Maść ogrodnicza - czym jest i na co stosować? Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?

2024-01-30 12:31

Maść ogrodnicza przeznaczona jest do zabezpieczania ran powstałych na drzewach i krzewach m.in. po cięciu czy szczepieniu. Maść ogrodnicza tworzy barierę ochronną, działa regenerująco i leczniczo. Jak stosować maść ogrodniczą? Czy lepiej użyć gotową maść ogrodniczą, czy zrobić ją samodzielnie? Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?

Maść ogrodnicza
Autor: GettyImages Często jako maść ogrodniczą stosuje się białą farbę emulsyjną z dodatkiem roztworu preparatu grzybobójczego

Spis treści

  1. Na co jest maść ogrodnicza? Dlaczego warto ją stosować?
  2. Jaka maść ogrodnicza najlepsza?
  3. Kiedy i jak stosować maść ogrodniczą?
  4. Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?

Po zimie lub po cięciach drzew i krzewów oraz w trakcie całego sezonu ogrodniczego może dochodzić do powstawania ran i uszkodzeń pędów. Aby zabezpieczyć takie miejsca przed rozwojem groźnych infekcji, najlepiej zasmarować je maścią ogrodniczą. Czym jest maść ogrodnicza i jak ją stosować?

Na co jest maść ogrodnicza? Dlaczego warto ją stosować?

Do uszkodzeń mechanicznych drzew lub krzewów oraz powstawania różnego rodzaju ran najczęściej dochodzi w wyniku złamań, otarć, pęknięć kory (np. na skutek mrozu), cięcia pielęgnacyjnego czy szczepienia roślin. Nierzadko uszkodzenia kory i drewna mogą spowodować także (szczególnie zimą) dzikie zwierzęta, które obgryzają lub zdzierają korę z drzew.

Aby zabezpieczyć powierzchnię rany przed rozwojem chorób i przyspieszyć ich gojenie i regenerację drewna, najlepiej zastosować maści ogrodnicze. Pokrywając powierzchnię rany, tworzą one barierę ochronną, która zabezpiecza uszkodzoną tkankę przed rozwojem chorób grzybowych. Brak zabezpieczenia uszkodzeń (szczególnie większych) może prowadzić do rozwoju groźnych infekcji, które mogą objąć z czasem nawet całe rośliny.

Jaka maść ogrodnicza najlepsza?

Maści ogrodnicze, czasem nazywane także sadowniczymi, to najczęściej preparaty oferowane w sprzedaży w postaci pasty, balsamu (np. Lac Balsam) lub emulsji, zawierającej różnego rodzaju naturalne składniki regeneracyjne. Zazwyczaj są to organiczne rozpuszczalniki w połączeniu z naturalnymi woskami i kalafonią (naturalną żywicą).

Maści ogrodnicze nie zawierają zwykle żadnych substancji aktywnych, dlatego nie są uznawane za środki ochrony roślin. Pewnym wyjątkiem są preparaty pielęgnacyjne Funaben Plus, które w swoim składzie zawierają między innymi substancję aktywną (tiofanat metylu) o działaniu przeciwgrzybiczym.

Kiedy i jak stosować maść ogrodniczą?

Maści ogrodnicze można stosować już w trakcie lub pod koniec zimy, kiedy często dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń mrozowych, albo po wiosennych cięciach drzew owocowych. Warto wtedy, jak najszybciej zasmarować i zabezpieczyć rany – szczególnie po cięciach pędów (zwłaszcza tych grubszych, o średnicy ponad 5 cm).

Producenci maści ogrodniczych zwykle oferują w komplecie także poręczne pędzelki, którymi można łatwo zasmarować rany. Przed zastosowaniem należy maść dobrze wymieszać, aby uzyskać jak najbardziej wyrównaną konsystencję. Warto wcześniej dobrze oczyścić ranę i wyrównać (np. nożem) jej krawędzie – wpłynie to na lepsze działanie maści. Następnie równomiernie nakłada się pędzelkiem i rozsmarowuje maść, aby stworzyła szczelną warstwę na powierzchni rany oraz wokół jej brzegów. Rozsmarowana maść dość szybko zasycha, tworząc trwałą, elastyczną barierę, chroniącą przed warunkami atmosferycznymi (opadami) i patogenami.

Preparat można stosować przez cały sezon, kiedy tylko zajdzie potrzeba zabezpieczenia ran na drzewach lub krzewach. Nie zaleca się jednak wykonywania zabiegu nakładania maści w czasie opadów deszczu lub silnego mrozu (utrudnia to aplikację, zasychanie oraz działanie maści).

Maść ogrodnicza
Autor: GettyImages Aby zabezpieczyć powierzchnię rany przed rozwojem chorób i przyspieszyć ich gojenie i regenerację drewna, najlepiej zastosować maść ogrodniczą

Jak samemu zrobić maść ogrodniczą?

W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju gotowe maści lub balsamy ogrodnicze oferowane przez różnych producentów w poręcznych opakowaniach i o różnym składzie. Można jednak w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu (lub bezpośrednio w ogrodzie) preparat łączący w sobie zalety maści ogrodniczej i preparatu przeciwgrzybowego (dopuszczonego obecnie do użytku amatorskiego).

Często stosowanym przez doświadczonych sadowników i ogrodników rozwiązaniem jest zastosowanie białej farby emulsyjnej z dodatkiem 1 lub 2% roztworu preparatu przeciwgrzybowego, np. Scorpion 325 SC (także Switch 62,5 WG lub Miedzian). Oznacza to, że aby przygotować maść do zasmarowywania i zabezpieczania ran po cięciu (lub innych) na pędach lub konarach drzew, wystarczy 10-20 ml środka Scorpion (zmieszać z 1 litrem białej farby emulsyjnej.

W przypadku wykonywania cięć dużej liczny drzew (np. w sadach), samodzielne wykonanie maści ogrodniczej we wspomniany wyżej sposób pozwoli obniżyć koszty zabiegu zasmarowywania ran, tym bardziej, że średnia cena maści ogrodniczej w sklepach to co najmniej kilkanaście złotych za opakowanie.

Przeczytaj też:

Cięcie drzew i krzewów owocowych