Ogród wertykalny w domu. Jak założyć domowy ogród wertykalny

2020-01-09 9:03 Michał Mazik

Ogród wertykalny w domu do ciekawy sposób dekoracji wnętrz roślinami. Niewielki ogród wertykalny możemy z powodzeniem założyć samodzielnie. Podpowiadamy, jak założyć domowy ogród wertykalny. Zakładanie ogrodu wertykalnego – poradnik.

Założenie prostego ogrodu wertykalnego we wnętrzu nie jest szczególnie trudne. Potrzeba trochę wiedzy dotyczącej roślin, zmysłu majsterkowicza i dobrego pomysłu. Asortyment produktów na rynku, które umożliwiają budowę żywej zielonej ściany jest bogaty, a do tego stale się poszerza.
Większe, przestronne ogrody wertykalne z reguły są zakładane przez profesjonalne firmy, które specjalizują się w tym zakresie. Prosty model ogrodu wertykalnego, na przykład zajmujący 1/3 powierzchni ściany, można zbudować samemu.

Ogród wertykalny w domu - wybór miejsca

Na ogród wertykalny najlepiej wybrać ścianę o wystawie zachodniej lub południowej – w tych miejscach panują dobre warunki świetlne. Ściana, na której chcemy założyć ogród wertykalny, powinna być wytrzymała na obciążenia. W zależności od użytej technologii 1m2 ogrodu wertykalnego może ważyć kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów.

>>Przeczytaj też:

Zakładanie ogrodu wertykalnego w domu: montaż

Montaż ogrodu wertykalnego zależy od wyboru odpowiedniego systemu. Często rośliny uprawia się na w specjalnych plastykowych modułach lub kieszeniach (warto je posadzić na kilka tygodni przed montażem). „Skrzynie” z roślinami należy osadzić na solidnych kratownicach, przytwierdzanych do ściany. Pomiędzy ścianą a kratownicą zaleca się zamontować warstwę izolacyjną, np. z PCV.

Warto pamiętać, że samo założenie ogrodu wertykalnego jest łatwiejsze niż późniejsza jego pielęgnacja. Dlatego nawet na potrzeby własne powinno się wybierać produkty z automatycznym systemem nawadniania (i przy okazji z systemem fertygacji). Zwykle cała konstrukcja wraz z izolacją, kratownicą, modułami i młodymi, nierozrośniętymi roślinami ma szerokość 20–40 cm.

ogrod-wertykalny
Autor: www.thinkstockphotos.com Ogród wertykalny może zastąpić duży obraz w salonie

Zakładanie ogrodu wertykalnego: wybór roślin

Do ogrodów wertykalnych powinno się wybierać gatunki możliwie łatwe w uprawie, niewymagające dużo miejsca – zarówno jeśli chodzi o część nadziemną, jak i podziemną roślin. W ogrodzie wertykalnym korzenie roślin mają ograniczony wzrost, a same rośliny konkurują o światło i przestrzeń.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować ogród wertykalny w domu

W ogrodach wertykalnych często sadzi się:

Na większych powierzchniach dobrze sprawdzają się monstery i łosie rogi.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie tych roślin – poza podlewaniem i nawożeniem – jest cięcie roślin.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE