Modne byliny ogrodowe – posadź je w swoim ogrodzie na wiosnę!

2016-06-01 11:46 Katarzyna Józefowicz

Posadź modne byliny ogrodowe, a twój ogród zyska na atrakcyjności. Wśród licznych bylin ogrodowych są takie gatunki, które niezmiennie cieszą się popularnością. Do modnych bylin ogrodowych należą funkie (hosty) i żurawki.

Wiosna to najlepsza pora roku na zakup i sadzenie większości ogrodowych roślin ozdobnych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują byliny, które z czasem wspaniale się rozrastają i zdobią ogród przez wiele kolejnych sezonów. Każdego roku w tej grupie roślin na rynku pojawia się mnóstwo ciekawych odmian i wiele gatunków ma szansę zagościć w naszych ogrodach w całkiem nowej odsłonie. W ostatnim czasie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się te byliny, które ze względu na oryginalne liście lub piękne kwiaty mogą być niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Posadź w ogrodzie modne byliny ogrodowe.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny zimozielone do ogrodów

Modne byliny ogrodowe: funkie i żurawki

Od kilku lat do najchętniej wybieranych i najbardziej cenionych bylin ogrodowych niezmiennie należą funkie i żurawki. Funkie (hosty) to piękne i trwałe byliny, mogące pozostawać na jednym stanowisku przez kilkadziesiąt lat, drugie to rośliny równie atrakcyjne, ale nieco mniej trwałe i wymagające systematycznego odmładzania. Zarówno funkie, jak i żurawki posiadają niezwykle bogatą gamę ciekawych odmian, wśród których znajdują się rośliny o atrakcyjnych liściach lub interesujących kwiatach. Żurawki i funkie preferują dość wilgotne podłoża i półcieniste stanowiska, ale także w miejscu słonecznym można posadzić modne byliny, których nie brakuje w śród roślin ozdobnych.

Modne byliny ogrodowe: dzielżany, bodziszki i jeżówki

W ostatnim czasie na szczególną uwagę zasługuje powracający do łask dzielżan ogrodowy, który podobnie jak bodziszki, zawdzięcza swój powrót modzie na aranżację ogrodów w stylu naturalistycznym lub angielskim. Dzielżan od czerwca aż do jesieni zachwyca pięknymi kwiatami i posiada mnóstwo interesujących odmian, różniących się wysokością i barwą kwiatów. Podobną popularnością co dzielżany i bodziszki, cieszą się także urocze jeżówki purpurowe, które także doczekały się mnóstwa atrakcyjnych odmian. Do niedawna znane głównie z ciemnoróżowych, pojedynczych kwiatów, obecnie dostępne także w postaci odmian o kwiatach kremowych, czerwonych, pomarańczowych lub białych, a także pojedynczych, pełnych lub półpełnych.

Modne byliny ogrodowe: liliowce

Wśród bylin niesłabnącą popularnością cieszą się także liliowce, których bogactwo odmianowe jest wprost imponujące. Wśród tysięcy odmian, można znaleźć rośliny bardzo okazałe i całkiem malutkie, kwitnące o różnych porach roku i posiadające kwiaty w niezwykle bogatej palecie barw i form. Swoją popularność liliowce zawdzięczają nie tylko atrakcyjnym kwiatom, ale też niewielkim wymaganiom uprawowym i długowieczności. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się też szałwie omączone i tawułki Arendsa, które można spotkać w coraz większej liczbie atrakcyjnych odmian.

>>Przeczytaj też: Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE