Zielistka – popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach

2018-10-11 11:25 Opracowanie: redakcja serwisu
Zielistka
Autor: GettyImages Zielistka Sternberga to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która gości od dawna w naszych wnętrzach

Zielistka to znana od dawna i mało wymagająca roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w domach. Jak uprawiać zielistkę w domu, aby długo była jego ozdobą. Domowa uprawa zielistki.

Zielistka to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Można ją ustawiać w domu zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych (w cieniu jednak jej liście tracą białe paski). W bardzo silnym słońcu liście mogą ulec poparzeniu.

Jak wygląda zielistka

Zielistka tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe.

Roślina tworzy rozłogi i bulwy korzeniowe. Wiosną i latem pojawiają się na roślinie niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, bezlistnych pędach (w ich miejsce rozwijają się później młode roślinki).

Zielistka najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi. Zielistkę można także wykorzystywać w połączeniu z innymi roślinami w sezonowych rabatach w ogrodzie oraz kompozycjach w skrzynkach balkonowych.

>>>Przeczytaj też:

Jak uprawiać zielistkę w domu

Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej. Roślina jest wytrzymała na suszę. Latem należy roślinę codziennie zraszać i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Liści nie należy nabłyszczać!

Zielistkę nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach. Rozmnaża się ją bardzo łatwo za pomocą młodych roślinek (rozmnóżek), które wyrastają na długich rozłogach. Można łatwo je ukorzenić.

Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa. Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie będą przerastać przez otwory w doniczce. Dobrze jest co kilka lat odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE