domowych ozdobnych roślin doniczkowych

Jak radzić sobie z ziemiórkami? – profilaktyka i zwalczanie bezpośrednie

W przypadku walki z ziemiórkami najważniejsza jest profilaktyka, czyli niedopuszczanie do masowego wylęgu larw w ziemi. Jednym ze sposobów jest likwidacja owadów dorosłych, w tym samic – zanim złożą jaja. Dlatego stosuje się chemiczne lub ekologiczne środki ochrony roślin – insektycydy, a także pułapki na owady. Oprócz tego warto wprowadzić dodatkową ochronę roślin, tj. uniemożliwić lub przynajmniej utrudnić owadom składanie jaj w podłożu. Takie zadanie spełnia m.in. cynamon.

Jak działa cynamon na ziemiórki?

Cynamon to naturalny repelent – odstrasza szkodniki przez wydzielanie intensywnego, nieprzyjemnego dla nich zapachu. Nie sprawdza się natomiast w bezpośrednim zwalczaniu – nie powoduje śmierci owadów.

Jaki cynamon stosować?

Jedyną, praktyczną formą jest zmielona przyprawa, gdyż można ją rozprowadzić po całej powierzchni podłoża w doniczce. Laski cynamonu co prawda wydzielają intensywny zapach (nawet mocniejszy niż forma zmielona), jednakże nie stanowią tak szczelnej „bariery”.

Ile cynamonu sypać do roślin przeciw ziemiórkom?

Warstwa cynamonu powinna być bardzo cienka, nie musi w całości pokrywać powierzchni ziemi. Stosowanie zbyt dużych ilości to niepotrzebna strata przyprawy (i koszt), jednocześnie przez regularne dosypywanie może powstawać nieprzepuszczalna warstwa, która ogranicza wymianę gazową.

Jak często sypać cynamon do ziemi?

Nie ma stałej reguły, ale w przypadku, gdy ochrona ma być kompleksowa, warto dosypywać przyprawę co kilka tygodni. Stary cynamon, który wywietrzał i znacznie słabiej spełnia swoją rolę można zebrać, bądź wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża (o ile nie spowoduje to uszkodzenia korzeni).

W przypadku podejrzenia, że larwy ziemiórek żerują już w korzeniach poza tradycyjnymi środkami rośliny można podlać wodą z dodatkiem cynamonu (np. 2-3 łyżeczki na 1 litr wody).

Oprócz cynamonu w pobliżu roślin (np. na parapecie) warto zainstalować tablice lepowe. Umieszcza się tak, aby były mało widoczne i nie obniżały estetyki danego miejsca. W ten sposób można ograniczyć zagrożenie ze strony wielu innych szkodników, np. mączlików.

Na co jeszcze cynamon pomaga u roślin?

Cynamon działa zniechęcająco nie tylko na ziemiórki, lecz również na wiele innych szkodników roślin czy... nieproszonych gości.

  • Stosowanie go u roślin balkonowych czy tarasowych zmniejsza ryzyko inwazji mrówek.
  • Cynamon u roślin pokojowych tradycyjnie stosuje się przeciw pleśniom, które powstają m.in. przy długo utrzymującym się, wilgotnym podłożu. Znakiem sugerującym, że ziemię w donicy należy posypać cynamonem (a może nawet przesadzić roślinę) jest wydzielanie intensywnego, nieprzyjemnego zapachu.
  • Cynamon zmniejsza ryzyko wystąpienia innych chorób grzybowych – odkorzeniowych, a oprócz tego działa bakteriobójczo.  Dlatego wykorzystuje się go m.in. do posypywania ran po cięciu, rozmnażaniu czy przesadzaniu roślin.

Oprócz przyprawy można stosować olejek cynamonowy (po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą).

Cynamon jest jednym ze sposobów ochrony roślin przed szkodnikami (w tym ziemiórkami), a także chorobami grzybowymi. Powinno się go stosować wraz z innymi metodami – profilaktycznymi i doraźnymi.

Przeczytaj też: Jak stosować fusy z kawy do nawożenia roślin?

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają