10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu

2019-01-22 10:31

Ozdobienie roślinami mieszkania, zwłaszcza małego, to duże wyzwanie - bo gdzie pomieścić doniczki z kwiatami? Oto ściągawka - 10 sposobów na ciekawą ekspozycję kwiatów doniczkowych w domu. Poznaj je!

Do niedawna nie przywiązywaliśmy wagi do sposobu eksponowania kwiatów we wnętrzu. I stawialiśmy doniczki tam, gdzie znalazło się miejsce. Tymczasem ładnie zaaranżowane rośliny mogą być piękną ozdobą wnętrza. Oto 10 sposobów na ciekawe wyeksponowanie kwiatów doniczkowych.

Ciekawe sposoby ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu

1. Rośliny doniczkowe w misie. W dużym pojemniku (np. misie czy koszu) warto posadzić kilka takich samych lub różnych roślin - stworzą we wnętrzu mocny akcent. Każda roślina może rosnąć we własnej doniczce, a pojemnik służyć za wspólną osłonkę. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy każdy kwiat ma inne wymagania co do podłoża.

2. Żywe obrazy z roślin. Wertykalna uprawa roślin umożliwia tworzenie „żywych obrazów”. Ich bazą może być stelaż z miejscem na doniczki, panel ze specjalnej płyty i kieszeni na rośliny lub zestaw ściennych osłonek. O urodzie kompozycji decydują barwy, kształty i faktury roślin - posadzone w odpowiednim rytmie stworzą piękny obraz i poprawią mikroklimat.

>>Przeczytaj też: Ogród wertykalny – jak założyć ogród wertykalny w domu

3. Rośliny w podświetlanych donicach LED. Z tworzywa sztucznego, zasilane prądem z sieci, bateriami lub akumulatorem, często zdalnie sterowane za pomocą pilota, emitujące różny kolor światła. Często mają formę kubików, niektóre zaskakują intrygującymi kształtami. Ciekawe są też lampy wiszące lub stojące z miejscem na rośliny.

4. Biostolik. To rodzaj donic z szerokim rantem, na który można odstawić filiżankę czy odłożyć książkę. Są bardzo efektowne, zazwyczaj wykonane z twardego drewna dębowego, z korka lub tworzywa sztucznego. Pomysłowe są też donice – półki, z miejscem na kwiaty.

5. Kompozycje z roślin w jednakowych pojemnikach. Modne są kompozycje z kilku takich samych roślin uprawianych w identycznych naczyniach, ustawionych obok siebie w rytmicznym szyku. Stworzą we wnętrzu mocny akcent, zwielokrotniony ilością powtórzeń barw kwiatów i liści. Wystarczy postawić obok siebie 3 - 4 identyczne kwiaty w identycznych pojemnikach.

6. Wiszące kwietniki. Zawieszone pod sufitem nie zajmą miejsca, a dadzą wrażenie obfitości zieleni. Mogą to być modne makramy plecione z bawełnianych sznurków, dostępne w różnych formach i kolorach. Ciekawym pomysłem są też wiszące szklane kule, pełniące funkcję osłonek lub wazoników.

7. Rośliny w doniczkach na magnes. Magnetyczną doniczkę (z ukrytym magnesem) można zawiesić wszędzie: na ścianie łazienki, salonu czy na lodówce. I to bez jednego gwoździa! Powierzchnia, na której chcemy ją umieścić, musi być jednak metalowa lub pomalowana farbą magnetyczną.

8. Żywe parawany z roślin. Małe mieszkania często dzielimy na strefy o różnych funkcjach. Pomogą nam w tym rośliny uprawiane w donicach XXL, tworzące żywe parawany. Tę funkcję mogą też pełnić wysokie kwietniki wypełnione roślinami, pasujące do wystroju wnętrza. Mają więcej wdzięku niż regał czy murek, a są bardziej mobilne.

9. Rośliny w doniczkach odwróconych. Doniczki montowane do sufitu „do góry nogami” postawiły na głowie ogrodowy design. Posadzone w nich rośliny (np. zioła) i podłoże zabezpiecza specjalna siatka, zapobiegając ich wyślizgnięciu pod wpływem grawitacji. Ta metoda uprawy dobrze wpływa na wzrost roślin, gdyż woda szybko dostaje się do korzeni, nie wycieka i nie paruje.

10. Rośliny w mini szklarniach. Popularne są mini szklarnie ze szkła i metalu, pozwalające ładnie wyeksponować rośliny i stworzyć im dobre warunki do życia. Hitem jest uprawa roślin w słojach – można w nich tworzyć nawet mini lasy (tzw. las w słoiku). Panuje w nich specyficzny mikroklimat i wyższy poziom wilgotności, niż w mieszkaniu, co bardzo odpowiada niektórym roślinom, np. storczykom, paprotkom, bluszczom.

  • Zobacz film: Jak kupować rośliny doniczkowe
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.