Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

2014-12-29 11:00 Michał Mazik
liscie
Autor: Konrad Kalbarczyk

Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych to częsty problem wystepujący przede wszystkim w okresie grzewczym. Jaka jest przyczyna zasychania brzegów liści kwiatów doniczkowych? Co robić, by liście roślin doniczkowych nie zasychały.

Czasem uprawiane w domu rośliny doniczkowe, mimo starannej pielęgnacji, sprawiają problemy. W okresie jesienno-zimowym częstą „dolegliwością” jest zasychanie brzegów liści. Nawet mimo regularnego podlewania, ulubione kwiaty doniczkowe tracą atrakcyjny wygląd. Dlaczego zasychają brzegi liści roślin doniczkowych? Jak zapobiegać zasychaniu brzegów liści?

>>Przeczytaj też: Jakie są najczęstsze problemy z roślinami doniczkowymi?

Przyczyny zasychania brzegów liści roślin doniczkowych

Najczęstszą przyczyną zasychania brzegów liści roślin doniczkowych u roślin w okresie jesieni i zimy jest działanie centralnego ogrzewania w mieszkaniu, które powoduje, że powietrze w pomieszczeniach jest zbyt suche. Dla większości roślin doniczkowych uprawianych w domach optymalna wilgotność powietrza wynosi 50–70 proc. W ogrzewanych wnętrzach współczynnik ten może spadać znacznie poniżej 50 proc. Rezultaty widać nawet po gatunkach łatwych w uprawie, takich jak zielistka Sternberga czy draceny. Aby zapobiec zasychaniu brzegów liści roślin doniczkowych należy przede wszystkim zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których są one ustawione.

>>Przeczytaj też: Skrzydłokwiat - zasychanie końcówek liści

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach

  • Zamontować na kaloryferach ceramiczne pojemniki wypełnione wodą – kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a mogą zwiększyć wilgotność powietrza o kilka procent. Tańszą, ale bardziej pracochłonną alternatywą jest regularne wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.
  • Wstawić do pomieszczeń nawilżacze powietrza – są znacznie droższe (kosztują nawet kilkaset złotych), jednak pozwalają ustawić konkretny poziom współczynnika wilgotności. Przy zakupie warto pamiętać, że suche powietrze wpływa niekorzystnie nie tylko na rośliny, ale także na człowieka.
  • Regularnie zraszać rośliny doniczkowe – zabieg warto stosować nawet codziennie. Zraszanie nie wpłynie znacząco na wzrost wilgotności powietrza w całym pomieszczeniu, lecz w najbliższym otoczeniu rośliny.
  • Napełnić podstawki doniczek wodą – problem z zasychaniem brzegów liści u roślin można zminimalizować wlewając wodę do szerokich podstawek pod donicami. Aby jednak nie dopuścić do gnicia korzeni, pomiędzy podstawką a donicą powinny znajdować się płaskie kamienie.
  • Wstawić do pomieszczenia akwarium – podwodny świat ze zwierzętami wpływa także na zewnętrzne otoczenie, zwiększając wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Oczywiście zakładanie akwarium tylko po to, by stworzyć lepsze warunki roślinom doniczkowym, nie ma większego sensu. Natomiast jeśli posiadamy już taki zbiornik, warto w jego pobliżu (lub najlepiej nad nim) ustawiać problematyczne rośliny.
  • Często wietrzyć pomieszczenie – stary i sprawdzony sposób nie tylko zmniejszy „efekt „suchego powietrza”, ale także obniży temperaturę w pomieszczeniach, co jest dla roślin bardzo korzystne.

Zobacz film: Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE