Włókno kokosowe - co to jest i gdzie stosować? Wykorzystanie włókna kokosowego w uprawie roślin

2022-01-31 11:33
Włókna kokosowe
Autor: GettyImages Włókna kokosowe

Włókno kokosowe stosowane jest od lat w profesjonalnej uprawie roślin. Materiał ten jest substytutem tradycyjnych podłoży. Coraz częściej jest wykorzystuje się włókno kokosowe w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych. Jakie zalety i wady ma włókno kokosowe?

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mogą rosnąć w różnorodnych podłożach, od zwykłej ziemi po wełnę mineralną. Powszechnie stosowane materiały pozwalają na efektywny rozwój systemu korzeniowego, a sukces uprawy zależy od odpowiedniego nawadniania i nawożenia. Nie inaczej jest w przypadku włókna kokosowego. Czym właściwie jest ten rodzaj podłoża?

Co to jest włókno kokosowe?

Ziemia kokosowa, nazywana także brykietem kokosowym, to sprasowane włókna, które pozyskuje się z orzechów kokosowych. Po usunięciu ze skorupy są płukane (niestety często w wodzie morskiej), a następnie prasowane. Finalnie w ten sposób powstaje produkt, który ma postać cegieł. Dopiero po namoczeniu przekształca się w pełnoprawną „ziemię”.

jak to zrobić?

Przygotowanie podłoża ze sprasowanego włókna kokosowego

 • Kostkę należy umieścić w dużym, szczelnym pojemniku lub nawet w taczce.l
 • Pojemnik zalewa się się wodą, średnio potrzeba 20-30 litrów.
 • Po namoczeniu włókno kokosowe zwiększa swoją objętość (nawet pięciokrotnie) i może być stosowane do uprawy roślin.

Włókno kokosowe - zastosowanie

Włókno kokosowe może być wykorzystywane jako jednorodna „ziemia” lub dodatek do innych podłoży. Często korzysta się z niego w uprawie pod osłonami. Pomaga zwiększyć chłonność podłoża piaszczystego i torfowego. W podłożu gliniastym natomiast sprawdza się jako frakcja drenażu. Czasem miesza się je z rozluźniaczem, np. keramzytem.

We włóknie kokosowym można uprawiać zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. Najczęściej jest wykorzystywane do uprawy warzyw i ziół. Przy odpowiedniej regulacji pH i optymalnym nawożeniu można zwiększyć wysokość plonów nawet o kilkanaście procent (w uprawach komercyjnych).

Włókno kokosowe ma lekką strukturę, dlatego dobrze sprawdza się do wysiewu nasion roślin. Siewki łatwo rozbudowują w nim system korzeniowy.

Włókno kokosowe można też stosować jako dodatek do podłoża w uprawie roślin doniczkowych, mieszając je m.in. z uniwersalną ziemią dla roślin pokojowych. Dzięki temu poprawi się jej przepuszczalność, dzięki czemu lepiej nadaje się do uprawy palm, dracen czy innych popularnych gatunków.

Włókno kokosowe - zalety podłoża z włókna kokosowego

 • Podłoże z włókna kokosowego dobrze chłonie wodę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko strat (wody) i wysuszenia roślin.
 • Nie trzyma długo wody, ale jednocześnie nie wysycha tak szybko jak torf. Jednocześnie przepuszcza powietrze.
 • Nie ma tendencji do zbrylania się. Dzięki temu utrzymanie właściwych stosunków wodno-powietrznych jest łatwe.
 • Ma właściwości drenażowe, sprawdza się w uprawie z zastosowaniem automatycznych systemów nawadniania.
 • Ma neutralny odczyn, który odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi udaje się dowolnie zmienić.
 • Nie wymaga sterylizacji, jest wolne od patogenów i szkodników.
 • Jest lubiane przez miłośników ekologii ze względu na biodegradowalność. Z czasem rozkłada się nie szkodząc środowiska.
 • Jest lekkie, co może mieć pewne znaczenie przy transporcie, np. dla osób starszych.

Włókno kokosowe - wady podłoża z włókna kokosowego

Podłoże kokosowe jest używane przez dwa lub trzy sezony, potem traci swoje właściwości. Należy przy tym korzystać z oferty rzetelnych, sprawdzonych producentów, którzy produkują je przy użyciu wody pitnej (a nie słonej). Włókno kokosowe jest odporne na pleśnie i choroby grzybowe. Jednocześnie jednak nie jest dobrą bazą dla mikroorganizmów glebowych, przez co odradza się stosowanie nawozów organicznych. Nie zawiera składników pokarmowych, dlatego rośliny uprawiane w podłożu kokosowym muszą być regularnie dokarmiane nawozami mineralnymi.

Podłoże kokosowe to ciekawa alternatywa chociażby dla uprawy roślin w tunelu czy pojemnikach. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby korzystać z niego w przydomowym ogrodzie lub nawet na balkonie. Wymaga nieco większego zaangażowania w pracach pielęgnacyjnych i systematyczności, pozwala natomiast osiągnąć lepsze rezultaty i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów (choroby, szkodniki).

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE