Palma kokosowa w domu - uprawa, pielęgnacja, wyhodowanie z kokosa

2019-11-29 7:47
Palma kokosowa
Autor: GettyImages W naturalnych warunkach palma kokoswa jest wysokim drzewem obsypanym orzechami kokosowymi

Palma kokosowa (kokos właściwy) uprawiana w doniczce, stworzy w domu namiastkę egzotycznego klimatu. Jeśli chcemy, by prawidłowo rosła, musimy przede wszystkim zapewnić jej dużo ciepła. Poznaj wymagania palmy kokosowej w domowej uprawie i dowiedz się, jak ją pielęgnować.

Smukły, okazały pień palmy kokosowej (łac. Cocos nucifera), zwieńczony pióropuszem wielkich liści obrazuje egzotykę, luksus i letni wypoczynek. Marząc o przeniesieniu tego klimatu do własnego wnętrza, decydujemy się czasem na uprawę palmy kokosowej w pojemnikach, licząc na to, że doczekamy się niezwykłego drzewa. Niestety, w warunkach domowych nie jest to możliwe, co nie znaczy, że palma kokosowa w ogóle nie może zagościć w naszych mieszkaniach. Jeśli chcemy podjąć się uprawy tej egzotycznej rośliny, musimy tylko pamiętać, że ta szczególna ozdoba nie pozostanie z nami zbyt długo i po 3-4 latach najprawdopodobniej trzeba będzie się z nią pożegnać. Kiedy pogodzimy się z tym faktem, możemy rozpocząć przygodę z palmą kokosową, a tak naprawdę kokosem właściwym.

Palma kokosowa - jak wygląda?

W naturalnym środowisku roślina może osiągać nawet 30 m wysokości, jednak w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2 m. Jej młode liście początkowo nie przypominają dużych, pierzastych liści palmowych, znanych z wakacyjnych pocztówek, gdyż są szerokie, płaskie, skórzaste i rozdwojone jedynie na końcach. W warunkach domowych rzadko mają jednak szansę osiągnąć dojrzałość i przybrać docelową, pierzastą formę. Trzeba liczyć się też z tym, że kokos uprawiany w doniczce nie zakwitnie, a co za tym idzie nie wyda również owoców.

Niestety, nawet najlepiej pielęgnowana roślina nie pozostanie z nami zbyt długo. Zwykle już po około 3-4 latach w orzechu zaczyna brakować substancji odżywczych i palma zwykle wtedy zamiera, a my niewiele możemy na to poradzić. Mimo to warto podjąć się uprawy rośliny, by choć przez kilka lat móc cieszyć się jej egzotyczną urodą.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Palma kokosowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Palma kokosowa wnosi powiew egzotyki do wnętrza

Wymagania uprawowe palmy kokosowej

Jako egzotyczny przybysz, palma kokosowa przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury (latem 24-28 st. C, zimą 18-20 st. C), dużej wilgotności powietrza i bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Aby sprostać tym wymaganiom, od jesieni do wiosny roślinę należy przetrzymywać w ciepłym, bardzo widnym mieszkaniu, ustawiając w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie doniczki na podstawce wypełnionej wodą i kulkami keramzytu. Keramzyt nie tylko poprawi wilgotność powietrza wokół rośliny, ale też zapobiegnie zaleganiu wody w doniczce, co w przypadku palmy kokosowej jest bardzo ważne.

>> Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Palma kokosowa
Autor: GettyImages Palmę kokosową można w warunkach domowych wyhodowac z orzecha kokosowego

Pielęgnacja palmy kokosowej uprawianej w doniczce

  • Ziemia w doniczce, w której rośnie palma kokosowe, zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż wtedy korzenie rośliny szybko gniją. Przy podlewaniu należy uważać, aby nie moczyć znajdującego się na powierzchni ziemi orzecha, który także źle znosi nadmiar wody.
  • Zimę palma kokosowa musi spędzać w ciepłym pomieszczeniu, ale latem z powodzeniem może zdobić balkon lub taras. Doniczkę można jednak wynieść na zewnątrz dopiero wtedy, gdy miną ostatnie, wiosenne przymrozki i zrobi się ciepło. Do mieszkania palma powinna wrócić wczesną jesienią, gdy temperatury zaczną spadać poniżej 15°C.
  • Kokos właściwy jest bardzo wrażliwy na błędy uprawowe, na które reaguje zasychaniem liści, pojawianiem się szkodników, np. przędziorków (zbyt suche powietrze) lub gniciem korzeni i orzecha (zbyt wilgotne podłoże).

Czy palmę kokosową można wyhodować z orzecha kokosowego?

Jedynym sposobem na rozmnożenie palmy kokosowej jest wysiew nasion czyli orzechów. Trzeba poszukać orzechów hodowlanych - te ze sklepu spożywczego do uprawy zwykle się nie nadają. Po zakupie orzech należy umieścić płasko na lekko wilgotnym podłożu dla palm (łupina nie powinna być zagłębiona w ziemi bardziej, niż do połowy) i trzymać w ciepłym pomieszczeniu. Pędy zaczną pojawiać się w miejscu, gdzie znajdują się niewielkie, okrągłe wgłębienia, umożliwiające przebicie się kiełków przez twardą skorupę. Ze względu na bardzo delikatny system korzeniowy kokos nie lubi przesadzania, jeśli wiec zdecydujemy się na zakup gotowej sadzonki, powinniśmy jak najdłużej pozostać ją w pojemniku, w którym rosła dotychczas, a orzech od razu umieścić w docelowej doniczce.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: różne sposoby rozmnażania

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE