Chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina) - mech na ściany i stroiki

2021-11-24 12:23

Chrobotek reniferowy stał sie popularny dzięki modnym proekologicznym trendom aranżacji wnętrz. Wykorzystanie chrobotka reniferowego pozwala w łatwy sposób stworzyć oryginalne zielone ściany i dekoracje. Dowiedz się więcej o chrobotku reniferowym. Ściany i stroiki z chrobotka.

Chrobotek reniferowy
Autor: GettyImages Z preparowanego chrobotka reniferowego możemy tworzyć obrazy, a także wykładać nim całe ściany

Aktualne trendy w aranżacji wnętrz wskazują nam drogę do natury. Chcemy być blisko niej. Zielony kolor kojarzy się nam z życiem, działa uspokajająco i odprężająco. Rośliny nas inspirują, poprawiają samopoczucie, zwiększają koncentrację i wydajność pracy. Do takich śmiałych i nietuzinkowych rozwiązań florystycznych z pewnością należy wykorzystanie chrobotka reniferowego.

Tereny o wysokim wskaźniku urbanizacji są narażone na wysoki poziom hałasu, zanieczyszczenie powietrza oraz szybki wzrost liczby ludności. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych powoduje zmęczenie, stres, a także kłóci się z naturą człowieka. Rośnie wtedy nieodparta potrzeba przebywania blisko przyrody. Projektanci wnętrz prześcigają się więc w pomysłach, wprowadzając tzw. eko styl i obowiązujący aktualnie trend biofilii (wrodzona skłonność ludzi do zbliżania się do natury i poczucia harmonii z przyrodą) tworząc dekoracje roślinne wykonywane z naturalnych materiałów. Wykorzystywane jest drewno, wiklina, bambus, wełna, len, a także kamień, ceramika i szkło. Popularnością cieszą się ekologiczne meble i dodatki. Spotkać je można w domach oraz miejscach użyteczności publicznej: biurach, hotelach, restauracjach czy salonach odnowy biologicznej. Projektanci starają się, aby dekoracje przykuwały naszą uwagę, urozmaicały przestrzeń i wprawiały w zachwyt przebywające tam osoby. Wśród licznych materiałów wykorzystywanych w roślinnych dekoracjach dużą popularnością cieszy się pospolity porost – chrobotek reniferowy.

Przeczytaj też: Niezniszczalne rośliny do biura – zielona dekoracja urzędów, instytucji i powierzchni biurowych >>>

Spis treści

  1. Chrobotek reniferowy – charakterystyka
  2. Chrobotek reniferowy - jak wygląda i gdzie rośnie?
  3. Przemysłowa uprawa chrobotka reniferowego
  4. Chrobotek reniferowy – zastosowanie porostu
  5. Panele ścienne z chrobotkiem reniferowym
  6. Jak samodzielnie wykonać dekorację z chrobotka reniferowego

Chrobotek reniferowy – charakterystyka

Chrobotek reniferowy (łac. Cladonia rangiferina, ang. Reindeer Moss, Caribou Moss, Reindeer Lichen), potocznie zwany mchem islandzkim lub mchem reniferowym, nie jest mchem, ale... porostem.

warto wiedzieć

Porosty to organizmy symbiotyczne składające się z grzybów i glonów. Są to organizmy pionierskie, które szeroko rozpowszechniły się na całej kuli ziemskiej. Zamieszkują różnorodne środowiska, żyją często w trudnych i skrajnie trudnych warunkach siedliskowych. Dominują na podłożu w borealnych, otwartych lasach sosnowych, porastają tundrę polarną oraz alpejską, pustynie, stepy, obszary wysokogórskie i wrzosowiska. Porosty to organizmy bardzo wytrzymałe, zdolne do przetrwania bez dostępu wody, wykazujące odporność na duże różnice temperatur, zasolenie wody oraz długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV. Porosty nie wykształcają prawdziwych liści, łodyg i korzeni. Pobierają wodę i składniki mineralne z powietrza co sprawia, że są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza – rosną tylko tam, gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra.

Chrobotek reniferowy - jak wygląda i gdzie rośnie?

Chrobotek reniferowy to wzniesiony i rozgałęziony porost, który dorasta do 8 cm wysokości. Jego plecha rozgałęzia się widełkowato, jest koloru od jasnozielonego po różne odcienie brązowoszarego lub białawego. Okres najszybszego wzrostu chrobotka przypada na wiosnę i jesień, kiedy panuje wysoka wilgotność i umiarkowane temperatury. Porost ten przyrasta powoli (3-5 mm rocznie).

Chrobotek reniferowy występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Europie i Azji, a także na okołobiegunowych terenach arktycznych. Szczególnie częsty na półkuli północnej (m.in. w Skandynawii, na Islandii). Północna granica jego występowania sięga po Szetlandy, Grenlandię i północne wybrzeża Ameryki Północnej. W tundrze zarasta duże powierzchnie zwartymi łanami, służąc jako pastwiska dla reniferów, łosi, karibu i wołów piżmowych. Jest schronieniem dla bezkręgowców, a przez ptaki wykorzystywany do budowy gniazd.

W Polsce chrobotek reniferowy jest pospolity na obszarze całego kraju. Od 2004 roku objęty jest ochroną częściową. Importowany jest głównie z krajów Skandynawii.

Przemysłowa uprawa chrobotka reniferowego

Chrobotek reniferowy na skalę przemysłową pozyskiwany jest ręcznie z prywatnych skandynawskich lasów, zgodnie z surowymi przepisami ochrony środowiska i zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskuje się go w okresie największego wzrostu, czyli od maja do października. Zbieranie porostów wymaga państwowego zezwolenia i zgody właścicieli gruntów leśnych.

Po zbiorze chrobotek poddawany jest selekcji, wstępnemu oczyszczeniu i stabilizacji w roztworze glicerynowym. W wyniku tego procesu ustają funkcje życiowe, ale organizm zachowuje dotychczasowe właściwości. Konserwacja zapewnia naturalny wygląd porostu – kształt, kolor, fakturę i wieloletnią trwałość. Odpowiednio przygotowany będzie gęsty, sprężysty, zabezpieczony przed niekontrolowanym wzrostem i zmianą wyglądu. Dzięki impregnacji chrobotek nie będzie wymagał podlewania, dostępu światła i czasochłonnej pielęgnacji.

Chrobotek reniferowy – zastosowanie porostu

  • Chrobotek reniferowy wykorzystywany jest głównie we florystyce do tworzenia kompozycji z kwiatami żywymi, oraz w dekoracjach świątecznych: wiankach, obrazkach, doniczkach, szklanych wazonach.
  • Z preparowanego chrobotka reniferowego możemy tworzyć obrazy, a także wykładać nim całe ściany. W Skandynawii stosowany m.in. jako materiał wypełniający w drewnianych chatach. Używany także do produkcji wycieraczek, wyposażenia terrariów i makiet, stosowany w miniaturowej architekturze i modelarstwie kolejowym.
  • Służy do tworzenia plansz do gier planszowych, logotypów i zielonych napisów na ścianach.
  • Porost jest jadalny po odpowiedniej obróbce i ugotowaniu. Jednak z powodu zawartości kwasów, spożyty przez ludzi w większych ilościach może spowodować dużą niestrawność i kłopoty żołądkowe.
  • Porost jest bardzo czułym biowskaźnikiem czystości atmosfery. Chrobotek reniferowy zainstalowany w domu oczyszcza powietrze z kurzu i nie wywołuje alergii. Ponadto wykazuje właściwości antystatyczne.

Przeczytaj też: Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA. Przynajmniej jedna z nich powinna znaleźć się w Twoim domu >>>

warto wiedzieć

Chrobotek reniferowy jest naturalnym higrometrem – miernikiem wilgotności powietrza. Optymalna dla człowieka wilgotność w pomieszczeniach wynosi 40-60%. Zbyt suche powietrze sprawia, że porost twardnieje, traci sprężystość i zaczyna się kruszyć. W razie przesuszenia porostu, zastosujmy nawilżacz powietrza lub spryskajmy go wodą destylowaną.

Chrobotek reniferowy
Autor: GettyImages Gotowe panele z chrobotkiem sprzedawane są w różnych formatach

Panele ścienne z chrobotkiem reniferowym

Ściany z chrobotka porównywane są często do ogrodów wertykalnych. Jednak różnią się od nich tym, że nie wymagają nawadniania i specjalnej pielęgnacji.

Porost nie lubi wysokich temperatur ani długotrwałego promieniowania słonecznego. Decydując się na dekorację z paneli wypełnionych chrobotkiem, nie montujmy ich przy kaloryferze, kominku czy w mocno nasłonecznionym miejscu. Paneli nie należy instalować na ścianach zewnętrznych budynku. Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych chrobotek reniferowy może ulec zniszczeniu (kruszyć się i zmieniać kolor).

Chrobotek reniferowy ma naturalne przebarwienia. W naturze przybiera barwę jasnoszarą, ale w ofercie producentów znajdziemy porost dekoracyjny w szerokiej gamie kolorystycznej, np. w kolorze jaskrawożółtym, khaki, ciemno- i jasnozielonym czy czerwonym. Do koloryzacji chrobotka wykorzystywane są organiczne barwniki. Barwnik nie wchłania się równomiernie co daje efekt naturalnego zabarwienia.

Zielone ściany z porostu zapewniają codzienny kontakt z naturą, niebanalnie ożywiając wnętrza. Ozdobione w ten sposób nabierają życia. Taką formę zieleni należy rozważyć w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie ma dostępu naturalnego światła i nie możemy zastosować żywych roślin. Panele z chrobotka mają właściwości akustyczne. Sprawdzą się na ściance oddzielającej pomieszczenia biurowe jako dźwiękochłonne leśne parawany, na ścianie w holu, czy dużym salonie. Taka dekoracja będzie prezentowała się idealnie w obecności przytulnych kolorów ziemi oraz naturalnych materiałów. Przełamie ona również surowy, minimalistyczny charakter wnętrz loftowych. Dekoracje stworzone z chrobotka są miękkie i przyjemne w dotyku.

Mech na ścianie w domu – jak zrobić i pielęgnować zielone ściany z mchu >>>

Jak samodzielnie wykonać dekorację z chrobotka reniferowego

Na rynku dostępne są samoprzylepne, giętkie panele wypełnione chrobotkiem reniferowym, dające możliwość samodzielnego tworzenia niestandardowych wzorów i kompozycji „żywej ściany”. Nadają się one do wyklejania zarówno małych, jak i dużych powierzchni. Proste instalacje wykonamy bez trudu sami. Montaż paneli nie wymaga specjalnych umiejętności ani dużo czasu. Wszystkie elementy zakupimy w sklepach florystycznych i ogrodniczych lub przez Internet.

Do samodzielnego wykonania obrazu potrzebny będzie:

  • chrobotek reniferowy,
  • rama,
  • tablica korkowa,
  • klej florystyczny lub taśma dwustronnie klejąca.

Aby pokryć 1 m² powierzchni gęstą, zbitą warstwą porostu wysoką na 7-8 cm, będziemy potrzebowali około 5 kg chrobotka reniferowego. Jest on sprzedawany na kartony lub pakowany w małe kartoniki jako próbniki kolorów.

Do małych projektów np. ogrodów w słoikach lub dekoracji stołu, zastosujemy produkt sprzedawany w woreczkach foliowych od 50 do 500 g. Większa ilość porostu od 1 do 5 kg przyda się do tworzenia obrazów lub mocowania na panelu z korka lub płyty.

Gotowe panele z chrobotkiem sprzedawane są w różnych formatach. Możemy je również dowolnie przycinać, dopasowując ich rozmiar do ściany i miejsca, gdzie chcemy je umieścić. Mocujemy je bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego, taśmy dwustronnej lub wkrętów. Powierzchnię, do której będziemy montować panel oczyśćmy z kurzu, lub w razie potrzeby zabezpieczmy podkładem gruntującym.

Jeśli ściana przeznaczona do dekoracji nie jest duża, zamontujemy na niej pojedynczy panel. W przypadku większych powierzchni zastosujemy montaż modułowy z użyciem mniejszych, dostosowanych do tego celu płyt.

Bardziej skomplikowane projekty wymagają skorzystania z usług profesjonalnych firm. Wtedy panele wykonane są ręcznie przez wykwalifikowanych projektantów i florystów z lekkiej, wytrzymałej, wodoodpornej płyty MDF lub PCV, na której osadzony jest chrobotek reniferowy. Są one dostępne w wielu wzorach, kształtach i kolorach. Panele poprzez łączenie ze sobą tworzą zwartą i gęstą ścianę. Jeśli dekoracja się zakurzy, czyścimy ją delikatnie za pomocą miękkiej końcówki odkurzacza, ustawionego na małe ssanie.

Przeczytaj też:

Ciekawe sposoby uprawy pokojowych roślin doniczkowych >>>

Las w słoiku - modna dekoracja. Jak zrobić las w szkle >>>

7 zasad, jak aranżować rośliny doniczkowe w domu >>>

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.