Włókno kokosowe - co to jest i gdzie stosować? Wykorzystanie włókna kokosowego w uprawie roślin

2022-01-31 11:33

Włókno kokosowe stosowane jest od lat w profesjonalnej uprawie roślin. Materiał ten jest substytutem tradycyjnych podłoży. Coraz częściej jest wykorzystuje się włókno kokosowe w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych. Jakie zalety i wady ma włókno kokosowe?

Włókna kokosowe
Autor: GettyImages Włókna kokosowe

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mogą rosnąć w różnorodnych podłożach, od zwykłej ziemi po wełnę mineralną. Powszechnie stosowane materiały pozwalają na efektywny rozwój systemu korzeniowego, a sukces uprawy zależy od odpowiedniego nawadniania i nawożenia. Nie inaczej jest w przypadku włókna kokosowego. Czym właściwie jest ten rodzaj podłoża?

Co to jest włókno kokosowe?

Ziemia kokosowa, nazywana także brykietem kokosowym, to sprasowane włókna, które pozyskuje się z orzechów kokosowych. Po usunięciu ze skorupy są płukane (niestety często w wodzie morskiej), a następnie prasowane. Finalnie w ten sposób powstaje produkt, który ma postać cegieł. Dopiero po namoczeniu przekształca się w pełnoprawną „ziemię”.

jak to zrobić?

Przygotowanie podłoża ze sprasowanego włókna kokosowego

  • Kostkę należy umieścić w dużym, szczelnym pojemniku lub nawet w taczce.l
  • Pojemnik zalewa się się wodą, średnio potrzeba 20-30 litrów.
  • Po namoczeniu włókno kokosowe zwiększa swoją objętość (nawet pięciokrotnie) i może być stosowane do uprawy roślin.

Włókno kokosowe - zastosowanie

Włókno kokosowe może być wykorzystywane jako jednorodna „ziemia” lub dodatek do innych podłoży. Często korzysta się z niego w uprawie pod osłonami. Pomaga zwiększyć chłonność podłoża piaszczystego i torfowego. W podłożu gliniastym natomiast sprawdza się jako frakcja drenażu. Czasem miesza się je z rozluźniaczem, np. keramzytem.

We włóknie kokosowym można uprawiać zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. Najczęściej jest wykorzystywane do uprawy warzyw i ziół. Przy odpowiedniej regulacji pH i optymalnym nawożeniu można zwiększyć wysokość plonów nawet o kilkanaście procent (w uprawach komercyjnych).

Włókno kokosowe ma lekką strukturę, dlatego dobrze sprawdza się do wysiewu nasion roślin. Siewki łatwo rozbudowują w nim system korzeniowy.

Włókno kokosowe można też stosować jako dodatek do podłoża w uprawie roślin doniczkowych, mieszając je m.in. z uniwersalną ziemią dla roślin pokojowych. Dzięki temu poprawi się jej przepuszczalność, dzięki czemu lepiej nadaje się do uprawy palm, dracen czy innych popularnych gatunków.

Włókno kokosowe - zalety podłoża z włókna kokosowego

  • Podłoże z włókna kokosowego dobrze chłonie wodę, dzięki czemu ogranicza się ryzyko strat (wody) i wysuszenia roślin.
  • Nie trzyma długo wody, ale jednocześnie nie wysycha tak szybko jak torf. Jednocześnie przepuszcza powietrze.
  • Nie ma tendencji do zbrylania się. Dzięki temu utrzymanie właściwych stosunków wodno-powietrznych jest łatwe.
  • Ma właściwości drenażowe, sprawdza się w uprawie z zastosowaniem automatycznych systemów nawadniania.
  • Ma neutralny odczyn, który odpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi udaje się dowolnie zmienić.
  • Nie wymaga sterylizacji, jest wolne od patogenów i szkodników.
  • Jest lubiane przez miłośników ekologii ze względu na biodegradowalność. Z czasem rozkłada się nie szkodząc środowiska.
  • Jest lekkie, co może mieć pewne znaczenie przy transporcie, np. dla osób starszych.

Włókno kokosowe - wady podłoża z włókna kokosowego

Podłoże kokosowe jest używane przez dwa lub trzy sezony, potem traci swoje właściwości. Należy przy tym korzystać z oferty rzetelnych, sprawdzonych producentów, którzy produkują je przy użyciu wody pitnej (a nie słonej). Włókno kokosowe jest odporne na pleśnie i choroby grzybowe. Jednocześnie jednak nie jest dobrą bazą dla mikroorganizmów glebowych, przez co odradza się stosowanie nawozów organicznych. Nie zawiera składników pokarmowych, dlatego rośliny uprawiane w podłożu kokosowym muszą być regularnie dokarmiane nawozami mineralnymi.

Podłoże kokosowe to ciekawa alternatywa chociażby dla uprawy roślin w tunelu czy pojemnikach. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby korzystać z niego w przydomowym ogrodzie lub nawet na balkonie. Wymaga nieco większego zaangażowania w pracach pielęgnacyjnych i systematyczności, pozwala natomiast osiągnąć lepsze rezultaty i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów (choroby, szkodniki).

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych