Jak dbać o trawy ozdobne w ogrodzie?
Trawy ozdobne to byliny coraz chętniej sadzone w ogrodach. Wyglądają spektakularnie. Podpowiadamy, jak dbać o trawy ozdobne w ogrodzie. Gdzie je sadzić? Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jak rozmnażać? Czego nie lubi trawa ozdobna? Sprawdź, zastosuj, a będą pięknie rosły.
Autor: GettyImages
Trawy ozdobne
Spis treści
- Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?
- Dobre miejsce dla traw ozdobnych w ogrodzie
- Jakie podłoże dla traw ozdobnych?
- Jak dbać o trawy ozdobne?
- Ważne w przypadku traw ekspansywnych
- Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?
- Jak rozmnażać trawy ozdobne?
- Trawy ozdobne w roli głównej w ogrodzie
- Trawy ozdobne w połączeniu z innymi roślinami
Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?
Jeszcze nie tak dawno temu trawy ozdobne były traktowane wyłącznie jako rośliny drugiego planu, „wypełniacze”, których główną funkcją było uzupełnianie kompozycji i tworzenie tła dla bardziej dekoracyjnych gatunków. Od kilku lat panuje moda na te rośliny. W dalszym ciągu wykorzystywane są jako oprawa rabat, ale coraz częściej stają się głównym elementem ogrodu. Doceniono ich ładne liście (które u wielu odmian są dwubarwne, w poprzeczne lub podłużne paski, a także w różnych odcieniach zieleni od żółtawej po niebieskosrebrną), lekki pokrój oraz efektowne kwiatostany. Zauważono też, że są uniwersalne, bo doskonale pasują zarówno do nowoczesnej architektury, jak i do wiejskich ogródków. Trudno też wyobrazić sobie bez nich ogród utrzymany w stylu nawiązującym do natury. Poza tym mają jeszcze jedną cechę, którą lubią wszyscy właściciele działek – nie sprawiają kłopotu. Zwykle same dobrze rosną, nie są atakowane przez szkodniki i są odporne na choroby.
Dobre miejsce dla traw ozdobnych w ogrodzie
Trawy lubią słońce. Jedynie odmiany o żółtych lub pstrych liściach lepiej rosną w świetle rozproszonym. Rośliny posadzone w cieniu stają się wiotkie, mniej gęste i tracą ładny pokrój. Słabiej też kwitną, a bardziej wrażliwe gatunki, jak np. miskant, mogą zamierać. Ale są też odmiany, które dobrze rosną w cieniu, np. rajgras wyniosły, kłosownica leśna i pierzasta, kłosówka miękka i wełnista, kostrzewa okazała, mozga trzcinowata, prosownica rozpierzchła, śmiałek pogięty, wiechlina gajowa.
Przygotowując stanowisko dla traw, trzeba bardzo dokładnie odchwaścić podłoże, szczególnie z perzu. Rośliny te należą do jednej rodziny, więc późniejsze użycie herbicydu nie będzie możliwe (preparaty niszczące perz niszczą też trawy ozdobne). Do ziemi warto dodać kompostu, a po posadzeniu roślin podłoże wokół nich wyściółkować przekompostowaną korą.
Jakie podłoże dla traw ozdobnych?
Większość uprawianych w ogrodach traw nie musi mieć żyznego podłoża. Wystarczy im przeciętna gleba, niektóre mogą rosnąć nawet na piaszczystej i suchej (m.in. kostrzewa sina, ostnica bródkowa, pierzasta i włosowata, owies wieczniezielony, sesleria jesienna, trzęślica modra).
Trawy łatwo przystosowują się do środowiska, więc zwykle nieźle sobie radzą w różnych warunkach siedliskowych. Za przykład może posłużyć miskant, który urośnie zarówno na gliniastym, ciężkim podłożu, jak i na piasku, pod warunkiem że miejsce jest słoneczne.
Nieco większe wymagania ma inny duży i chętnie uprawiany gatunek – trawa pampasowa. Powinna być ona sadzona w przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie. W zbitym i zbyt mokrym podłożu jej korzenie gniją i roślina marnieje. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nią nadmiar wilgoci w okresie od jesieni do wiosennych roztopów. Dlatego jeżeli gleba w ogrodzie jest ciężka, należy dodać do niej piasku (w proporcji 1:1) i po ich wymieszaniu posadzić roślinę.
Jak dbać o trawy ozdobne?
Trawy ozdobne nie wymagają szczególnej opieki i poza podlewaniem w czasie przedłużającej się suszy nie potrzebują pielęgnacji. Rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby. Wiosną można wokół nich rozłożyć kompost lub rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny, ale w najmniejszej polecanej przez producenta dawce. Jeżeli jednak rośliny dobrze rosną, zasilanie nawozem jest zbyteczne. Przenawożone trawy są wybujałe, pokładają się i tracą ładny pokrój, poza tym zwykle gorzej zimują, a te, które tworzą rozłogi, stają się jeszcze bardziej ekspansywne.
Ważne w przypadku traw ekspansywnych
Liczne trawy ozdobne (w tym bambusy) tworzą rozłogi, dzięki którym rozrastają się i zdobywają coraz większy teren. Wkraczają na sąsiednie rabaty i je zagłuszają. Walka z takimi roślinami jest trudna. Wyrywanie pędów zwykle nic nie daje, bo szybko pojawiają się nowe. Lepiej więc posadzić ekspansywne gatunki w dużych pojemnikach bez dna, np. plastikowych wiaderkach, i zakopać je w ogrodzie. A gdy po kilku latach zrobi się zbyt ciasno i rośliny zaczną gorzej rosnąć, trzeba je wykopać, podzielić i ponownie posadzić. Większą grupę roślin można oddzielić od innych taśmą szerokości 40 cm zakopaną pionowo w ziemi.
Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?
Cięcie traw ozdobnych ma na celu usunięcie zaschniętych liści. Nie należy tego jednak robić jesienią, lepiej poczekać do wiosny. Suche liście nie tylko chronią karpy przed przemarznięciem, ale sprawiają też, że oprószone śniegiem rośliny są świetną ozdobą zimowego ogrodu. Poza tym nasiona traw przywabią na działkę ptaki, dzięki którym pusty o tej porze roku ogród ożyje. Liście odcinamy nisko przy ziemi w drugiej połowie marca. W tym czasie czyścimy też gatunki zimozielone, wycinając sekatorem lub nożycami zaschnięte i chore liście. Czasami trzeba przyciąć całą roślinę, jeśli zima okazała się dla niej zbyt sroga; nie należy jej jednak wyrzucać – zwykle wypuszcza nowe pędy.
Jak rozmnażać trawy ozdobne?
Trawy ozdobne najłatwiej jest rozmnażać przez podział kęp. Należy to robić wiosną. Po wykopaniu i przycięciu liści roślinę dzieli się na niewielkie ukorzenione fragmenty, sadzi się je w nowych miejscach i podlewa. W ten sposób rozmnaża się większość ozdobnych odmian.
Dużo traw można rozmnażać z nasion. Najlepiej posiać je do doniczek wypełnionych żyznym, próchnicznym podłożem i gdy urosną – posadzić w ogrodzie. Trawy tworzą mnóstwo nasion, łatwo się rozsiewają i nieproszone pojawiają się w różnych częściach działki. Można temu zapobiec, sadząc płonne odmiany, które nie zawiązują nasion, albo ścinać kwiatostany, zanim nasiona dojrzeją i osypią się.
Autor: GettyImages
Trawy ozdobne
Trawy ozdobne w roli głównej w ogrodzie
Trawy ozdobne w ogrodzie, które tworzą okazałe kępy, świetnie wyglądają posadzone pojedynczo, jak również posadzone w donicach. Niektóre z traw ozdobnych mają duże i efektowne kwiatostany. Są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie (między innymi takie trawy ozdobne, jak: miskant, trawa pampasowa, rozplenica). Kępy traw można również wykorzystać do wydzielania kameralnych zakątków w ogrodzie.
Trawy ozdobne w połączeniu z innymi roślinami
Trawy ozdobne w ogrodzie są bardzo dekoracyjne i łatwo je komponować z innymi roślinami. Delikatne liście traw są tym, czym zielona dekoracja bukietów. Trawy ozdobne dodają kompozycjom roślinnym lekkości i podkreślają urodę kwiatów. Posadzone obok roślin, które szybciej zamierają (na przykład roślin cebulowych), zasłaniają puste miejsca, które po nich zostają.
Autor: Piotr Gorączko
Trawa pampasowa zakwita jesienią. Dorasta do 3 m wysokości