Jak podlewać i nawozić storczyki - pamiętaj o tych zasadach!

2022-03-04 15:04
Storczyki
Autor: GettyImages Aby storczyki obficie kwitły, trzeba zapewnić im właściwą pielęgnację

Podlewanie i nawożenie storczyków to niezwykle ważne elementy pielęgnacji tych egzotycznych kwiatów. Sprawdź, jak prawidłowo podlewać i nawozić storczyki, by zachwycały swoimi kwiatami.

Dla początkujących miłośników storczyków utrzymanie roślin w dobrej kondycji może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawidłowo pielęgnowane rośliny odpłacą się obfitym kwitnieniem. Moment, w którym storczyki zakwitają po raz pierwszy w naszym mieszkaniu, wart jest każdego wysiłku i pozostaje na długo w pamięci.

Spis treści

  1. Jak podlewać storczyki
  2. Storczyk podlewanie jaka woda
  3. Nawożenie storczyków
  4. Które storczyki potrzebują okresu spoczynku?

Jak podlewać storczyki

Uprawiane w doniczkach storczyki podlewać należy zwykle po całkowitym przeschnięciu podłoża. W zależności od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, etapu wzrostu, podłoża, natężenia światła, temperatury i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis musi dobrze przeschnąć między kolejnymi nawadnianiami, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.

Najlepiej podlewać storczyki przez zanurzenie: doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Czas ten jest uzależniony przede wszystkim od wielkości doniczki.

Storczyk podlewanie jaka woda

Storczyki podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Najlepsza jest woda pochodząca z filtra odwróconej osmozy, woda destylowana, a w obszarach o małym stopniu zanieczyszczenia powietrza także deszczówka.

>>Przeczytaj też: Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe

Podlewanie storczyków
Autor: GettyImages Najlepiej zamoczyć doniczkę ze storczykiem w większym pojemniku wypełnionym woda na około 30 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło

Nawożenie storczyków

W okresie wzrostu storczyki wymagają nawożenia. Jedną z metod nawożenia storczyków jest nawożenie dolistne (spryskiwanie roślin płynnym nawozem). Szczególną uwagę należy zwrócić na egzemplarze mniejsze, tworzące pąki lub już kwitnące. Polecane jest nawożenie co 3–4 tygodnie. Niektórzy hodowcy zasilają rośliny podczas każdego podlewania, stosując 3–4-krotnie mniejsze stężenie nawozu niż zalecane przez producenta preparatu.

Nie jest istotne, jakiej firmy nawóz kupimy, ważny jest jego skład. Późną wiosną i latem należy stosować nawozy o wysokiej zawartości azotu. Obserwacja roślin pozwala stwierdzić, czy roślina cierpi na niedobór tego pierwiastka i dostosować dawkę. Ciemnozielone liście wskazują, że roślina jest właściwie zasilana, zbyt jasne liście ze śladami zażółceń mogą wskazywać na zbyt niskie nawożenie, natomiast poczerniałe końcówki liści są wskaźnikiem przenawożenia. Należy pamiętać, że podobne zmiany w kolorze liści mogą być wynikiem innych problemów. Lepiej dostarczyć roślinie zbyt małej ilości minerałów niż przenawozić ją.

warto wiedzieć

Które storczyki potrzebują okresu spoczynku?

Niektóre gatunki storczyków, np. Phalaenopsis, nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku: przyrastają, inicjują pędy kwiatowe i kwitną praktycznie cały rok – ich wymagania uprawowe są niezmienne. Inne potrzebują w okresie spoczynku zmiany temperatury, wilgotności, czasem też natężenia światła. Najczęściej okres ten przypada zimą. Każdy gatunek storczyków ma odmienne wymagania w tym czasie. Niektórym trzeba obniżyć temperaturę, ograniczyć podlewanie, czasami zupełnie go zaprzestać na 2–3 miesiące.

Nie przegap! Zebraliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się z uprawą storczyków w domu. Porad udzielają ogrodnicy:

Storczyki - czy rozpoznasz wszystkie gatunki?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ten storczyk?
cambria
Storczyki dla początkujących
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE