Fertygacja – co to jest fertygacja, jak stosować fertygację u roślin doniczkowych w domu
Fertygacja to znana od lat i ceniona metoda nawożenia. Poleca na wymieszaniu nawozów z wodą i podawaniu ich podczas podlewania roślin. Najczęściej fertygację stosuje się w profesjonalnych uprawach warzyw, roślin ozdobnych i owocowych. W pewnych warunkach fertygację można stosować także u roślin doniczkowych uprawianych w domu. Co to jest fertygacja? Jak stosować fertygację u kwiatów doniczkowych?
Fertygacja to znana od lat i ceniona metoda nawożenia. Poleca na wymieszaniu nawozów z wodą i podawaniu ich podczas podlewania roślin.
Fertygację stosuje się korzystając z systemów automatycznego nawadniania, np. kropelkowego. Podstawową kwestią jest wybór odpowiednich nawozów (powinny być dobrze rozpuszczalne w wodzie) i ustalenie dawek zgodnie z potrzebami poszczególnych roślin (lub grup). To metoda, która dawna jest stosowana w uprawie warzyw, roślin sadowniczych i w szklarniach.
Fertygacja roślin pokojowych
Do nawożenia kwiatów doniczkowych uprawianych w domu z reguły stosuje się nawozy, które się miesza z wodą i podaje w czasie ręcznego podlewania roślin. Tylko w niewielkim procencie w mieszkaniach stosuje się automatyczne systemy nawadniania – te rozwiązania zazwyczaj praktykowane są przez przedsiębiorstwa lub instytucje użyteczności publicznej. Metoda może być jednak przydatna, szczególnie jeśli posiadamy dużo roślin w domu i często wyjeżdżamy na urlop. W takim wypadku rośliny doniczkowe otrzymują nie tylko wodę, ale także składniki pokarmowe. Odpowiedni dobór nawozów może dać lepsze rezultaty niż w przypadku stosowania np. doglebowych pałeczek nawozowych. Dodatkowo założenie systemu warto przemyśleć przy uprawie roślin balkonowych.
O czym pamiętać korzystając z systemu fertygacji?
- dawki nawozowe powinny być zróżnicowane i mocno rozwodnione. Trzeba zwrócić uwagę, że w tym wypadku roślina będzie dokarmiana co 1–2 dni (a nie tradycyjnie co 1–2 tygodnie). Nadmierne stężenie szybko doprowadzi do zasolenia podłoża;
- równomierność nawodnienia zależy od jakości systemu nawadniania;
- skuteczność metody zależy od jakości wody. Jeśli jest twarda lub nadmiernie uzdatniona, mogą zachodzić reakcje wpływające na nieuczynnienie niektórych składników pokarmowych oraz zasolenie gleby. Jednakże podobny problem może zajść przy rozpuszczaniu nawozów płynnych w wodzie i podlewaniu tradycyjnym sposobem.