Najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu – zastosowanie i przegląd gatunków
Rośliny okrywowe warto wykorzystać w ogrodzie, można je na przykład zastosować zamiast trawnika tam, gdzie trawa nie chce rosnąć lub koszenie jest trudne. Wśród roslin okrywowych na szczególną uwagę zasługują byliny. Są wśród nich gatunki zimozielone, ozdobne z liści i kwitnące. Poznaj najpopularniejsze byliny okrywowe do ogrodu.
Autor: Maria Muszalska
Barwinek w ogrodach stosuje się do pokrywania pustych miejsc
Do grupy roślin okrywowych zalicza się gatunki o niskim wzroście, które szybko rozrastają się wszerz. Rośliny okrywowe po pewnym czasie mogą zadarniać nawet spore powierzchnie, uniemożliwiając rozwój chwastów. Rośliny okrywowe zdobyły ogromną popularność i w zasadzie można je spotkać w każdym ogrodzie, gdzie znajdują różne zastosowanie: mogą stanowić brzegi rabat (trzeba je wtedy przycinać), zadarniają miejsca pod koroną drzew i krzewów (gatunki nadające się do miejsc zacienionych), można nimi obsadzać skarpy i murki ogrodowe. Rośliny okrywowe z powodzeniem można stosować zamiast trawnika.
>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?
Najpopularniejsze rośliny okrywowe do ogrodu
- Barwinek pospolity (łac. Vinca minor) – bylina, dorasta do 25 cm wysokości. Ozdobą barwinka są błyszczące, zimozielone liście i drobne – białe lub różowe – kwiaty. Kwitnie od kwietnia od maja. Może rosnąć w cieniu.
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – bylina, osiąga 15–20 cm wysokości. Tworzy rozety jajowatych liści. Fioletowe lub niebieskie kwiaty dąbrówki zebrane są w groniaste kwiatostany. Kwitnie od maja do lipca. Nadaje się do uprawy w cieniu.
- Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – bylina, osiąga 20–30 cm wysokości. Ma skórzaste, zimozielone liście. Kwiaty są drobne, niepozorne o barwie białej. Tworzą grona. Kwitnie od kwietnia do maja. Dobrze rośnie w cieniu.
- Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum) – bylina, osiąga 8–15 cm. Wytwarza drobne pojedyncze kwiaty o barwie białej, różowej, fioletowej lub niebieskiej. Kwitnie od kwietnia od maja. Wymaga stanowisk słonecznych. W porównaniu z pozostałymi roślinami okrywowymi słabiej rozrasta się.
- Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – bylina, osiąga do 10 cm wysokości. Jej ozdobą są duże, błyszczące, sercowate liście. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej. Dobrze rośnie w cieniu.
- Acena Buchanana (Acaena buchananii) – bylina, osiąga 5–10 cm wysokości i tworzy zwarte kobierce. Posiada niebieskozielone liście i drobne, biało-zielone kwiaty. Ozdobą mogą być także kolczaste owoce. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Preferuje miejsca słoneczne.
- Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – bylina, osiąga 10–20 cm wysokości. Tworzy zwarte poduszki. Wytwarza dużą liczbę drobnych kwiatów o barwie białej lub różowej. Kwitnie od marca do maja. Lubi stanowiska słoneczne.