Mech na ścianie w domu – jak zrobić i pielęgnować zielone ściany z mchu
Mech na ścianie w domu to bardzo modna ostatnimi czasy dekoracja wnętrza. Zielone obrazy z mchu mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne rosliny doniczkowe. Podpowiadamy, jak zrobić i jak pielęgnować zielone ściany z mchu.
Zielone żywe ściany (ogrody wertykalne) cieszą się uznaniem na całym świecie. W Polsce ze względu na klimat dużo bardziej sprawdzają się w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Mają jednak pewną wadę – zajmują cenną przestrzeń (oczywiście zależy to od doboru gatunkowego) i wymagają szczegółowej pielęgnacji. Taki mankament można zniwelować umieszczanie na ścianach nie tradycyjnych roślin pokojowych, lecz mchu. Mech na ścianie może przybierać różne formy – od napisów i wzorów po zielone obrazy.
Spis treści
- Mech na ścianie - designerska dekoracja domu
- Gdzie w domu założyć ścianę z mchu?
- Jak zakładać ścianę z mchu?
- Jak pielęgnować ściany z mchu?
Mech na ścianie - designerska dekoracja domu
Mech na ścianie to jeden z najefektowniejszych i najbardziej designerskich sposobów na dekorację wnętrz. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w różnych stylach. Takie rozwiązanie posiada niektóre zalety tradycyjnej zieleni pokojowej: uspokaja i poprawia koncentrację. Absorbuje przy tym dźwięk. Jednocześnie nie zajmuje miejsca, dzięki czemu ma mniej ograniczeń. Utrzymanie mchu na ścianie w dobrej kondycji jest mniej pracochłonne (niemal bezobsługowe) w porównaniu z ogrodem wertykalnym.
Gdzie w domu założyć ścianę z mchu?
Optymalnym miejscem na obrazy (czy wzory) z mchu jest widna łazienka (z oknem!). Z reguły w takich pomieszczeniach rzadko zdarza się, że okno wychodzi na południe. Dlatego do pomieszczenia dociera cenne światło rozproszone. Jednocześnie specyfika łazienki sprawia, że panuje tam wysoka wilgotność powietrza. Takie warunki są idealne dla mchów. Ponadto ściany z mchów można tworzyć w innych pomieszczeniach, unikając tych miejsc, na które promienie słoneczne padają bezpośrednio. Nadmierne słońce może bowiem szybko zniszczyć zieloną ścianę. Problem może pojawić się także w kuchni (ze względu na wyziewy z kuchenek gazowych). Nieodpowiednie są także miejsca przy źródłach ciepła (grzejniki, kominki). Mech to grupa roślin lubiąca czyste powietrze. Mogą przeszkadzać jej nawet silne detergenty i dym z papierosów (dotyczy to również zakonserwowanej i ustabilizowanej zieleni).
>>Przeczytaj też:
- Ogród wertykalny – jak założyć ogród wertykalny w domu
- Ogrody wertykalne w domu – jak pielęgnować zielone ściany z roślin
Jak zakładać ścianę z mchu?
Założenie ściany z mchu jest dość proste (praca jest nawet mniej skomplikowana niż w przypadku ogrodów wertykalnych). Sposoby są różne, jednak główne działania można sprowadzić do wspólnego mianownika. Do montażu standardowej ściany z mchu potrzebna jest rama do mocowania, cienka płyta korkowa, klej florystyczny, klej polimerowy, dwustronna taśma i oczywiście mech.1. Płytę korkową należy przykleić do ramy za pomocą kleju polimerowego (i ewentualnie taśmy dwustronnej) - można wcześniej wyciąć dowolny kształt.2. Mech mocuje się do tablicy korkowej za pomocą kleju florystycznego. Należy przyczepiać go nieregularnie (i w różnych kierunkach), aby całość wygląda jak najbardziej naturalnie. Ściany mogą być jednolite gatunkowo lub zróżnicowane. Rama powinna być chociaż trochę większa od powierzchni tablicy korkowej (to ułatwi późniejszą pielęgnację).3. Ramę montuje się na wybranej ścianie (np. za pomocą wiertarki lub kleju).
W przypadku bardziej skomplikowanych ścian z mchu często korzysta się z usług profesjonalnych firm. U fachowca można czasem zamówić prawdziwe dzieła sztuki, logotypy z mchu, ciekawe napisy i niesztampowe grafiki. Dla efektu mech na ścianie można delikatnie podświetlić. Światło nie może być intensywne, zresztą samo w sobie nie jest mchom potrzebne, to kwestia ekspozycji. Do montażu często używa się specjalnych paneli. Do tworzenia obrazów często wykorzystywany jest mech leśny, mech trawiasty, mech poduszkowy, mech islandzki i chrobotek reniferowy. Materiał przed użyciem jest poddawany obróbce (np. z użyciem gliceryny), która ma go ustabilizować. Dzięki temu nie rośnie, nie traci barwy i turgoru. Jest ozdobą wiele lat, czasem nawet przez dekady.
Jak pielęgnować ściany z mchu?
Ściana z mchu, w przeciwieństwie do ogrodu wertykalnego, nie wymaga stosowania systemów nawadniania (i w ogóle podlewania), cięcia i stałej dostępności światła. Ważne jest utrzymanie względnej wysokiej wilgotności powietrza (50-60 proc.). Przy suchym powietrzu (np. spadkach w okresie zimowym poniżej 40 proc.) zaleca się regularne zamgławianie (rodzaj zraszania, tylko kropelki cieczy są drobniejsze), najlepiej wodą destylowaną, która nie zawiera związków mogących pozostawiać zanieczyszczenia. Wskaźnikiem niedostatecznej wilgotności jest twardnienie mchu. Zwykle wystarczy go zraszać raz w tygodniu. Proces należy przeprowadzać ostrożnie, tak aby zwilżać wyłącznie powierzchnię mchów. Nadmierne moczenie wodą może sprawić, że poszczególne elementy będą się odklejały. Oczywiście mech trzeba chronić przed niekorzystnymi czynnikami (nadmierne światło, chemia), które mogą obniżyć jego trwałość.