Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

2018-06-07 10:30 Michał Mazik

Palmy to grupa roślin, które od dawna zdobią nasze wnętrza. Ze względu na swoje znaczne rozmiary, palmy najczęściej wykorzystywano do dekoracji dużych pomieszczeń. Poznajcie najpopularniejsze palmy do uprawy w donicach w domu. Pielęgnacja palm doniczkowych.

Chamedora, chryzalidokarpus, palma kokosowa, kencja, palma daktylowa – te palmy można uprawiać w domu. Poznajcie, jakie warunki należy zapewnić palmom uprawianym w domu.

Palmy doniczkowe w domu: warunki uprawy

Palmy w środowisku naturalnym rosną głównie na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do prawidłowego wzrostu potrzebują więc dużej ilości światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla palm szkodliwe – często prowadzi do poparzenia liści. Latem palmy dobrze rosną w temperaturze pokojowej (18–22 st. C), zimą powinno się je przestawić do chłodnego pomieszczenia (4–12 st. C).
Palmy mają charakterystyczny, słabo rozgałęziony, palowy system korzeniowy. Dlatego powinno się je sadzić w długich i wąskich pojemnikach. W sprzedaży dostępne jest specjalistyczne podłoże do palm. Dobre rezultaty osiąga się również dodając do ziemi uniwersalnej trochę gliny i piasku. Na dnie donicy, w której sadzimy palmę, warto ułożyć solidną warstwę drenażową.

Palmy doniczkowe w domu: pielęgnacja

Palmy od wiosny do jesieni należy podlewać obficie – nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Co 2–3 tygodnie można palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym lub nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji palm jest częste, nawet codzienne zraszanie roślin.
Palmy mogą być atakowane przez miseczniki i tarczniki. W obu przypadkach ręczne usuwanie szkodników jest skuteczniejsze od stosowania chemii. Rozmnażanie palm w warunkach domowych jest trudne – bardziej opłaca się kupić nowe sadzonki.

Najpopularniejsze palmy polecane do uprawy w domu

  • Areka katechu (łac. Areca catechu = Chrysalidocarpus catechu) – osiąga około 2 m wysokości. Jest często mylona z palmą kokosową. Charakteryzują ją drobne, pierzaste liście. To gatunek wybitnie ciepłolubny.
  • Chamedora wytworna (Chamaedoroa elegans) – to jedna z najłatwiejszych w uprawie palm. Znosi warunki półcieniste. Rośnie bardzo wolno. Zwykle osiąga 1–1,5 m wysokości.
  • Chamerops niski (Chamaerops humilis) – znana jest także jako karłatka. Wyróżniają ją wachlarzowate liście, ostro zakończone. Dorasta do 1 m wysokości.
  • Palma kokosowa (Cocos nucifera) – można wyhodować ją z orzecha kokosowego. Przez pierwsze kilka lat jest bardzo trudna w uprawie. Może osiągać 2–2,5 m wysokości.
  • Howea (howea) – w środowisku naturalnym rośnie jedynie na wyspie Lord Howe (stąd jej nazwa). W pomieszczeniach dorasta do 2–3 m wysokości.
  • Liwistonia australijska (Livistona australis) – ma charakterystyczne,  wachlarzowate liście. Warto uprawiać ją w dużych i dość chłodnych pokojach. Rośnie szybko. Dorasta do 2–3 m wysokości.
  • Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) – bardzo popularna w polskich domach. Ma długie, pierzaste liście. Dorasta do 3 m wysokości.
  • Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) – posiada charakterystyczne jasne włókienka na liściach. Rośnie szybko. Osiąga około 2  wysokości.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE