Trawa pampasowa uprawa i pielęgnacja

2022-05-06 15:25
Trawa pampasowa
Autor: GettyImages Trawa pampasowa w ogrodzie najpiękniej prezentuje się jako soliter na trawniku

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to wyjątkowo dekoracyjna bylina ogrodowa, która bez odpowiedniego zabezpieczenia może nie przetrwać zimy. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu trawy pampasowej.

Pochodząca z odległych, południowoamerykańskich stepów trawa pampasowa (łac. Cortaderia selloana), to jedna z najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych. Ze względu na swoje pochodzenie, roślina ma jednak dość szczególne wymagania, którym niełatwo sprostać.

Oglądając w kolorowych pismach wspaniałe, puszyste, okazałe kwiatostany trawy pampasowej, z pewnością marzymy o tym, aby zdobiły także nasz ogród. Kiedy jednak decydujemy się na uprawę trawy pampasowej, często spotyka nas rozczarowanie, gdyż okazuje się, że trawa nie przypomina wspaniałych okazów ze zdjęć i w naszym ogrodzie nie kwitnie już tak pięknie, a utrzymanie jej przez zimę to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też zanim zdecydujemy się na posadzenie trawy pampasowej w ogrodzie, powinniśmy bliżej poznać jej wymagania.

Przeczytaj też:

Jaki rodzaj nawadniania jest do małego i dużego ogrodu? >>>

Spis treści

  1. Trawa pampasowa uprawa w ogrodzie
  2. Gdzie i jak sadzić trawę pampasową?
  3. Uprawa trawy pampasowej na podwyższonych rabatach
  4. Zabezpieczenie trawy pampasowej na zimę
  5. Jak rozmnażać trawę pampasową?
  6. Zastosowanie trawy pampasowej w ogrodzie
  7. Odmiany trawy pampasowej
  8. "Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej
  9. Zobacz galerię: trawy ozdobne w ogrodzie

Trawa pampasowa uprawa w ogrodzie

Trawa pampasowa to bardzo duża, kępiasta bylina, której liście osiągają 1-2 m długości, a pędy kwiatostanowe dorastają nawet do 2-3 m wysokości. Przez większą część sezonu jej ozdobą jest gęsta kępa liści, przewieszających się łukowato na zewnątrz i tworzących „zieloną fontannę”. Liście trawy pampasowej są wąskie, sztywne i pokryte wzdłuż brzegów drobnymi, ostrymi ząbkami, które przy kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia lub zadrapania.

Jesienią (od września do listopada) na pierwszy plan wysuwają się niezwykle atrakcyjne, duże, puszyste, wiechowate, beżowe, białe lub różowe kwiatostany trawy pampasowej. Wiechy mają piramidalny kształt i mogą osiągać ponad 0,5 m wysokości, stając się jedną z największych atrakcji jesiennego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że trawa pampasowa to roślina dwupienna, która najbardziej okazałe i atrakcyjne kwiatostany tworzy na egzemplarzach żeńskich. U roślin męskich kwiaty są skromniejsze i mniejsze, dlatego nie będą tak atrakcyjne jak na kolorowych zdjęciach.

Gdzie i jak sadzić trawę pampasową?

Jeśli jednak trawa pampasowa ma w ogóle zakwitnąć i przetrwać w naszym ogrodzie, musimy o nią starannie zadbać. Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla niej odpowiednie miejsce, gdyż to właśnie stanowisko jest kluczem do sukcesu uprawy rośliny. Trawę pampasową trzeba posadzić w miejscu, które powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru np. ścianą budynku lub ogrodzeniem.

Kolejna ważna sprawa to odpowiednie podłoże, gdyż trawa pampasowa jest w tym względzie bardzo wymagająca. Trawa pampasowa oczekuje gleby żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej i bogatej w składniki odżywcze (polecane jest nawożenie trawy nawozami mineralnymi NPK wiosną i wczesnym latem oraz nawozami o zwiększonej ilości potasu i zmniejszonej ilości azotu w drugiej połowie lata). Podłoże w sezonie wiosenno-letnim powinno być stale lekko wilgotne, ale jesienią i zimą bardziej suche, w przeciwnym razie podstawa kępy i korzenie nie przetrwają nawet najlżejszych chłodów (w wilgotnej glebie mogą zgnić już przy temperaturze -5 st.C).

Uprawa trawy pampasowej na podwyższonych rabatach

Chcąc sprostać tym wymaganiom, trawę pampasową najlepiej sadzić na podwyższonych rabatach, skąd nadmiar wody będzie mógł łatwo odpływać. Poleca się też sadzenie trawy na zdrenowanych, sztucznych podwyższeniach, dzięki czemu korzenie rośliny znajdą się nad poziomem gruntu i nie będą narażone na stagnującą wodę. Wtedy jednak trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu trawy w okresie wiosenno-letnim, w przeciwnym razie kępy mogą zasychać.

Zabezpieczenie trawy pampasowej na zimę

Nawet najbardziej troskliwie pielęgnowana trawa pampasowa może nie przetrwać zimy w gruncie. Wprawdzie na odpowiednim stanowisku niewielkie mrozy nie zrobią jej krzywdy, ale już duże spadki temperatury zwykle ją niszczą. Z tego względu trawę pampasową najlepiej uprawiać w najcieplejszych rejonach kraju, starannie zabezpieczając ją na zimę kopczykiem z suchych liści, trocin lub torfu. Późną jesienią liście trawy pampasowej warto też obwiązać na szczycie sznurkiem, tworząc z nich rodzaj chochoła, a nad nimi skonstruować daszek, zabezpieczający roślinę przed nadmiernymi opadami deszczu lub śniegu. Dzięki temu w kępie nie będzie zbierała się woda, a wnętrze rośliny zostanie dodatkowo zabezpieczone przed zimnem.

Przeczytaj też:

W chłodniejszych częściach kraju, kortaderię lepiej uprawiać w donicy chowanej na zimę do jasnego, chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 0-10 st. C. Wprawdzie ze względu na znaczny rozmiar kępy zadanie może być trudne, ale zwiększa szanse trawy na przeżycie.

Jak rozmnażać trawę pampasową?

Nie mniej kłopotliwe od uprawy jest też rozmnażanie trawy pampasowej. Wprawdzie młode egzemplarze łatwo można uzyskać z siewu nasion, ale już utrzymanie ich przez zimę to prawdziwy problem. Poza tym część uzyskanych tą drogą roślin może być męska, co oznacza mniejsze kwiaty. Zawodne bywa też rozmnażanie rośliny przez podział, dlatego najlepiej kupić gotową sadzonkę u sprawdzonego sprzedawcy, upewniając się, że jest to egzemplarz żeński (rośliny zawsze sadzimy wiosną).

Zastosowanie trawy pampasowej w ogrodzie

Trawa pampasowa w ogrodzie najpiękniej prezentuje się jako soliter na trawniku, ale może być też znakomitym tłem dla kompozycji rabatowych, stanowiąc najwyższe piętro rabaty. Roślina pięknie wygląda też w pobliżu miejsca wypoczynku, gdzie jej duże liście i okazałe kwiaty zapewniają prywatność i chronią przed wiatrem. Kwiatostany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia.

warto wiedzieć
Trawa pampasowa

Autor: GettyImages

Trawa pamapasowa 'Pumila'

Odmiany trawy pampasowej

Oprócz gatunku, mamy też do dyspozycji sporo ciekawych odmian trawy pampasowej, np. 'Rosea', 'Splendid Star', 'Silver Fountain', 'Albolineata', ale chociaż wszystkie są piękne, lepiej wybierać te najbardziej mrozoodporne, takie jak odmiana 'Pumila'.

Polecamy!
Ogród dla każdego

Autor: Murator

"Ogród dla każdego" - Numer Specjalny Muratora w wersji cyfrowej

Najnowszy poradnik dla urządzających ogrody już do pobrania! Dowiesz się z niego między innymi jak urządzić piękny ogród, by cieszył przez lata, czym się kierować, wybierając styl ogrodu i rośliny, jak założyć i pielęgnować trawnik, które urządzenia i narzędzia przydadzą się do pielęgnacji ogrodu, czym wykończyć ścieżki i podjazdy, z czego wybudować taras i jaką nawierzchnię na nim położyć.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Zobacz galerię: trawy ozdobne w ogrodzie

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE