Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Poznaj najważniejsze przyczyny

2023-03-31 11:39

Dlaczego storczyki nie kwitną? to pytanie zadaje sobie wielu miłośników orchidei, uprawiających te pięknie kwitnące rośliny w domu. Poznaj najważniejsze przyczyny braku kwiatów u storczyków. Co zrobić, aby storczyk zakwitł ponownie?

Storczyki
Autor: GettyImages Dlaczego storczyki nie kwitną? Co zrobić, by kwitły obficie?

Spis treści

  1. Storczyki nie kwitną, bo temperatura jest niewłaściwa
  2. Złe oświetlenie przyczyna braku kwitnienia storczyków
  3. Złe cięcie powodem braku kwitnienia storczyków
  4. Storczyki nie będą kwitły, gdy są niewłaściwie nawożone
  5. Storczyki nie kwitną, bo rosną w nieodpowiednim podłożu
  6. Storczyki jest osłabiony, dlatego nie kwitnie
  7. Zobacz w galerii zdjęć jak dbać o storczyki w domowej uprawie

Storczyki uprawiane są głównie dla ich efektownych kwiatów. Wiele gatunków storczyków uprawianych w domach może kwitnąć więcej niż raz w sezonie. Storczyki uprawiane w pomieszczeniach pochodzą z reguły z obszarów o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. W środowisku naturalnym żyją pod osłoną większych roślin i mają zapewnione wilgotne warunki. W warunkach domowych niestety nie da się w pełni spełnić ich wymagań. Dlatego rośliny czasem kwitną słabo lub wcale nie zakwitają. Dlaczego storczyki nie kwitną? Oto główne przyczyny braku kwitnienia storczyków.

Storczyki nie kwitną, bo temperatura jest niewłaściwa

Większość storczyków lubi ciepło - w trakcie sezonu preferuje temperaturę powyżej 22 st. C. Jeśli w tym czasie jest zbyt zimno, zieleń wolno rośnie wytwarza mniejsze liście a czasem nie zakwita. W okresie spoczynku rośliny wymagają jednak znacznie chłodniejszych temperatur (średnio 10-18 st. C).

Dendrobium nobile jest gatunkiem, który zimą lubi skrajnie niskie temperatury (5-10 st. C). Jeśli nie przeniesie się go na okres co najmniej kilku tygodni do chłodniejszego pomieszczenia, może w ogóle nie zakwitnąć. Popularne falenopsisy raczej zakwitają po spoczynku w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Kwitnienie może być jednak mniej obfite.

Jednocześnie zwrócić uwagę, że poszczególne gatunki odpoczywają w różnym okresie (i niekoniecznie jest to zima). Zwykle stan spoczynku przypada po opadnięciu kwiatów. Na rynku można dostać także storczyki zimnolubne, które uprawia się (przynajmniej powinno) w pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 18-19 st. C.

Złe oświetlenie przyczyna braku kwitnienia storczyków

Brak kwitnienia storczyka może być związany ze słabym oświetleniem. Storczyki lubią miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Nadmiar słońca może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Rośliny najefektywniej rosną na parapetach okien skierowanych na północ i wschód. Można je uprawiać także w bardziej słonecznych pomieszczeniach – w pobliżu okna. Trzeba przy tym uważać na zimne powietrze i przeciągi, które mogą zniszczyć kwiaty.

Złe cięcie powodem braku kwitnienia storczyków

Pędy kwiatostanowe po przekwitnięciu powinno się przycinać. Zwykle cięcie przeprowadza się nad trzecim pąkiem. Jest to konieczne, aby storczyk (większość gatunków) obficie zakwitł. Zdarza się jednak, że takie przycinanie może zaszkodzić roślinie – zahamuje jej wzrost. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać. Sposób cięcia warto każdorazowo sprawdzić w odniesieniu do uprawianych okazów. Nie ma jednego skutecznego środka dla wszystkich storczyków.

Storczyki nie będą kwitły, gdy są niewłaściwie nawożone

Storczyki mogą przestać kwitnąć zarówno przy braku nawożenia jak i przy nadmiarze. W pierwszym przypadku roślinie brakuje składników pokarmowych, aby kwitnąć, w drugim rozwój może „pójść” w stronę nadmiernego rozrostu liści i korzeni. Jak więc nawozić prawidłowo? Przede wszystkim należy używać specjalistycznych nawozów. Są bardziej rozcieńczone od nawozów dla roślin ozdobnych z kwiatów (i innych). Roślinom podaje się niewielkie dawki – raz na 2-3 tygodnie w okresie wzrostu. W czasie spoczynku zabiegu nie wykonuje się. Dokarmianie może być nieco bardziej intensywne, gdy na storczyku pojawią się pąki kwiatowe.

Co zrobić, gdy storczyk Phalaenopsis przekwitnie?

Storczyk
Autor: www.thinkstockphotos.com Storczyki zazwyczaj kwitną raz w roku

Storczyki nie kwitną, bo rosną w nieodpowiednim podłożu

Storczyki należy uprawiać w przepuszczalnym podłożu, na które składa się torf, ziemia liściowa, korzenie paproci i mech. Warto zapewnić także solidny drenaż. Storczyki przesadza się rzadko – jedynie, gdy korzenie przerosną otwory w pojemniku. Okaz, któremu zmieniło się donice na zbyt dużą, może w najbliższych miesiącach nie kwitnąć w ogóle.

Storczyki jest osłabiony, dlatego nie kwitnie

Storczyk może nie kwitnąć na skutek osłabienia odporności. Częstą przyczyną są choroby lub szkodniki. Ponadto szkodliwe dla nich jest suche powietrze w pomieszczeniach. W okresie wzrostu wpływa na słabszy rozwój i mniejszą zdrowotność okazów, w okresie kwitnienia może natomiast doprowadzić do zasuszenia rozwijających się pąków.

Przeczytaj też:

Zobacz w galerii zdjęć jak dbać o storczyki w domowej uprawie

Jak uprawiać storczyki? Problemy, z którymi możesz się spotkać

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Nasi Partnerzy polecają