Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

2010-06-23 2:00 Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl

Wiele roślin doniczkowych, które uprawiamy w naszych mieszkaniach możemy rozmnożyć samodzielnie. Jednym z najłatwiejszych sposobów rozmnażania jest podział roślin. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział.

Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najłatwiejszym i najszybszym sposobem rozmnażania roślin jest ich podział. Dzięki niemu możemy także odmłodzić nasze rośliny. W ten sposób rozmnażamy gatunki, które tworzą kępy.

Jak rozmnożyć rośliny doniczkowe przez podział?

Przygotujmy tyle nowych doniczek, na ile części zamierzamy podzielić naszą roślinę. Wielkość doniczek jest uzależniona od rozmiarów egzemplarza, który będziemy dzielić oraz od tego, na ile części chcemy go podzielić.
Na dno każdej z nich wsypujemy drenaż (np. warstwę keramzytu). Przygotujmy też świeże podłoże, w które będziemy sadzić nowe egzemplarze.

Mniej więcej godzinę przed rozpoczęciem dzielenia warto roślinę podlać – wtedy łatwiej będziemy mogli wyjąć ją z doniczki. Wyjmujemy delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Może to sprawiać pewne problemy, szczególnie gdy roślina jest rozrośnięta. Wyjętą z doniczki roślinę układamy na stole i oglądamy, aby wybrać odpowiednie miejsce bądź miejsca (jeśli chcemy uzyskać więcej roślin) do podziału. Niekiedy warto opłukać nieco korzenie z ziemi, aby łatwiej rozdzielić je na części. Starajmy się nie uszkodzić zbyt mocno korzeni – gdy system korzeniowy nie będzie zniszczony roślina lepiej się przyjmie.

Ostrożnie rozluźniamy i rozdzielamy korzenie oraz pędy rośliny. Każda cześć powinna mieć zarówno korzenie, jak i liście. Oddzielone rośliny sadzimy do przygotowanych doniczek, lekko dociskając podłoże wokół korzeni. Na koniec podlewamy, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie.
Przesadzone rośliny nawozimy nie wcześniej niż dwa tygodnie po zabiegu.

W ten sposób możemy rozmnażać wiele roślin doniczkowych zdobiących nasze wnętrza, na przykład aglonemę, aspidistrę, zielistkę, ciborę, marantę, kalateę, nefrolepis, skrzydłokwiat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE