Pielęgnacja ogrodu wertykalnego w domu, czyli jak dbać o zielone ściany z roślin

2020-01-09 9:36 Michał Mazik

Ogrody wertykalne coraz częściej zdobią nasze wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na założenie w domu ogrodu wertykalnego, musimy pamiętać, że rośliny w zielonych ścianach wymagają szczególnej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o zielone ściany z roślin.

Założenie prostego ogrodu wertykalnego – przynajmniej z technicznego punktu widzenia – nie jest trudne. Na rynku dość łatwo można kupić odpowiednie systemy, które przy niewielkiej smykałce do majsterkowania, łatwo zainstalować na ścianach. Dużo trudniejsze jest natomiast wybranie do ogrodu wertykalnego kwiatów doniczkowych o podobnych wymaganiach. Gatunki dobrane do zielonej ściany muszą nie tylko znosić swoje towarzystwo (roślinność jest mocno zagęszczona), ale także stworzyć odpowiedni wizualny efekt.
Aby utrzymać walory dekoracyjne ogrodu wertykalnego, konieczna jest prawidłowa pielęgnacja roślin w ogrodzie wertykalnym. O jakich zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać?

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego: podlewanie i nawożenie

Nawadnianie i nawożenie to najłatwiejsza (chociaż nie zawsze) część pielęgnacji roślin w ogrodzie wertykalnym. Zwykle ogrody wertykalne są wyposażone w automatyczne systemy nawadniania, które łączy się z fertygacją (czyli sposobem zasilania roślin nawozami mineralnymi rozpuszczonymi w wodzie). Bardziej problematyczne jest dopasowanie odpowiedniej ilości wody do rzeczywistych potrzeb roślin. Przy dużych zielonych ścianach czasem woda nie dochodzi do niektórych modułów/kieszeni lub jest jej za mało. Wtedy rośliny można usunąć lub podlewać ręcznie (np. mocno je zamgławiając). Warto również pamiętać o odprowadzaniu wody, która może zbierać się na podłodze (głównie dotyczy większych ścian).

>>Przeczytaj też: Ogród wertykalny z gwiazdy betlejemskiej

ogrod-wertykalny
Autor: GettyImages Aby ogród wertykalny był prawdziwą dekoracja domu, trzeba systematycznie pielęgnować rośliny, z których został stworzony

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego: ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami

Rośliny w ogrodzie wertykalnym mogą być atakowane przez szkodniki i porażane przez choroby grzybowe. Rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników sprzyja nadmierne zagęszczenie roślin (tylko tak można zbudować szczelną, zieloną ścianę). W warunkach domowych ogród wertykalny warto profilaktycznie zraszać ekologicznymi wywarami z roślin (skrzyp, pokrzywa, czosnek). Niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Naturalne preparaty ochrony roślin: gnojówki i wyciągi z roślin >>>

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego: cięcie roślin

Cięcie roślin w ogrodzie wertykalnym to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Cięcie zieleni w początkowym okresie pozytywnie wpływa na jej zagęszczenie. Później natomiast staje się konieczne, gdyż rośliny nadmiernie rozrastają się i zajmują dużo miejsca.

warto wiedzieć

Dlaczego rośliny w ogrodach wertykalnych zamierają?

Zdarza się, że rośliny w ogrodzie wertykalnym zamierają. Choć rośliny mają dobry dostęp światła, wody i składników pokarmowych, i tak więdną, żółkną lub brunatnieją. Przyczyną może być nadmierna wentylacja pomieszczeń, używanie mocno toksycznych środków czystości lub wydzielanie szkodliwych związków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Edward Trapp
|

Temat dosłownie polizany i to przez plastikowe opakowanie. Nie tego się spodziewałem po muratorze.Szkoda.

Gracek
|

Mnie jakoś niespecjalnie dziwi rosnąca popularność ogrodów wertykalnych. Wynika to głównie z tego że przy obecnej panice związanej ze smogiem etc. ludzie szukają zielni tam gdzie się da. Stąd pojawianie się tak wielu firm związanych właśnie z tworzeniem tego typu aranżacji