Zielistka Sternberga – jak uprawiać tę popularną roślinę doniczkową o ozdobnych liściach?

2023-07-21 7:14

Zielistka to znana od dawna i mało wymagająca roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w domach. Sprawdź jak uprawiać zielistkę w domu, aby długo była jego ozdobą.

Spis treści

  1. Jak wygląda zielistka Sternberga?
  2. Jak uprawiać i pielęgnować zielistkę w domu?
  3. Jak rozmnażać zielistkę?
  4. Zielistka w domu, na balkonie i w ogrodzie

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), zwana także zielistką czubiastą, to jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych uprawianych w domu. Jest również jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Ma też niewielkie wymagania uprawowe, dlatego poleca się ją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z domowymi roślinami.

Zielistka pochodzi z Afryki Południowej, a jako roślina pokojowa została wprowadzona w Anglii w połowie XIX wieku.

Jak wygląda zielistka Sternberga?

Zielistka tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do liści traw, szablowatych, spiczasto zakończonych, osiągających do 50 cm długości i 2,5 cm szerokości. Liście mogą być całe zielone albo zielone z szerokim białokremowym paskiem pośrodku bądź zielone pośrodku, a od brzegów białe. Roślina ma rozłogi i grube mięsiste korzenie.

Wiosną i latem pojawiają się na zielistce niepozorne białe kwiaty, które tworzą się na długich, cienkich i bezlistnych pędach o kremowej barwie - w ich miejsce rozwijają się później małe roślinki, które zwisając stanowią dodatkową ozdobę rośliny (można je odciąć od rośliny matecznej, ukorzenić i tym samym otrzymać nowe roślinki).

W uprawie spotykane są różne odmiany zielistki o malowniczo wybarwionych liściach. Jedną z najpopularniejszych jest zielistka 'Variegatum'.

Nazwa rodzajowa Chlorophytum oznacza "zielona roślina".

Zobacz zielistkę w galerii zdjęć

Jak uprawiać i pielęgnować zielistkę w domu?

Można ją ustawiać w domu zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych (w cieniu jednak liście tracą białe paski). W bardzo silnym słońcu liście mogą ulec poparzeniu.

Zielistkę podlewać należy umiarkowanie, latem 2–3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej (raz w tygodniu). Roślina jest wytrzymała na suszę i nie zasycha, gdy czasem zapomnimy jej podlaniu, a nawet niedobór wody może przyczynić się do tworzenia większej liczny rozłogów, kwiatów i rozmnóżek.

Latem należy roślinę codziennie zraszać wodą o temperaturze pokojowej i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Liści zielistki nie należy nabłyszczać!

Zielistkę nawozi się od marca do kwietnia, co dwa tygodnie, przy podlewaniu, stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach. Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia kwiatowa.

Roślinę przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie przerastają przez otwory w doniczce. Starsze egzemplarze często marnieją, dlatego dobrze jest co kilka lat odmładzać roślinę z młodych roślinek wyrastających na rozłogach.

Zielistka doskonale nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Ciekawa rośliną o zwisających pędach jest Ceropegia Wooda: łatwa w uprawie roślina doniczkowa

Jak rozmnażać zielistkę?

Zielistkę rozmnaża się bardzo łatwo za pomocą małych roślinek (rozmnóżek), które wyrastają na długich rozłogach po przekwitnięciu rośliny. Gdy podrosną i wytworzą korzonki można je odciąć i ukorzenić sadząc do niewielkich doniczek wypełnionych podłożem albo ukorzenić w wodzie. Od ukorzenienia sadzonki do otrzymania w pełni wyrośniętej rośliny upływa około rok.

Zielistkę można też rozmnażać przez podział rośliny. Aby to zrobić trzeba wyjąć roślinę z doniczki, delikatnie usunąć stara ziemie spomiędzy korzeni i ostrożnie rozerwać rękami bryłę korzeniową i część nadziemną. Należy to robić bardzo ostrożnie, by nie dopuścić do uszkodzenia liści. Tak otrzymane nowe rośliny należy posadzić do nowych doniczek wypełnionych świeżym podłożem (w każdej doniczce powinna być na dnie warstwa drenażu).

Zielistka
Autor: GettyImages Zielistka Sternberga to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która gości od dawna w naszych wnętrzach

Zielistka w domu, na balkonie i w ogrodzie

Zielistka najładniej prezentuje się w wiszących pojemnikach albo na wysokich meblach. Doskonale nadaje się do kompozycji z innymi kwiatami doniczkowymi.

Zielistkę można także uprawiać latem jako roślinę rabatową w połączeniu z innymi roślinami na sezonowych rabatach w ogrodzie oraz kompozycjach w skrzynkach balkonowych.

Jak czyścić liście roślin doniczkowych

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Nasi Partnerzy polecają