Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział. Jak to zrobić?

2021-02-05 9:13
Podział roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Podział roślin to najłatwiejszy i zawsze skuteczny sposób rozmnażania

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział to jeden z najłatwiejszych sposobów rozmnażania. Wiele roślin doniczkowych, które uprawiamy w naszych mieszkaniach, możemy rozmnożyć samodzielnie właśnie przez podział. Jak to zrobić?

Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najłatwiejszym i najszybszym sposobem rozmnażania roślin jest ich podział. Jest to sposób rozmnażania wegetatywnego. Dzięki niemu możemy także odmłodzić nasze rośliny. Zabieg ten przeprowadza się bardzo często przy okazji przesadzania rośliny.

Wegetatywne rozmnażanie roślin zapewnia otrzymanie nowych, młodych egzemplarzy z zachowaniem cech właściwych dla danej odmiany.

Podział roślin to dobra metoda rozmnażania tych gatunków, które z wiekiem tworzą rozrośnięte kępy i mają rozrośnięty system korzeniowy. Tak rozmnażać możemy na przykład:

Przesadzanie storczyków: jak przesadzić storczyk Phalaenopsis >>>

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział - krok po kroku

Planując rozmnażanie rośliny doniczkowej przez podział na początek przygotujmy tyle nowych doniczek, na ile części zamierzamy podzielić naszą roślinę. Wielkość doniczek jest uzależniona od rozmiarów egzemplarza matecznego (czyli tego, który będziemy dzielić), oraz od tego, na ile części chcemy go podzielić.

Na dnie każdej doniczki usypujemy warstwę drenażową (np. warstwę keramzytu). Przygotujmy też świeże podłoże, w które będziemy sadzić nowe egzemplarze - możemy kupić gotową ziemię do kwiatów doniczkowych.

Jakie podłoże do roślin doniczkowych? >>

Mniej więcej godzinę przed rozpoczęciem dzielenia warto roślinę podlać – wtedy łatwiej będziemy mogli wyjąć ją z doniczki. Wyjmujemy delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Może to sprawiać pewne problemy, szczególnie gdy roślina jest rozrośnięta.

Wyjętą z doniczki roślinę układamy na stole i oglądamy, aby wybrać odpowiednie miejsce bądź miejsca (jeśli chcemy uzyskać więcej roślin) do podziału. Niekiedy warto opłukać nieco korzenie z ziemi, aby łatwiej rozdzielić je na części. Starajmy się nie uszkodzić zbyt mocno korzeni – gdy system korzeniowy nie będzie zniszczony roślina lepiej się przyjmie.

Ostrożnie rozluźniamy i rozdzielamy korzenie oraz pędy rośliny. Każda cześć powinna mieć zarówno korzenie, jak i liście. Rośliny, które tworzą kłącza albo mają bardzo gęsty system korzeniowy, można rozciąć ostrym i zdezynfekowanym nożem.

Oddzielone rośliny sadzimy do wcześniej przygotowanych doniczek, lekko dociskając podłoże wokół korzeni. Przy sadzeniu uważajmy, aby korzenie nie zaginały się ku górze. Na koniec podlewamy, aby ziemia dobrze oblepiła korzenie. Przesadzone rośliny nawozimy nie wcześniej niż dwa tygodnie po zabiegu.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe. Prace krok po kroku. >>>

O tym nie zapomnij przy rozmnażaniu roślin doniczkowych przez podział

  • Nie należy dzielić roślin, które są w okresie kwitnienia.
  • Nie należy dzielić rośliny matecznej na zbyt małe części.
  • Rozdzielone części sadzimy do niezbyt dużych doniczek.
Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE