Co przycinamy jesienią? Jakie krzewy ozdobne należy ciąć jesienią, kiedy robić to najpóźniej?

2024-10-03 11:33

Cięcie krzewów ozdobnych zazwyczaj wykonuje się wczesną wiosną (dla krzewów, które kwitły latem lub jesienią) oraz po przekwitnięciu (dla roślin kwitnących wiosną). Zdarzają się jednak sytuacje, że można – a nawet trzeba, wykonać jesienne cięcie krzewów ozdobnych. Podpowiadamy jakie krzewy ozdobne należy ciąć jesienią i kiedy robić to najpóźniej.

Ostrokrzew cięcie
Autor: GettyImages Jesienią możemy m.in. przycinać ostrokrzewy

Spis treści

  1. Zasady jesiennego cięcie krzewów ozdobnych
  2. Jesienne cięcie sanitarne – lepiej poczekać do wiosny, czy ciąć jesienią?
  3. Jakie krzewy ozdobne ciąć jesienią?
  4. Jesienne cięcie krzewów po posadzeniu

Zasady jesiennego cięcie krzewów ozdobnych

Wykonując jesienne cięcie krzewów ozdobnych warto trzymać się kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim zabieg powinien być mniej intensywny od tego wykonywanego latem. Nadmierne cięcie może pobudzić intensywny wzrost, a młode, bujnie rozwijające się pędy będą narażone na mróz. Jest to jednocześnie jeden z powodów, dla którego optymalnym terminem cięcia jest wczesna jesień (koniec września – początek października). Wtedy roślina zdąży się jeszcze przygotować do nadejścia zimy.

Rany powinno się dokładnie zasmarować maścią ogrodniczą lub preparatem przeciwgrzybowym (np. Funabenem). To szczególnie newralgiczny okres dla roślin ogrodowych - przy niesprzyjającej, deszczowej pogodzie może szybko dojść porażenia groźnymi patogenami chorobotwórczymi.

Przeczytaj też: 5 największych błędów popełnianych przy cięciu roślin - lepiej ich unikaj!

Jesienne cięcie sanitarne – lepiej poczekać do wiosny, czy ciąć jesienią?

Cięcie sanitarne najlepiej wykonać od razu po zauważeniu objawów chorobotwórczych na krzewach. W szczególności dotyczy to patogenów, które porażają pędy. Czekanie w takim wypadku jest ryzykowne – infekcja może nasilać się a później przenosić na inne okazy. Dodatkowo przy cięciu sanitarnym usuwa się także pędy słabe, uszkodzone, rosnące pod nienaturalnym kątem i zaschnięte. Dzięki temu krzew będzie miał atrakcyjniejszy wygląd i większą zdrowotność.

Jakie krzewy ozdobne ciąć jesienią?

Niektóre krzewy można ciąć jesienią bez uszczerbku dla ich zdrowia.

  • Pęcherznica kalinolistna

Jest to m.in. pęcherznica kalinolistna. Roślina osiąga do 3 m wysokości i charakteryzuje się zwartym pokrojem. Aby go utrzymać, należy systematycznie przycinać lub usuwać pędy. Prawidłowy zabieg cięcia polega na usunięciu u podstawy 1/4-1/3 pędów. Ponadto na 1/3 długości skraca się te pędy, na których w bieżącym roku znajdowały się kwiaty. Pędy ścina się nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. W przypadku pęcherznicy cięcie wczesnowiosenne spowodowałoby wybujały wzrost i słabe kwitnienie.

  • Powojniki

Jesienią można także ciąć powojniki, które kwitły w sierpniu lub wrześniu. W przypadku większości odmian pnącza przycina się na wysokości ok. 40 cm (oczywiście dokładna technika zależy od grupy, do której należy dany powojnik).

  • Ostrokrzew

Lekkie cięcie, pobudzające krzewienie, można wykonać jesienią także u ostrokrzewu. Należy skrócić nadmiernie wystające pędy. Co ciekawe, ostrokrzew czasami tnie się nawet zimą (jest chętnie wykorzystywany jako dekoracja wazonów), wtedy jednak nie można usuwać więcej niż 10 proc. zielonej masy.

Jesienne cięcie krzewów po posadzeniu

Wiele gatunków krzewów przycina się jesienią tuż po posadzeniu. To pobudzi je do krzewienia – dzięki czemu będą miały atrakcyjniejszy pokrój. Zabieg ma szczególne znaczenie u roślin z odkrytym korzeniem. W takim przypadku, gdy korzenie zostały zredukowane, pozostawienie w całości nadziemnej części jest niekorzystne dla rozwoju zieleni. Z reguły powinno się skracać wszystkie pędy pozostawiając 2-5 pąków na każdym z nich.

Cięcie roślin w ogrodzie

Zobacz galerię: Czemu służy cięcie roślin?

#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: