Końcówki liści brązowieją i usychają? Wiemy, jakie są przyczyny i co trzeba zrobić!
Brązowienie i usychanie końcówek oraz brzegów liści roślin doniczkowych to częsty problem, występujący przede wszystkim w sezonie grzewczym. Jakie są przyczyny usychania brzegów liści kwiatów doniczkowych? Jak trzeba zadbać o rośliny w domu, żeby miały zdrowe liście?
Zdarza się, że domowe rośliny doniczkowe, mimo starannej pielęgnacji, sprawiają problemy. W okresie jesienno-zimowym częstą „dolegliwością” jest usychanie brzegów liści. Obserwujemy, że nawet regularnie podlewane ulubione kwiaty doniczkowe tracą atrakcyjny wygląd. Dlaczego zasychają końcówki liści roślin doniczkowych? Jak zapobiegać zasychaniu brzegów liści?
Spis treści
- Przyczyny usychania brzegów liści roślin doniczkowych
- Co robić, gdy liście roślin doniczkowych brązowieją i zasychają?
- Co zrobić z suchymi końcówkami liści?
Przyczyny usychania brzegów liści roślin doniczkowych
Z zasychaniem brzegów liści roślin doniczkowych mamy do czynienia najczęściej zimą, w okresie grzewczym. Zasychać mogą same końcówki liści albo brzegi całych blaszek liściowych.
Najczęstszą przyczyną usychania brzegów liści roślin doniczkowych w okresie jesieni i zimy jest działanie centralnego ogrzewania w mieszkaniu, które sprawia, że powietrze w pomieszczeniach jest zbyt suche.
Dla większości roślin doniczkowych uprawianych w domach optymalna wilgotność powietrza wynosi 50–70 proc. W ogrzewanych wnętrzach współczynnik ten może spadać znacznie poniżej 50 proc. Rezultaty widać nawet po gatunkach łatwych w uprawie, takich jak zielistka Sternberga czy draceny.
Aby zapobiec zasychaniu brzegów liści roślin doniczkowych należy przede wszystkim zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których są one ustawione.
Co robić, gdy liście roślin doniczkowych brązowieją i zasychają?
- Zamontować na kaloryferach ceramiczne pojemniki wypełnione wodą – kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a mogą zwiększyć wilgotność powietrza o kilka procent. Tańszą, ale bardziej pracochłonną alternatywą jest regularne wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.
- Wstawić do pomieszczeń nawilżacze powietrza – są znacznie droższe (kosztują nawet kilkaset złotych), jednak pozwalają ustawić konkretny poziom współczynnika wilgotności. Przy zakupie warto pamiętać, że suche powietrze wpływa niekorzystnie nie tylko na rośliny, ale także na człowieka.
- Regularnie zraszać rośliny doniczkowe – zabieg warto stosować nawet codziennie. Zraszanie nie wpłynie znacząco na wzrost wilgotności powietrza w całym pomieszczeniu, lecz w najbliższym otoczeniu rośliny.
- Napełnić podstawki doniczek wodą – problem z zasychaniem brzegów liści u roślin można zminimalizować wlewając wodę do szerokich podstawek pod donicami. Aby jednak nie dopuścić do gnicia korzeni, pomiędzy podstawką a donicą powinny znajdować się płaskie kamienie.
- Wstawić do pomieszczenia akwarium – podwodny świat ze zwierzętami wpływa także na zewnętrzne otoczenie, zwiększając wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Oczywiście zakładanie akwarium tylko po to, by stworzyć lepsze warunki roślinom doniczkowym, nie ma większego sensu. Natomiast jeśli posiadamy już taki zbiornik, warto w jego pobliżu (lub najlepiej nad nim) ustawiać problematyczne rośliny.
- Często wietrzyć pomieszczenie – stary i sprawdzony sposób nie tylko zmniejszy „efekt „suchego powietrza”, ale także obniży temperaturę w pomieszczeniach, co jest dla roślin bardzo korzystne.
Co zrobić z suchymi końcówkami liści?
Zaschnięte końcówki liści nie wyglądają atrakcyjnie i szpecą roślinę. Aby poprawić wygląd rośliny, można te suche koncówki obciąć ostrymi nożyczkami.
- Jakie są najczęstsze problemy z roślinami doniczkowymi?
- Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe? Dlaczego rośliny chorują w czasie zimy?