Ciekawe sposoby uprawy pokojowych roślin doniczkowych

2021-03-18 15:59

Z reguły rośliny pokojowe uprawia się w donicach. Tymczasem w przypadku niektórych gatunków można pokusić się o bardziej niesztampowe rozwiązania. Uprawa domowych roślin w domu na kawałku kory, w szklanym słoju czy na talerzu? - wszystko zależy od dobrego pomysłu!

Rośliny w szkle
Autor: GettyImages Uprawa roślin w szklanym ogródku założonym w otwartym naczyniu podobna jest do typowej uprawy doniczkowej roślin

Rośliny pokojowe z reguły uprawia się w donicach, gdyż w taki sposób łatwo można „utrzymać” podłoże i umożliwić zieleni wytworzenie odpowiedniego systemu korzeniowego. Istnieją jednak gatunki, które wytwarzają na tyle słabe korzenie (lub są odporne na krótkotrwałe susze), iż nadają się do uprawy mniej konwencjonalnej. W takim przypadku aranżacja jest znacznie elastyczniejsza.

Uprawa pokojowych roślin na talerzu

Zwyczajowo na talerzu (z wilgotną watą) uprawia się rzeżuchę (a właściwie - pieprzycę siewną). Istnieje jednak grupa roślin pustynnych, którymi można dekorować mieszkania w podobny sposób. Są to róże jerychońskie. Rośliny potocznie znane jako zmartwychwstanki potrafią przetrwać długie okresy suszy. Gdy natrafią na wodę, na krótko rozwijają liście, aby potem znowu pozornie obumrzeć. Ten fenomen „feniksa” wykorzystuje się także w uprawie pokojowej. Zakupioną roślinę (najczęściej można je dostać drogą internetową) umieszcza się w naczyniu z wodą (nawet gorącą). Zieleń szybko pojawia się – najczęściej są to gęste, drobne listki. Różę jerychońską przetrzymuje się przez tydzień, następnie trzeba pozwolić jej zaschnąć na co najmniej 2-3 tygodnie. Żadne inne zabiegi pielęgnacyjne nie są wymagane. Potem proces powtarza się od nowa. Róża jerychońska ze względu na łatwość uprawy jest częstym prezentem dla dzieci.

Dracena Lucky Bamboo
Autor: www.thinkstockphotos.com

Uprawa roślin pokojowych w wazonie

Nie tylko zieleń ciętą przetrzymuje się w wazonie. Podobnie traktuje się specyficzną formę draceny Sandera, znaną jako Lucky Bamboo. Roślina przypominająca bambusa dobrze prezentuje się w długich wąskich naczyniach (powinny być stabilne) oraz w przezroczystych pojemnikach z hydrożelem. Umieszcza się ją w półcienistym miejscu. Wodę w wazonie co pewien czas należy zmieniać. Warto dodać do niej odrobinę nawozu. Lucky Bamboo ma duże znaczenie w Chinach. To symbol długowieczności.

Uprawa roslin pokojowych w słoju lub akwarium

Duży słój lub stare nieużywane akwarium z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia mini-ogrodu. Najczęściej w takim wypadku używa się podłoża wymieszanego z ziemią liściową, mchem i korzeniami. Jako dekoracje stosuje ozdobne kamienie, figurki, spreparowane akwarystyczne korzenie i oczywiście rośliny. Do gatunków, które dobrze sprawdzają się w takich warunkach należy bluszcz pospolity, storczyki, ananas jadalny, figowiec pnący, fittonia, maranta, niedośpian i papirus zmienny. Większe rośliny trzeba regularnie przycinać. Po pewnym czasie w szklanym ogrodzie powstanie specyficzny mikroklimat.

Oplątwy
Autor: GettyImages Oplątwy powinno się ustawić w miejscu jasnym o dużej ilości światła rozproszonego

Rośliny w domu na kawałku kory/pnia

Wśród roślin pokojowych istnieje co najmniej kilkanaście gatunków, które można uprawiać na kawałku pnia lub kory (z mchem). Zieleń przytwierdza się z użyciem haczyków. Po pewnym czasie rośliny same ustabilizują się poprzez wzrost korzeni. Taki sposób uprawy stosuje się m.in. w terrariach. Rośliny uprawiane bez donic często trzeba zraszać. Zabieg w dużej części zastępuje podlewanie. Do uprawy na korze lub pniu nadają się łosie rogi, echmea, guzmania, ananas jadalny oraz neoregelia.

Uprawa roślin
Autor: thinkstockphotos.com
Uprawa roślin
Autor: thinkstockphotos.com