Modne byliny ogrodowe – posadź je w swoim ogrodzie na wiosnę!

2016-06-01 11:46

Posadź modne byliny ogrodowe, a twój ogród zyska na atrakcyjności. Wśród licznych bylin ogrodowych są takie gatunki, które niezmiennie cieszą się popularnością. Do modnych bylin ogrodowych należą funkie (hosty) i żurawki.

Wiosna to najlepsza pora roku na zakup i sadzenie większości ogrodowych roślin ozdobnych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują byliny, które z czasem wspaniale się rozrastają i zdobią ogród przez wiele kolejnych sezonów. Każdego roku w tej grupie roślin na rynku pojawia się mnóstwo ciekawych odmian i wiele gatunków ma szansę zagościć w naszych ogrodach w całkiem nowej odsłonie. W ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się te byliny, które ze względu na oryginalne liście lub piękne kwiaty mogą być niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Posadź w ogrodzie modne byliny ogrodowe.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny zimozielone do ogrodów

Modne byliny ogrodowe: funkie i żurawki

Od kilku lat do najchętniej wybieranych i najbardziej cenionych bylin ogrodowych niezmiennie należą funkie i żurawki. Funkie (hosty) to piękne i trwałe byliny, mogące pozostawać na jednym stanowisku przez kilkadziesiąt lat, drugie to rośliny równie atrakcyjne, ale nieco mniej trwałe i wymagające systematycznego odmładzania. Zarówno funkie, jak i żurawki posiadają niezwykle bogatą gamę ciekawych odmian, wśród których znajdują się rośliny o atrakcyjnych liściach lub interesujących kwiatach. Żurawki i funkie preferują dość wilgotne podłoża i półcieniste stanowiska, ale także w miejscu słonecznym można posadzić modne byliny, których nie brakuje w śród roślin ozdobnych.

Modne byliny ogrodowe: dzielżany, bodziszki i jeżówki

W ostatnim czasie na szczególną uwagę zasługuje powracający do łask dzielżan ogrodowy, który podobnie jak bodziszki, zawdzięcza swój powrót modzie na aranżację ogrodów w stylu naturalistycznym lub angielskim. Dzielżan od czerwca aż do jesieni zachwyca pięknymi kwiatami i posiada mnóstwo interesujących odmian, różniących się wysokością i barwą kwiatów. Podobną popularnością co dzielżany i bodziszki, cieszą się także urocze jeżówki purpurowe, które także doczekały się mnóstwa atrakcyjnych odmian. Do niedawna znane głównie z ciemnoróżowych, pojedynczych kwiatów, obecnie dostępne także w postaci odmian o kwiatach kremowych, czerwonych, pomarańczowych lub białych, a także pojedynczych, pełnych lub półpełnych.

Modne byliny ogrodowe: liliowce

Wśród bylin niesłabnącą popularnością cieszą się także liliowce, których bogactwo odmianowe jest wprost imponujące. Wśród tysięcy odmian, można znaleźć rośliny bardzo okazałe i całkiem malutkie, kwitnące o różnych porach roku i posiadające kwiaty w niezwykle bogatej palecie barw i form. Swoją popularność liliowce zawdzięczają nie tylko atrakcyjnym kwiatom, ale też niewielkim wymaganiom uprawowym i długowieczności. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się też szałwie omączone i tawułki Arendsa, które można spotkać w coraz większej liczbie atrakcyjnych odmian.

>>Przeczytaj też: Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE