Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

2016-11-02 13:43 Opracowanie: redakcja serwisu

Aby rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach dobrze rosły, trzeba zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza. W jaki sposób można zwiększyć wilgotność powietrza we wnętrzach, gdzie stoją rośliny doniczkowe. Pielęgnacja roślin doniczkowych.

Wilgotność powietrza to ilość wody w postaci pary wodnej w atmosferze (mierzona w procentach). Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiednio nawilżonego powietrza. Rośliny pokojowe potrzebują wilgotności powietrza pomiędzy 40 proc. a 60 proc. Jeśli wilgotność jest mniejsza, wtedy rośliny tracą zbyt dużo wody w procesie transpiracji, co prowadzi do żółknięcia i zasychania liści, a nawet do obumarcia rośliny. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym szybciej zmniejsza się wilgotność powietrza, a utrata wody przez rośliny jest większa.

Kwiaty doniczkowe: sposoby zwiększenia wilgotności powietrza

Zwiększenie wilgotności powietrza to zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. Jest kilka prostych sposobów zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin doniczkowych.
Najprostszym z nich jest zraszanie roślin letnią wodą. Najlepiej użyć do tego małego ręcznego zraszacza. Zraszać rośliny należy raz dziennie, a gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka –częściej. Pamiętajmy jednak, że są takie rośliny, które nie znoszą zraszania, na przykład te o liściach pokrytych włoskami (np. fiołek afrykański).
Innym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest ustawienie doniczki z rośliną na podstawce (albo tacy) wypełnionej drobnymi kamykami lub żwirem polanym wodą. Woda parując nawilża powietrze wokół rośliny. Dno doniczki nie może dotykać wody, musi znajdować się nad poziomem wody (stać na kamykach), w przeciwnym razie korzenie rośliny mogą gnić.
Dla podniesienia wilgotności można też doniczkę z rośliną wstawić do osłonki (o większym rozmiarze niż doniczka) wyłożonej wilgotnym mchem torfowcem. Parująca z mchu woda zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny. Ten sposób znakomicie nadaje się w domowej uprawie azalii doniczkowych.
Zwiększyć wilgotność powietrza w domu można też wykorzystując nawilżacz powietrza bądź kładąc mokre ręczniki na kaloryferach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE