Miedzian – czym jest i jak go stosować? Oprysk drzew miedzianem

2019-11-04 14:12 Maciej Aleksandrowicz
Opryski Miedzianem
Autor: GettyImages Środki miedziowe, w tym Miedzian, stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną lub jesienią, jako działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi chorób grzybowych oraz bakteryjnych

Preparaty miedziowe od lat stosowane w ochronie roślin stanowią nieocenioną pomoc w profilaktyce chorób roślin ogrodowych. Choć dziś środki te nieco straciły na popularności, to warto pamiętać o ich nieprzemijających zaletach. Przykładem może być Miedzian, który jest najczęściej stosowanym fungicydem miedziowym. Jakie działanie ma Miedzian i jakie choroby zwalcza?

Korzystny wpływ miedzi i jej związków na ochronę roślin przed chorobami zauważono już kilka stuleci temu. Pod koniec XIX wieku oparta na miedzi tzw. ciecz bordoska była powszechnie wykorzystywana do ochrony winnic francuskich przed mączniakiem rzekomym. Jeszcze do niedawna wszystkie zabiegi ochrony roślin w głównej mierze opierały się na wykorzystywaniu właśnie środków miedziowych. Największe zastosowanie znajdują one w profilaktyce chorób roślin sadowniczych przed chorobami grzybowymi, np. parchem jabłoni, ale cenione są także za skuteczność w zwalczaniu chorób bakteryjnych, np. zarazy ogniowej, czy raka bakteryjnego często spotykanego w uprawach drzew owocowych.

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu >>>

Co to jest Miedzian?

Obecnie na rynku środków ochrony roślin stosuje się wiele preparatów opartych na związkach miedzi, takich jak tlenek miedzi, wodorotlenek miedzi i tlenochlorek miedzi. Właśnie tlenochlorek miedzi jest substancją aktywną najpopularniejszego preparatu miedziowego – Miedzianu. Obecnie dostępne są dwie użytkowe formy Miedzianu:

  • Miedzian 50 WP – w formie zielonkawego proszku do sporządzania roztworu wodnego do oprysku roślin (zobacz etykietę),
  • Miedzian Extra 350 SC – nowocześniejsza, wygodna do stosowania płynna forma, dzięki której środek ma lepszą przyczepność i jest bardziej skuteczny (zobacz etykietę).

Największe zalety Miedzianu i ogólnie środków miedziowych to między innymi:

  • uniwersalne zastosowanie - dobre właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze w szerokim zakresie chorób,
  • długotrwałe działanie profilaktyczne (ochronna warstwa preparatu na roślinach zwalcza zarodniki wielu grzybów i nie dopuszcza do zakażenia roślin),
  • niskie ryzyko zagrożenia dla pszczół,
  • niska toksyczność (możliwość stosowania w produkcji ekologicznej),
  • niewielkie ryzyko powstawania odporności chorób na środek,
  • możliwość stosowania na roślinach już zarażonych patogenem, jak i profilaktycznie.
Na co uważać przy stosowaniu Miedzianu?
Oprysk drzew owocowych

Autor: GettyImages

Trzeba pamiętać, że przy wielu zaletach, środki miedziowe mogą też powodować pewne zagrożenia dla roślin. Jednym z nich może być wystąpienie poparzeń liści lub ordzawienia owoców, w przypadku nieprawidłowego terminu stosowaniu preparatów, np. w okresach opadów i wysokiej wilgotności powietrza. Warto także pamiętać, że trwałość preparatu na powierzchni blaszki liściowej waha się w zależności od fazy kwitnienia roślin od 6 do 14 dni.

Jak i kiedy stosować Miedzian?

Środki miedziowe, w tym Miedzian, stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną lub jesienią, jako działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi chorób grzybowych oraz bakteryjnych na roślinach ogrodowych. Spektrum zwalczanych chorób jest bardzo szerokie i dotyczy wielu grup roślin. Oprócz wspomnianych chorób drzew owocowych (parch, zaraza ogniowa, rak bakteryjny), Miedzianem można ograniczać także występowanie takich chorób jak: kędzierzawość liści brzoskwini, antraknoza, rdza, zaraza ziemniaka, septorioza liści i wielu innych.

Zwykle opryski Miedzianem wykonuje się od wczesnej wiosny (marzec) do jesieni (październik), ale należy zwracać uwagę na dane znajdujące się etykiecie preparatu. Trzeba też pamiętać, że terminy oprysków zależą od rodzaju opryskiwanej rośliny i zwalczanej choroby. Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych.

Jakie drzewa i krzewy opryskuje się Miedzianem?

Drzewa i krzewy, które można chronić przed chorobami właśnie Miedzianem to przede wszystkim:

Brzoskwinia i morela – zwalczamy kędzierzawość liści, a oprysk należy koniecznie wykonywać wczesną wiosną w okresie nabrzmiewania pąków liściowych (zaleca się także oprysk jesienią, po opadnięciu liści).

Jabłonie i grusze

  • w okresie pękania pąków opryskuje się profilaktycznie przeciwko zarazie ogniowej,
  • w okresie ukazywania się pierwszych liści opryskuje się przeciwko parchowi.

Czereśnie i wiśnie - w czasie kwitnienia kwiatów opryskuje się drzewa przeciwko rakowi bakteryjnemu.

Winorośl – opryskuje się przed i po kwitnieniu przeciwko mączniakowi rzekomemu.

Porzeczki i agrest - po zbiorach owoców opryskuje się przeciwko częstym chorobom - rdzy wejmutkowo-porzeczkowej i opadzinie liści.

Ważne: Oprysk Miedzianem będzie skuteczny, gdy wykonamy go przy temperaturze co najmniej 6 st. C. Oprysk Zabieg najlepiej zaplanować w dni pochmurne i bezwietrzne, ponieważ nie należy opryskiwać roślin w pełnym słońcu, w czasie opadów lub przy temperaturze poniżej 0 st. C. Zawsze należy zapoznać się z etykietą środka i stosować zalecane dawki i terminy oprysków.

Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych

Miedzian w warzywniku i ogrodzie ozdobnym

Oprócz zastosowania w profilaktyce chorób drzew i krzewów owocowych, środki miedziowe dobrze sprawdzają się również w ochronie popularnych warzyw, ponieważ pomagają zwalczać groźną chorobę – zarazę ziemniaka, atakującą pomidory. Także w uprawie ogórka w gruncie możemy profilaktycznie stosować Miedzian przeciwko takim chorobom jak: mączniak rzekomy czy kanciasta plamistość. Bardzo często także Miedzian stosowany jest w zabezpieczaniu wielu krzewów ozdobnych w ogrodzie. Jest to dobre rozwiązanie na początku sezonu, kiedy rusza wegetacja.

Dzięki uniwersalności Miedzianu, można nim wykonać oprysk właściwie na większości roślin ozdobnych, kiedy nie mają jeszcze liści. Roztwór dobrze pokryje wtedy pędy, zabezpieczając rośliny przed infekcjami grzybowymi oraz bakteryjnymi. Przykładem może być zwalczanie bakteryjnej plamistości liści magnolii czy profilaktyka chorób grzybowych (plamistości, rdze) w przypadku rododendronów, bylin i innych roślin ogrodowych.

O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE