Żywopłoty z traw ozdobnych - dobry pomysł na zielone osłony w ogrodzie

2021-08-19 16:07

Trawy ozdobne, zwłaszcza te osiągające znaczną wysokość (wykraczającą ponad 100 cm), z powodzeniem można wykorzystywać jako osłonę, ażurowy parawan oddzielający strefy funkcjonalne w ogrodzie, a nawet jako żywopłot. Poznaj najlepsze trawy ozdobne na żywopłot.

Miskanty
Autor: GettyImages Posadzone obok siebie miskanty mogą z powodzeniem pełnić funkcję żywopłotu

Trawy ozdobne mają różnorodny wachlarz zastosowań - zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na balkonach czy tarasach:

  • często spotykamy je w kompozycjach z innymi bylinami ogrodowymi,
  • wysokie, najbardziej okazałe gatunki najczęściej występują jako solitery,
  • posadzone na większych płaszczyznach, w grupie, mogą stanowić tło dla innych roślin,
  • niskie gatunki sprawdzają się zazwyczaj jako rośliny okrywowe, tworząc wielobarwne kobierce.

Niekwestionowaną zaletą traw jest ich szerokie spektrum tolerancji siedliskowej. Wśród pokaźnej liczby gatunków traw ozdobnych możemy znaleźć te idealne do obsadzenia suchych ogrodów skalnych, ale także takie, które najlepiej czują się na glebach wilgotnych, na stanowiskach zlokalizowanych w pobliżu zbiornika wodnego.

Żywopłot z traw ozdobnych
Autor: Katarzyna Augustyniak Żywopłot „kaskadowy” z miskantów chińskich odmian ‘Silberfeder’ i ‘Morning Light’ oraz prosa rózgowatego ‘Heavy Metal’, który jest jednocześnie tłem dla rabaty bylinowej z jeżówek, rudbekii i pysznogłówek

Trawy, zwłaszcza te osiągające największą wysokość (wykraczającą ponad 100 cm), z powodzeniem możemy wykorzystać jako osłonę, ażurowy parawan oddzielający strefy funkcjonalne w ogrodzie. Można z nich nawet tworzyć żywopłot!

Żywopłot z traw ozdobnych

Żywopłot z traw ozdobnych ma wiele innych zalet.

  • Zastosowanie traw umożliwia osiągnięcie efektu wysokiej osłony w krótkim czasie.
  • Jest to najtańszy materiał do obsadzenia żywopłotu.
  • Trawy - w przeciwieństwie do wielu innych roślin żywopłotowych - nie wymagają przycinania. Jest to istotne w przypadku, gdy nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na  pielęgnację żywopłotu.
  • Istnieje wiele odmian traw, które są bardzo podobne do siebie pod względem wybarwienia, pokroju, czy kwiatostanów, ale różnią się wysokością, co może okazać się ich unikalną zaletą, pozwalającą na zbudowanie dynamicznego żywopłotu o zróżnicowanej wysokości.
  • Niektórzy są zdania iż zamierające łodygi traw nie są atrakcyjne zimą. Jednak moim zdaniem jest to błędny punkt widzenia. Urok zimowego ogrodu to przecież chwilowo „uśpiona” zieleń, oprószona srebrzystym śniegiem, a złote pędy ażurowych traw stanowią urokliwe i barwne akcenty na tle zimozielonych krzewów.
  • Wysokie gatunki traw tworzące żywopłot mogą stanowić tło dla niższych gatunków, zarówno traw, jak i innych roślin ozdobnych. Dzięki temu żywopłot staje się częścią wielopiętrowej kaskadowej rabaty, która jeszcze bardziej podkreśla jego walory estetyczne.

Żywopłot z traw ozdobnych - wady

Pomimo wielu zalet traw, uprawiając je jak żywopłot możemy napotkać kilka przeszkód. Zasadniczym mankamentem osłony z traw jest konieczność ścinania wiosną. Łodygi traw nie są wystarczająco odporne, by atrakcyjnie prezentować się do czasu aż pojawią się młode pędy. Oczywiście istnieją wyjątki, takie jak miskant olbrzymi czy trzcina pospolita, które są ozdobne przez cały rok. W związku z tym stworzenie żywopłotu z traw ozdobnych wymaga solidnego przygotowania i planu, który zagwarantowałby nam uzyskanie zadowalającego efektu.

Trawy ozdobne w ogrodzie
Rabata z trawami ozdobnymi
Autor: Katarzyna Augustyniak

Trawy ozdobne na żywopłot - jakie gatunki wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy zainwestować w wieloletnie trawy osiągające ponad 1 m wysokości. Najlepiej jeśli będą to gatunki szybko rosnące, wcześnie atrakcyjne wiosną. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem okażą się trawy o pokroju kolumnowym i fontannowym, niepokładające się. Ze względu na funkcję osłonną muszą odznaczać się wyjątkową trwałością i dekoracyjnością w sezonie zimowym.

  • Jako osłony najlepiej sprawdzą się miskanty, zwłaszcza gatunki dorastające do ponad 1 m wysokości oraz charakteryzujące się szybkim przyrostem. W tej roli doskonale odnajdzie się miskant chiński, szczególnie w odmianach ‘Silberfeder’, ‘Goliath’, ‘Grosse Fontane’.
  • Jako uzupełnienie możemy zastosować również trzcinniki: trzcinnik ostrokwiatowy, trzcinnik piaskowy - stanowisko suche, trzcinnik lancetowaty - stanowisko wilgotne, które dodatkowo dosyć wcześnie rozpoczynają wegetację.
  • Jeśli zależy nam na nieco niższej osłonie lub stworzeniu „piętrowego” żywopłotu na tle z niższymi gatunkami, z pewnością powinniśmy wybrać miskanty średniej wysokości, np. miskant chiński ‘Gracillimus’, ‘Morning Light’, ‘Variegatus’, ‘Zebrinus’ i ‘Purpurascens’ oraz te najniższe: ‘Adagio’, ‘Gnome’, ‘Red Chief’, ‘Gold Bar’, ‘Yaku Jima’.
  • Dobrą alternatywą może okazać się również proso rózgowate (odmiany ‘Heavy Metal’, ‘Northwind’, ‘Prairie Sky’), czy niezwykle urokliwa i delikatna trzęślica trzcinowata (odmiany ‘Karl Foerster’, ‘Transparent’, ‘Windspiel’), która wymaga zdecydowanie bardziej wilgotnych stanowisk, ale przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków rozwoju, zachwyci zielono-brązowymi kwiatostanami, które jesienią przybiorą kremowo-złocisty odcień.

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie