Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Jakie trawy tego potrzebują?

2023-10-25 16:10
Zimowanie traw ozdobnych
Autor: GettyImages Niektóre trawy ozdobne, np. miskanty, wymagają zabezpieczenia na zimę

Niektóre gatunki traw ozdobnych nie są odporne na mróz i wymagają zabezpieczenia przed zimą. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą? Kiedy wiązać trawy ozdobne?

Większość uprawianych u nas gatunków traw ozdobnych jest dobrze przystosowana do polskiego klimatu, jednak niektóre należy zabezpieczyć przed mrozem, na przykład okrywając je stroiszem (ściętymi gałązkami drzew iglastych, np. świerka czy sosny).

Spis treści

  1. Jakie trawy ozdobne wymagają okrycia na zimę?
  2. Kiedy zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?
  3. Jak okryć trawy ozdobne na zimę?
  4. Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy pampasowe?
  5. Kiedy wiązać trawy ozdobne i po co to robić?
  6. Kiedy zdjąć zimowe osłony z traw ozdobnych?

Jakie trawy ozdobne wymagają okrycia na zimę?

Okrycia wymagają przede wszystkim zimozielone gatunki traw ozdobnych:

Trawom ozdobnym szkodzi nie tylko występujący zimą mróz, ale również słońce, które pod koniec zimy grzeje już całkiem mocno, pobudzając rośliny przedwcześnie do życia

Kiedy zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę?

Zabezpieczenie traw ozdobnych wykonujemy jesienią, ale już po przymrozkach. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera i utrzymuje się na tym poziomie kilka dni (3-4), to znak, aby przystąpić do okrycia traw ozdobnych. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, ze względu na to, że rośliny mogłyby ulec tzw. zaparzeniu, co doprowadzić może do gnicia.

Jak okryć trawy ozdobne na zimę?

Najlepszym sposobem okrycia traw ozdobnych przed mrozem jest usypanie wokół nasady roślin kopczyka z kory sosnowej bądź torfu (materiały powinny być suche).

U zimozielonych traw ozdobnych okrywa się również część nadziemną gałązkami iglaków, agrowłókniną, matą słomianą lub jutowym workiem (musi to być materiał przepuszczalny, nie wolno do okrywania stosować folii!). Aby to zrobić, najpierw należy związać źdźbła traw i owinąć je materiałem.

Przeczytaj też:

Jak zabezpieczyć przed mrozem trawy pampasowe?

Szczególnej troski wymaga bardziej wrażliwa na mróz trawa pampasowa. Późną jesienią (po nastaniu pierwszych przymrozków) jej liście trzeba związać sznurkiem, okryć je słomą lub włókniną, a ziemię wokół rośliny obsypać grubą warstwą liści, torfem lub korą. Wiosną, gdy ziemia rozmarznie i minie niebezpieczeństwo dużych mrozów, będzie można zdjąć okrywę z liści i przyciąć suche pędy. Wkrótce roślina wypuści nowe.

Przeczytaj też:

Kiedy wiązać trawy ozdobne i po co to robić?

Jesienią - najlepiej w listopadzie - gdy trawy zaczynają przekwitać, usychać i gubić źdźbła, należy je związać. Robimy to najlepiej w ciepły i słoneczny dzień, bo wtedy trawy będą suche, dzięki czemu zapobiegniemy ich gniciu. Zabieg ten służy przede wszystkim ochronie bryły korzeniowej przed przemarzaniem - związane źdźbła traw ograniczają wnikanie wilgoci oraz oddziaływanie mrozu na korzenie roślin. Wiązanie traw zaleca się szczególnie w przypadku traw posadzonych w tym roku. Dodatkowo wiązanie zapobiega roznoszeniu po ogrodzie suchych źdźbeł przez wiatr.

Trawy wiąże się w dwóch bądź nawet trzech miejscach na długości źdźbeł. Do wiązania najlepiej użyć sznurka jutowego.

Kiedy zdjąć zimowe osłony z traw ozdobnych?

Termin zdejmowania po zimie osłon z traw ozdobnych uzależniony jest od pogody. Zazwyczaj przypada on na przełom marca i kwietni, gdy dzień staje się dłuższy, słońce jest coraz wyżej i coraz wyższe są temperatury w dzień i w nocy. Osłony z traw usuwamy stopniowo - najpierw zdejmujemy jak matę, agrowłókninę czy worki jutowe, w drugiej kolejności rozgarniamy kopczyki z kory i torfu, a na samym końcu - gdy nie ma minusowych temperatur w nocy - rozwiązujemy trawy.

Przeczytaj też:

Zabezpieczenie traw ozdobnych na zimę
Autor: GettyImages Jednym ze sposobów zabezpieczania traw ozdobnych na zimę jest wiązanie części nadziemnej
Trawy ozdobne
Autor: GettyImages W pierwszym roku po posadzeniu dobrze jest okryć na zimę wszystkie wieloletnie trawy ozdobne
Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.