Jak prawidłowo podlewać storczyki? Oto kluczowe zasady pielęgnacji tych pięknych kwiatów!

2025-01-07 9:57

Jak prawidłowo podlewać storczyki, żeby ładnie kwitły? Po czym poznać, że storczyk ma sucho? Dobrze jest to wiedzieć, bo podlewanie storczyków to niezwykle ważny element pielęgnacji tych egzotycznych kwiatów. Ważne jest, aby przy podlewaniu storczyków przestrzegać tych zasad. I dodatkowo nie zapomnieć o nawożeniu!

Podlewanie storczyków

i

Autor: GettyImages Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Spis treści

  1. Co ile dni podlewać storczyki?
  2. Po czym poznać, że trzeba podlać storczyka?
  3. Najlepsze podlewanie storczyków przez zanurzenie: jak długo moczyć storczyka w wodzie?
  4. Jaką wodą podlewać storczyki?
  5. Ważne też nawożenie storczyków
  6. Jakie storczyki potrzebują okresu spoczynku?
  7. Podlewanie storczyków - pytania i odpowiedzi

Dla początkujących miłośników storczyków utrzymanie roślin w dobrej kondycji może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawidłowo pielęgnowane rośliny odpłacą się obfitym kwitnieniem. Moment, w którym storczyki zakwitają po raz pierwszy w naszym mieszkaniu, wart jest każdego wysiłku i pozostaje na długo w pamięci.

Co ile dni podlewać storczyki?

Uprawiane w doniczkach storczyki podlewać należy zwykle po całkowitym przeschnięciu podłoża. W zależności od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, etapu wzrostu, podłoża, natężenia światła, temperatury i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania storczyków wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis musi dobrze przeschnąć między kolejnymi nawadnianiami, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.

Po czym poznać, że trzeba podlać storczyka?

Storczyk, który potrzebuje podlania będzie miał białe korzenie. To sygnał, że trzeba go nawodnić. Zielone korzenie oznaczają, że z podlaniem należy się jeszcze wstrzymać.

Najlepsze podlewanie storczyków przez zanurzenie: jak długo moczyć storczyka w wodzie?

Najlepiej podlewać storczyki przez zanurzenie: doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Czas ten jest uzależniony przede wszystkim od wielkości doniczki.

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza jest woda pochodząca z filtra odwróconej osmozy, woda destylowana, a w obszarach o małym stopniu zanieczyszczenia powietrza także deszczówka.

Podlewanie storczyków

i

Autor: GettyImages Najlepiej zamoczyć doniczkę ze storczykiem w większym pojemniku wypełnionym wodą na około 30 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło

Ważne też nawożenie storczyków

W okresie wzrostu storczyki wymagają nawożenia. Jedną z metod nawożenia storczyków jest nawożenie dolistne (spryskiwanie roślin płynnym nawozem). Szczególną uwagę należy zwrócić na egzemplarze mniejsze, tworzące pąki lub już kwitnące. Polecane jest nawożenie co 3–4 tygodnie. Niektórzy hodowcy zasilają rośliny podczas każdego podlewania, stosując 3–4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż zalecane przez producenta preparatu.

Nie jest istotne, jakiej firmy nawóz kupimy, ważny jest jego skład. Późną wiosną i latem należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. Obserwacja roślin pozwala stwierdzić, czy roślina cierpi na niedobór tego pierwiastka i dostosować dawkę. Ciemnozielone liście wskazują, że roślina jest właściwie zasilana, zbyt jasne liście ze śladami zażółceń mogą wskazywać na zbyt niskie nawożenie, natomiast poczerniałe końcówki liści są wskaźnikiem przenawożenia. Należy pamiętać, że podobne zmiany w kolorze liści mogą być wynikiem innych problemów. Lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów niż przenawozić ją.

warto wiedzieć

Jakie storczyki potrzebują okresu spoczynku?

Niektóre gatunki storczyków, np. Phalaenopsis, nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku: przyrastają, inicjują pędy kwiatowe i kwitną praktycznie cały rok – ich wymagania uprawowe są niezmienne. Inne potrzebują w okresie spoczynku zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Najczęściej okres ten przypada zimą. Każdy gatunek storczyków ma odmienne wymagania w tym czasie. Niektórym trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewanie, czasami zupełnie go zaprzestać na 2–3 miesiące.

Nie przegap! Oto częste problemy, które pojawiają się z uprawą storczyków w domu.

Podlewanie storczyków - pytania i odpowiedzi

  • Czy ograniczać podlewanie storczyka Cattleya do czasu kiedy zauważy się, że w pochewce jest kwiat i od tego momentu należy pilnować, by podłoże było zawsze wilgotne, czy jak tylko pseudobulwa się wykształci i zauważy się, że w środku jest pochewka?

To zależy o jakie Cattleya chodzi. Na przykład jednoliściowe przechodzą długi okres spoczynku (po kwitnieniu, nie koniecznie zimą), a więc konieczna jest znajomość tego co się ma w kolekcji. Podłoże nie może być stale wilgotne, musi dobrze przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Aby rośliny nie odwodniły się, w okresie zimy można je, przy ładnej, ciepłej pogodzie, lekko zamgławiać. Konieczność znajomości gatunku lub rodziców hybrydy jest ważna, bo niektóre Cattleya kwitną w tym samym roku co wytworzona pseudobulwa, a inne zakwitają na "zeszłorocznej" pseudobulwie dopiero na wiosnę. - radzi ekspert Grażyna Siemińska.

Murator Google News
Storczyki - czy rozpoznasz wszystkie gatunki?
Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ten storczyk?
cambria
Storczyki - pielęgnacja. Podlewanie storczyków
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE