Ceropegia Wooda (lampion chiński) - łatwa w uprawie roślina doniczkowa o zwisających pędach

2021-02-04 11:00

Ceropegia Wooda (lampion chiński) to ciekawa roślina doniczkowa o długich, zwisających pędach i dekoracyjnych liściach. Ceropegia: uprawa i pielęgnacja w domu.

ceropegia-wooda
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Ceropegia Wooda to roślina doniczkowa, która charakteryzuje się oryginalnym wyglądem

Ceropegia Wooda (łac. Ceropegia woodii) należy do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). W naturalnym środowisku rośnie w Afryce Południowej. W naszym kraju jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Jej popularność z roku na rok wzrasta, choć nadal dość trudno kupić ją w sklepach i kwiaciarniach. Ze względu na wygląd jest nazywana chińskim lampionem, chińskim łańcuchem, naszyjnikiem lub sznurem serc, a nawet pnącym różańcem. 

Ceropegia Wooda (lampion chiński) – dekoracyjna roślina doniczkowa

Ceropegia Wooda charakteryzuje się oryginalnym wyglądem - jej cienkie, z rzadka ulistnione pędy, wyglądające jak sznurki z nawleczonymi koralikami z okrągłych liści w kształcie serc, tworzą wyjątkową naturalna zasłonkę. Zwisający pokrój i delikatność rośliny sprawia, że ceropegia doskonale nadaje się do dekoracji wnętrz.

10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>

Roślina wytwarza zagłębioną w ziemi bulwę średnicy około 5 cm średnicy, z której wyrastają cienkie, nitkowate pędy. Mogą one dorastać nawet do 150–200 cm długości. Niewielkie (średnicy 1,5–2 cm) liście o sercowatym kształcie są rozmieszczone parami na całej długości pędu w dość dużych odstępach. Wierzch liścia jest szarozielony, marmurkowy, z zielonym obrzeżeniem, natomiast spód – purpurowy bądź jasnozielony. W kątach liści tworzą się niewielkie okrągłe bulwy (można wykorzystać je do rozmnożenia rośliny, wysiewając do podłoża) i zawiązki korzeni.

Kwiaty chińskiego lampionu pojawiają się pod koniec lata i jesienią, mają cielisty kolor i specyficzną budowę (rozdęta u nasady rurka zakończona jest pięcioma czarnobrązowymi zagiętymi rożkami, które są zrośnięte na szczycie), a do tego stanowią swoistą pułapkę dla owadów (gdy do ich wnętrza wpadnie owad, to roślina zamyka kwiat aż do momentu, gdy owad zostanie oblepiony pyłkiem).

Rośliny doniczkowe kwitnące cały rok >>>

Lampion chiński - uprawa i pielęgnacja

Ceropegia Wooda jest gatunkiem łatwym w uprawie, a jej pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu. To roślina wytrzymała na niekorzystne warunki wzrostu: potrafi przetrzymać nawet długotrwałą suszę – w grubych liściach pokrytych woskowym nalotem gromadzi wodę wraz z innymi niezbędnymi do życia substancjami, a w bulwach i pędach magazynuje wilgoć. Do tego ceropegia jest dość odporna na choroby.

Choroby i szkodniki roślin doniczkowych >>>

Do prawidłowego wzrostu ceropegia Wooda potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie lubi ostrych promieni słonecznych i trzeba ją od nich chronić. Lepiej ustawić ją w miejscu lekko zacienionym niż w miejscu mocno nasłonecznionym, choć jeśli światła będzie zbyt mało, to odstępy między liśćmi będą się wydłużały, co sprawi, że roślina będzie mniej atrakcyjna.

Ceropegii nie trzeba zraszać, a podlewać należy umiarkowanie – kolejny raz, gdy około 1/3 podłoża w doniczce przeschnie. Podlewamy wlewając sporo wody, a jej nadmiar usuwając z podstawki (nadmiar wody może powodować gnicie). Nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.

Od wiosny do jesieni temperatura uprawy powinna wynosić 20–25 st. Celsjusza, natomiast zimą należy przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 15 st. C i ograniczyć podlewanie.

Najlepsze dla ceropegii jest podłoże żyzne i przepuszczalne (można połączyć dwie części gotowej ziemi uniwersalnej z jedną częścią piasku lub użyć gotowej ziemi do kaktusów).

Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa