Jak pielęgnować storczyki, aby pięknie kwitły? Mamy wskazówki!

2024-11-08 12:54

Pielęgnacja storczyków w domu wymaga od nas sporo zabiegów. Od tego, ile uwagi poświęcimy uprawianym w domu storczykom, zależy ich kondycja. Podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki, aby pięknie kwitły.

Spis treści

  1. Temperatura dla storczyków
  2. Wymagania świetlne storczyków
  3. Wilgotność powietrza w uprawie storczyków
  4. Jakie podłoże dla storczyków?
  5. W pielęgnacji storczyków pomocny będzie arkusz uprawy
  6. Ekspozycja storczyków w mieszkaniu

Wbrew panującemu przekonaniu, storczyki doskonale nadają się do uprawy w mieszkaniach. Decydując się jednak na zakup storczyków do uprawy w domu, trzeba pamiętać o wymaganiach i pielęgnacji storczyków. Od tego, czy możemy je spełnić zależy, jak długo będziemy cieszyć się wspaniałymi kwiatami storczyków.

Najczęściej przygoda ze storczykami rozpoczyna się od popularnych hybryd:

Często kupujemy je pod wpływem chwili zachwytu ich pięknem, nie zastanawiając się, czy warunki panujące w naszym mieszkaniu są dla nich odpowiednie. Podpowiadamy zatem jak dbać o storczyki, by były długo piękne.

Temperatura dla storczyków

Głównym parametrem decydującym o powodzeniu w uprawie storczyków jest temperatura. W zależności od wymagań storczyki dzielimy na ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne.

  • Storczyki ciepłolubne (Phalaenopsis) - temp. w dzień 23–27 st. C, w nocy: 18–20 st. C.
  • Storczyki umiarkowane (Cattleya, Paphiopedilum) - temp. w dzień 18–22 st. C, w nocy: 14–18 st. C.
  • Storczyki zimnolubne (Cymbidium, Dendrobium) - temp. w dzień 15–18 st. C, w nocy: 8–14 st. C.

W słoneczne, letnie dni rośliny wszystkich grupy tolerują temperaturę nawet o 10 st. C wyższą od wskazanej.

Wymagania świetlne storczyków

Światło jest istotnym warunkiem prawidłowego wzrostu storczyków i często ma decydujący wpływ na kwitnienie. Już budowa rośliny wskazuje na jej wymagania świetlne: gatunki potrzebujące dużo światła mają grube, sztywne liście, te o mniejszych wymaganiach mają liście delikatne, dość duże i miękkie. W porównaniu do miesięcy jesiennych i zimowych wiosną i latem rośliny otrzymują o wiele więcej światła, a co za tym idzie także ciepła. Należy więc wtedy, jeśli zachodzi taka potrzeba, zapewnić roślinom cieniowanie. W przeciwnym przypadku słońce może poparzyć nawet najbardziej światłolubne gatunki.

Storczyki lubią stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Idealne do ich uprawy są parapety wschodnich oraz południowo-zachodnich okien (latem należy rośliny cieniować). W pokoju o wystawie południowej storczyki można uprawiać w oddaleniu od okna, bez konieczności sztucznego doświetlania. Mniej wymagające gatunki można uprawiać na północnych parapetach. Ja z powodzeniem uprawiam na takim parapecie Paphiopedilum.

Wilgotność powietrza w uprawie storczyków

Klimat naszych mieszkań jest daleki od naturalnych warunków, w jakich żyją storczyki. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza, np. korzystając z nawilżacza powietrza, zraszając rośliny wczesnym rankiem bądź wstawiając doniczki z roślinami do naczyń wypełnionych wodą i keramzytem lub żwirkiem. Jeśli to możliwe, po wieczornym podlaniu ogrodu warto otworzyć okno. Zimą storczyki tolerują wilgotność niższą. W okresie wzrostu nieodpowiednia wilgotność odbija się na wzroście rośliny (np. harmonijkowate liście).

W pomieszczeniach, w których uprawiamy storczyki konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Im roślin jest więcej, tym większa jest wilgotność powietrza i dłuższy czas przesychania roślin po podlewaniu. Ruch powietrza przyspiesza obsychanie liści po podlaniu i szybsze przesychanie podłoża, co ma duże znacznie zwłaszcza jesienią, gdy w wyniku obniżenia temperatury i częstych opadów deszczu wilgotność powietrza jest wysoka. Sama w sobie nie szkodzi ona roślinom nawet przy niewielkim ruchu powietrza, jeśli jednak dojdą do tego dobowe wahania temperatur, może pojawić się zjawisko skraplania wody na liściach roślin. Można tego uniknąć wietrząc pomieszczenia, ale należy uważać na przeciągi, których storczyki bardzo nie lubią.

Jakie podłoże dla storczyków?

Kolejnym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest dobór właściwego podłoża do storczyków. Większość storczyków to epifity – rosnące na drzewach, bez kontaktu z glebą (m.in. Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium), pozostałe to litofity, czyli storczyki naskalne, (m.in. Laelia oraz niektóre Paphiopedilum) oraz storczyki naziemne (gruntowe, najbardziej znana jest Vanilia).

  • Podłożem dla epifitów powinna być mieszanka kory, włókna kokosowego, skorupek cedrowych, perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego. Ważne, aby była luźna, a doniczka na dnie miała warstwę drenażu, chroniącą korzenie przed gniciem.
  • Podłoże litofitów powinno dodatkowo obfitować w wapń (zawierać muszelki wapienne lub vermaculit). Storczyki przesadzamy wtedy, gdy stare podłoże straciło swoje wartości odżywcze i uległo rozkładowi, gdy roślina nie mieści się w doniczce lub gdy doszło do gnicia korzeni. W sklepach można kupić gotowe podłoża dla orchidei.

W pielęgnacji storczyków pomocny będzie arkusz uprawy

Dobrą praktyką w domowej uprawie storczyków jest oznaczanie roślin etykietami, na których zapisujemy nazwę rośliny, jej pochodzenie oraz datę zakupu. Im więcej storczyków posiadamy w kolekcji, tym trudniej pamiętać termin kwitnienia, jego długość i obfitość. Dlatego warto dla każdego egzemplarza założyć tzw. arkusz uprawy, w którym będziemy zapisywać takie informacje, jak pojawienie się nowych przyrostów, ich liczbę, termin kwitnienia, jego obfitość i czas trwania, zastosowane zabiegi ochrony (opryski), ich przyczyny, skuteczność i inne dane, które uznamy za istotne. Pozwoli to ocenić po pewnym czasie, czy warunki, które zapewniliśmy roślinie są dla niej odpowiednie, czy też powinniśmy je zmienić. Nie zajmuje to wiele czasu a jest bardzo pomocne w pielęgnacji rośliny.

polecamy

Ekspozycja storczyków w mieszkaniu

Kwitnące storczyki są niezwykle piękne. Nie kwitną jednak nieprzerwanie. W domowej kolekcji część roślin stanowi jedynie zielone tło dla tych kwitnących. Od naszej pomysłowości i możliwości zależy aranżacja miejsca, w którym uprawiamy storczyki. Pomocne w stworzeniu niebanalnej kompozycji są m.in. skałki, korzenie, liany, korkowe pnie, doniczki. Można je nabyć w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych. Tam też można kupić sterylne kolorowe żwirki, które bardzo dobrze komponują się z podłożem storczyków. Kolorowe kamyczki z powodzeniem zastąpią keramzyt.

Storczyki o zwieszających się kwiatostanach można umieścić w specjalnych doniczkach, co pozwoli na wydobycie całego piękna roślin. Warto jednak pamiętać, że codzienna pielęgnacja storczyków będzie o wiele łatwiejsza, jeśli umieścimy obok siebie egzemplarze o podobnych upodobaniach, na przykład stawiamy blisko w grupie rośliny, które wymagają spryskiwania, oddzielając je od pozostałych.

Pielęgnacja storczyków. Na co zwracać uwagę?

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają