Storczyki w domu - uprawa storczyków: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie [WIDEO]

2019-02-15 14:59 Monika Włodarczyk, mat. wideo: x-news

Storczyki z powodzeniem można uprawiać w domu. W pielęgnacji storczyków istotne jest podlewanie i nawożenie, ale także zapewnienie roślinom okresu spoczynku. Uprawa storczyków w domu: podlewanie i nawożenie oraz okres spoczynku - poradnik.

Dla początkujących miłośników storczyków utrzymanie roślin w dobrej kondycji może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że rośliny odpłacą się obfitym kwitnieniem. Moment, w którym storczyki zakwitają po raz pierwszy w naszym mieszkaniu wart jest każdego wysiłku i pozostaje na długo w pamięci.

>>Nie przegap: Trawy ozdobne w ogrodzie. Najładniejsze gatunki traw i ich uprawa

Storczyki - podlewanie storczyków

Storczyki uprawiane w doniczkach zwykle podlewamy po całkowitym przeschnięciu podłoża. W zależności od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, etapu wzrostu, podłoża, natężenia światła, temperatury i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis musi dobrze przeschnąć pomiędzy kolejnymi nawadnianiami, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.
Najlepiej podlewać rośliny przez zanurzenie: doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Czas ten jest uzależniony przede wszystkim od wielkości doniczki.
Storczyki podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza jest woda pochodząca z filtra odwróconej osmozy, woda destylowana, a w obszarach o małym stopniu zanieczyszczenia powietrza także deszczówka.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe

Storczyki - nawożenie storczyków

W okresie wzrostu storczyki wymagają nawożenia. Jedną z metod zasilania jest nawożenie dolistne (spryskiwanie roślin płynnym nawozem). Szczególną uwagę należy zwrócić na egzemplarze mniejsze, tworzące pąki lub już kwitnące.

Polecane jest nawożenie co 3–4 tygodnie. Niektórzy hodowcy zasilają rośliny podczas każdego podlewania, stosując 3–4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż zalecane przez producenta preparatu. Nie jest istotne, jakiej firmy nawóz kupimy, ważny jest jego skład. Późną wiosną i latem należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. Obserwacja roślin pozwala stwierdzić, czy roślina cierpi na niedobór tego pierwiastka i dostosować dawkę. Ciemnozielone liście wskazują, że roślina jest właściwie zasilana, zbyt jasne liście ze śladami zażółceń mogą wskazywać na zbyt niskie nawożenie, natomiast poczerniałe końcówki liści są wskaźnikiem przenawożenia. Należy pamiętać, że podobne zmiany w kolorze liści mogą być wynikiem innych problemów. Lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów niż przenawozić ją.

Przeczytaj też: Przenawożone storczyki >>>

Storczyki - ekspozycja storczyków w mieszkaniu

Kwitnące storczyki są niezwykle piękne. Nie kwitną jednak nieprzerwanie. W domowej kolekcji część roślin stanowi jedynie zielone tło dla tych kwitnących. Od naszej pomysłowości i możliwości zależy aranżacja miejsca, w którym uprawiamy storczyki. Pomocne w stworzeniu niebanalnej kompozycji są m.in. skałki, korzenie, liany, korkowe pnie, doniczki. Można je nabyć w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych. Tam też można kupić sterylne kolorowe żwirki, które bardzo dobrze komponują się z podłożem storczyków. Kolorowe kamyczki z powodzeniem zastąpią keramzyt.

Storczyki o zwieszających się kwiatostanach można umieścić w specjalnych doniczkach, co pozwoli na wydobycie całego piękna roślin. Warto jednak pamiętać, że codzienna pielęgnacja storczyków będzie o wiele łatwiejsza, jeśli umieścimy obok siebie egzemplarze o podobnych upodobaniach, na przykład stawiamy blisko w grupie rośliny, które wymagają spryskiwania, oddzielając je od pozostałych.

Zobacz, co polecamy:

Arkusz uprawy storczyków

Dobrą praktyką w domowej uprawie storczyków jest oznaczanie roślin etykietami, na których zapisujemy nazwę rośliny, jej pochodzenie oraz datę zakupu. Im więcej storczyków posiadamy w kolekcji, tym trudniej pamiętać termin kwitnienia, jego długość i obfitość. Dlatego warto dla każdego egzemplarza założyć tzw. arkusz uprawy, w którym będziemy zapisywać takie informacje, jak pojawienie się nowych przyrostów, ich liczbę, termin kwitnienia, jego obfitość i czas trwania, zastosowane zabiegi ochrony (opryski), ich przyczyny, skuteczność i inne dane, które uznamy za istotne. Pozwoli to ocenić po pewnym czasie, czy warunki, które zapewniliśmy roślinie są dla niej odpowiednie, czy też powinniśmy je zmienić. Nie zajmuje to wiele czasu a jest bardzo pomocne w pielęgnacji rośliny.

Przeczytaj też: Storczyk Phalaenopsis – co zrobić gdy przekwitnie?

Które storczyki potrzebują okresu spoczynku

Niektóre gatunki storczyków, np. Phalaenopsis, nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku: przyrastają, inicjują pędy kwiatowe i kwitną praktycznie cały rok – ich wymagania uprawowe są niezmienne. Inne potrzebują w okresie spoczynku zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Najczęściej okres ten przypada zimą. Każdy gatunek storczyków ma odmienne wymagania w tym czasie. Niektórym trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewanie, czasami zupełnie go zaprzestać na 2–3 miesiące.

Zobacz film: Jak podlewać storczyki

Nie przegap! Zebraliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się z uprawą storczyków w domu. Porad udzielają ogrodnicy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kasiula
|

Mam orchideę już 9 miesięcy i do tej pory mi nie zakwitła. Tyko nowe liście wypuszcza... W jaki sposób mogę przyspieszyć zakwitnięcie orchidei i kiedy będzie widoczny rezultat?

werunia19921
|

zwiędły mi kwiaty, ale liście są OK. Czy storczyk powtórnie zakwitnie?

Anonymous
|

Prosimy przeczytać poradę naszej specjalistki "Kropelki na liściach" na: http://www.wymarzonyogrod.p...

jola
|

witam mam pytanie choduje storczyki od 2lat i ostatnio dostrzegłam że bardzo kleją sie łodygi.Co robic

Anonymous
|

Proponujemy zadać pytanie naszej specjalistce w dziale Zapytaj ogrodnika - wystarczy wpisać pytanie do formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

Maria
|

latem dobrze sie tam czują .. tak wyczytałam na forum internetowym radził jakiś fachowiec i tak zrobiłam. Lato było ciepłe stały w płółcieniu i niby było wszystko dobrze. Jesienią zaniosłam je do domu i niby wszystko było dobrze i nagle zauważyłam zmiany ,jakieś brunatne plamy na liściach,zaczełam opryskiwać środkami przeciw grzybicy ale niestety nic nie pomogło prawie wszystkie padły z 9 został tylko 1. Tej zimy w moim domu nie było dość ciepło około 18 st. może to jest przyczyna,jeżeli ktoś wie coś na ten temat oczekuję pomocy . Pozdrawiam

Anonymous
|

Prosimy przedstawić problem naszemu ekspertowi - Pani Grażynie Siemińskiej. Pytanie zadaje się za pośrednictwem formularza Zadaj pytanie: http://www.wymarzonyogrod.p...

aga
|

mam w mieszkaniu kilka storczyków i trzymam je na parapecie ale nie sa bezpośrednio nad grzejnikiem mimo to kwiaty opadły a łodygi usychaja nie wiem co robić dalej podlewam je nawozem i jak narazie nie ma zadnych zmain

patrykgiel
|

Witam, z tym przenoszeniem storczyka zrobiła pani największy błąd, nie lubią one gwałtownej zmiany temperatury, trzeba było zwiększyć wilgotność, i to by wystarczyło, tym bardziej, że stał nad grzejnikiem !!!

DOMOWY OGRODNIK
|

polecam nawadnianie storczyków (stawiamy doniczkę w misce z wodą) co 1,5 tyg. i raz na 3 tyg. zastosowanie odpowiedniego nawozu. ja używam Fructus do storczyków.