Ceropegia Wooda: łatwa w uprawie roślina doniczkowa o zwisających pędach

2015-01-26 7:00 Opracowanie: redakcja serwisu

Ceropegia Wooda to ciekawa roślina doniczkowa o długich, zwisających pędach i dekoracyjnych liściach. Ceropegia: uprawa i pielęgnacja w domu.

Ceropegia Wooda należy do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). W naturalnym środowisku rośnie w Afryce Południowej.

Ceropegia Wooda – dekoracyjna roślina doniczkowa

Ceropegia Wooda (łac. Ceropegia woodii) to roślina uprawiana u nas jako doniczkowa, charakteryzująca się oryginalnym wyglądem. Jej cienkie, z rzadka ulistnione pędy, wyglądające jak sznurki z nawleczonymi koralikami z okrągłych liści, tworzą wyjątkową naturalna zasłonkę. Zwisający pokrój i delikatność rośliny sprawia, że ceropegia doskonale nadaje się do dekoracji wnętrz.
Roślina wytwarza zagłębioną w ziemi bulwę średnicy około 5 cm średnicy, z której wyrastają cienkie, nitkowate pędy. Mogą one dorastać nawet do 150–200 cm długości. Niewielkie (średnicy 1,5–2cm) liście o sercowatym kształcie są rozmieszczone parami na całej długości pędu w dość dużych odstępach. Wierzch liścia jest szarozielony, marmurkowy, z zielonym obrzeżeniem, natomiast spód – purpurowy bądź jasnozielony. W kątach liści tworzą się niewielkie okrągłe bulwy (można wykorzystać je do rozmnożenia rośliny, wysiewając do podłoża) i zawiązki korzeni.
Kwiaty ceropegii Wooda pojawiają się pod koniec lata i jesienią, mają cielisty kolor i specyficzną budowę (rozdęta u nasady rurka zakończona jest pięcioma czarnobrązowymi zagiętymi rożkami, które są zrośnięte na szczycie), a do tego stanowią swoistą pułapkę dla owadów (gdy do ich wnętrza wpadnie owad, to roślina zamyka kwiat aż do momentu, gdy owad zostanie oblepiony pyłkiem).

Uprawa i pielęgnacja ceropegii Wooda

Ceropegia Wooda jest gatunkiem łatwym w uprawie, a jej pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu.
Ceropegia to roślina wytrzymała na niekorzystne warunki wzrostu: potrafi przetrzymać nawet długotrwałą suszę – w grubych liściach pokrytych woskowym nalotem gromadzi wodę wraz z innymi niezbędnymi do życia substancjami, a w bulwach i pędach magazynuje wilgoć. Do tego ceropegia jest dość odporna na choroby.
Do prawidłowego wzrostu ceropegia Wooda potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie lubi ostrych promieni słonecznych i trzeba ją od nich chronić. Lepiej ustawić ją w miejscu lekko zacienionym niż w miejscu mocno nasłonecznionym, choć jeśli światła będzie zbyt mało, to odstępy między liśćmi będą się wydłużały, co sprawi, że roślina będzie mniej atrakcyjna.
Od wiosny do jesieni temperatura uprawy powinna wynosić 20–25 st. Celsjusza, natomiast zimą należy przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 15 st. C.
Ceropegii nie trzeba zraszać, a podlewać należy umiarkowanie – kolejny raz, gdy około 1/3 podłoża w doniczce przeschnie. Podlewamy wlewając sporo wody, a jej nadmiar usuwając z podstawki (nadmiar wody może powodować gnicie). Nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.
Najlepsze dla ceropegii jest podłoże żyzne i przepuszczalne (można połączyć dwie części gotowej ziemi uniwersalnej z jedną częścią piasku lub użyć gotowej ziemi do kaktusów).

ceropegia-wooda
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Liście ceropegii mają sercowaty kształt i są rozmieszczone parami na całej długości pędu w dość dużych odstępach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE