Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych w domu? Te sposoby się sprawdzą!
Aby rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach dobrze rosły, trzeba zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza. W jaki sposób można zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których stoją rośliny doniczkowe? Poznaj skuteczne sposoby.
Autor: GettyImages
Użycie nawilżacza powietrza jest najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin
Wilgotność powietrza to ilość wody w postaci pary wodnej w atmosferze (wyrażona w procentach) - parametr ten mierzymy wilgotnościomierzem. Wiele roślin doniczkowych zdobiących nasze domy i mieszkania, pochodzi z rejonów tropikalnych, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Podobne warunki powinniśmy zapewnić tym roślinom w domowej uprawie. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy w pomieszczenia ogrzewamy - podczas sezonu grzewczego powietrze w naszych domach jest bardzo suche.
Spis treści
- Jakiej wilgotności powietrza potrzebują domowe rośliny doniczkowe?
- Dlaczego zbyt mała wilgotność powietrza jest niebezpieczna dla roślin doniczkowych?
- Sposoby zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin doniczkowych
Jakiej wilgotności powietrza potrzebują domowe rośliny doniczkowe?
Rośliny pokojowe potrzebują wilgotności powietrza pomiędzy 40 proc. a 60 proc. Jeśli wilgotność jest mniejsza, wtedy rośliny tracą zbyt dużo wody w procesie transpiracji, co prowadzi do żółknięcia i zasychania liści, a nawet do obumarcia rośliny. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym szybciej zmniejsza się wilgotność powietrza, a utrata wody przez rośliny jest większa.
Dlaczego zbyt mała wilgotność powietrza jest niebezpieczna dla roślin doniczkowych?
Zbyt niska wilgotność powietrza wpływa niekorzystnie na kondycję i wzrost domowych roślin doniczkowych. Gdy jest zbyt sucho w pomieszczeniu, końcówki liści mogą brązowieć i zasychać, liście zwijają się i kurczą, często pojawiają się na nich przędziorki (które "uwielbiają" suche powietrze). W konsekwencji roślina wygląda mniej atrakcyjnie, słabiej rośnie i staje się podatna na porażenie przez choroby i ataki szkodników.
Przeczytaj też:
Wybierając rośliny do domu, warto poznać ich wymagania dotyczące wilgotności powietrza, i ocenić, czy jesteśmy w stanie je zapewnić.
Autor: GettyImages
Użycie nawilżacza powietrza jest najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin
Sposoby zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiednio nawilżonego powietrza. Zwiększenie wilgotności powietrza to zwiększenie zawartości pary wodnej w powietrzu. Jest kilka prostych sposobów zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin doniczkowych. Oto najpopularniejsze:
- Najprostszym z nich jest zraszanie roślin letnią wodą. Najlepiej użyć do tego małego ręcznego zraszacza. Spryskiwać rośliny należy raz dziennie, a gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka – częściej. Pamiętajmy jednak, że są takie rośliny, które nie znoszą zraszania, na przykład te o liściach pokrytych włoskami (np. fiołek afrykański). Nie należy także spryskiwać roślin w okresie kwitnienia (krople wody mogą niszczyć kwiaty).
- Innym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest ustawienie doniczki z rośliną na podstawce (albo tacy) wypełnionej drobnymi kamykami, keramzytem lub żwirem, polanymi wodą. Woda parując nawilża powietrze wokół rośliny. Dno doniczki nie może dotykać wody, musi znajdować się nad poziomem wody (stać na kamykach), w przeciwnym razie korzenie rośliny mogą gnić.
Jaką wodą należy podlewać domowe rośliny doniczkowe?
- Dla podniesienia wilgotności można też doniczkę z rośliną wstawić do osłonki (o większym rozmiarze niż doniczka) wyłożonej wilgotnym mchem torfowcem. Parująca z mchu woda zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny. Ten sposób znakomicie nadaje się w domowej uprawie azalii doniczkowych.
- Zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym ustawiliśmy rośliny doniczkowe można też wykorzystując nawilżacz powietrza (do wyboru mamy nawilżacze klasyczne, ceramiczne, które zawiesza się na kaloryferach, bądź nawilżacze elektryczne - wybór tych drugich w sklepach jest duży) bądź kładąc mokre ręczniki na kaloryferach.
Przeczytaj też:
- Podlewanie roślin doniczkowych w domu: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe
- Skoczogonki, czyli białe, skaczące robaczki w doniczkach
- Przędziorki na roślinach doniczkowych: szkodliwość i zwalczanie