Parch jabłoni - objawy parcha jabłoni, zwalczanie parcha jabłoni

2013-05-16 13:01

Parch jabłoni to najgroźniejsza choroba jabłoni. Czy znasz objawy parcha jabłoni? Zwalczanie parcha jabłoni: poradnik. Ochrona jabłoni przed parchem.

Parch jabłoni
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Objawy parcha jabłoni na owocach

Parch jabłoni to najgroźniejsza choroba jabłoni, powodowana przez grzyb Venturia inaegualis. Parch jabłoni występuje powszechnie na terenie całego kraju, a szczególnie na terenach towarowej uprawy jabłoni. Grzyb zimuje na opadłych i porażonych liściach, na których wiosną tworzą się zarodniki workowe, które wraz z prądami powietrza mogą przemieszczać się na odległość kilkuset metrów.

Objawy parcha jabłoni

Objawy parcha jabłoni widoczne są na liściach i na owocach. Pierwsze objawy parcha pojawiają się już w maju, w postaci oliwkowobrunatnych plam na dolnej stronie blaszki liściowej. Plamy szybko się rozrastają i ciemnieją. W skrajnych przypadkach silnie porażone liście przez parcha jabłoni skręcają się, marszczą, a nawet opadają, co ma negatywy wpływ na zawiązywanie pąków kwiatowych na przyszły sezon oraz podnosi ryzyko przemarzania drzew w zimie. Na jabłkach parch występuje w postaci ciemnych, okrągłych plam, które szybko korkowacieją, co często prowadzi do spękania owoców. Jabłka często karłowacieją, a czasem gniją w wyniku porażenia przez inne choroby.

Zwalczanie parcha jabłoni

Przy zwalczaniu parcha jabłoni najważniejsze jest zapobieganie infekcjom. W tym celu w fazie zielonego pąka stosuje się zapobiegawczo fungicydy miedziowe – Miedzian, Cuproflow, Neoram, funguran, Nordox lub fungicydy zawierające kaptan – Kaptan, Merpan (co 7 dni od fazy zielonego pąka kwiatowego do fazy gdy owoc osiąga połowę swojej wielkości). Należy także usuwać i palić liście i owoce porażone parchem.

Warto także sadzić w ogrodzie odmiany jabłoni odporne na parcha jabłoni, np. ‘Sawa’, ‘Witos’, ‘Rubinola’. Jeśli zauważymy pierwsze objawy choroby należy zastosować fungicydy interwencyjne – działające w czasie infekcji i bezpośrednio po niej oraz w czasie inkubacji choroby. Są to na przykład preparaty dodynowe – Syllit, Carpene, strobiluryny – Discus, Zato lub triazole – Score, Capitan. Dawki i terminy stosowania preparatów podane są na opakowaniach oraz na instrukcji-etykiecie stosowania.