Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

2018-06-07 10:30

Palmy to grupa roślin, które od dawna zdobią nasze wnętrza. Ze względu na swoje znaczne rozmiary, palmy najczęściej wykorzystywano do dekoracji dużych pomieszczeń. Poznajcie najpopularniejsze palmy do uprawy w donicach w domu. Pielęgnacja palm doniczkowych.

Chamedora, chryzalidokarpus, palma kokosowa, kencja, palma daktylowa – te palmy można uprawiać w domu. Poznajcie, jakie warunki należy zapewnić palmom uprawianym w domu.

Palmy doniczkowe w domu: warunki uprawy

Palmy w środowisku naturalnym rosną głównie na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do prawidłowego wzrostu potrzebują więc dużej ilości światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla palm szkodliwe – często prowadzi do poparzenia liści. Latem palmy dobrze rosną w temperaturze pokojowej (18–22 st. C), zimą powinno się je przestawić do chłodnego pomieszczenia (4–12 st. C).

Palmy mają charakterystyczny, słabo rozgałęziony, palowy system korzeniowy. Dlatego powinno się je sadzić w długich i wąskich pojemnikach. W sprzedaży dostępne jest specjalistyczne podłoże do palm. Dobre rezultaty osiąga się również dodając do ziemi uniwersalnej trochę gliny i piasku. Na dnie donicy, w której sadzimy palmę, warto ułożyć solidną warstwę drenażową.

Palmy doniczkowe w domu: pielęgnacja

Palmy od wiosny do jesieni należy podlewać obficie – nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Co 2–3 tygodnie można palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym lub nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji palm jest częste, nawet codzienne zraszanie roślin.Palmy mogą być atakowane przez miseczniki i tarczniki. W obu przypadkach ręczne usuwanie szkodników jest skuteczniejsze od stosowania chemii. Rozmnażanie palm w warunkach domowych jest trudne – bardziej opłaca się kupić nowe sadzonki.

Najpopularniejsze palmy polecane do uprawy w domu

  • Areka katechu (łac. Areca catechu = Chrysalidocarpus catechu) – osiąga około 2 m wysokości. Jest często mylona z palmą kokosową. Charakteryzują ją drobne, pierzaste liście. To gatunek wybitnie ciepłolubny.
  • Chamedora wytworna (Chamaedoroa elegans) – to jedna z najłatwiejszych w uprawie palm. Znosi warunki półcieniste. Rośnie bardzo wolno. Zwykle osiąga 1–1,5 m wysokości.
  • Chamerops niski (Chamaerops humilis) – znana jest także jako karłatka. Wyróżniają ją wachlarzowate liście, ostro zakończone. Dorasta do 1 m wysokości.
  • Palma kokosowa (Cocos nucifera) – można wyhodować ją z orzecha kokosowego. Przez pierwsze kilka lat jest bardzo trudna w uprawie. Może osiągać 2–2,5 m wysokości.
  • Howea (howea) – w środowisku naturalnym rośnie jedynie na wyspie Lord Howe (stąd jej nazwa). W pomieszczeniach dorasta do 2–3 m wysokości.
  • Liwistonia australijska (Livistona australis) – ma charakterystyczne,  wachlarzowate liście. Warto uprawiać ją w dużych i dość chłodnych pokojach. Rośnie szybko. Dorasta do 2–3 m wysokości.
  • Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) – bardzo popularna w polskich domach. Ma długie, pierzaste liście. Dorasta do 3 m wysokości.
  • Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) – posiada charakterystyczne jasne włókienka na liściach. Rośnie szybko. Osiąga około 2  wysokości.
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE