Dlaczego storczyki w domu nie kwitną? Najważniejsze przyczyny

2018-07-24 11:56
Storczyk
Autor: www.thinkstockphotos.com

Dlaczego storczyki nie kwitną? to pytanie zadaje sobie wielu miłośników orchidei, uprawiających te pięknie kwitnące rośliny w domu. Poznaj najważniejsze przyczyny braku kwiatów u storczyków. Pięć powodów braku kwitnienia storczyków.

Storczyki uprawiane są głównie dla ich efektownych kwiatów. Wiele gatunków storczyków uprawianych w domach może kwitnąć więcej niż raz w sezonie. Storczyki uprawiane w pomieszczeniach pochodzą z reguły z obszarów o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. W środowisku naturalnym żyją pod osłoną większych roślin i mają zapewnione wilgotne warunki. W warunkach domowych niestety nie da się w pełni spełnić ich wymagań. Dlatego rośliny czasem chorują, kwitną słabo lub wcale nie zakwitają. Dlaczego storczyki nie kwitną? Oto główne przyczyny braku kwitnienia storczyków.

Storczyki nie kwitną - powód: nieodpowiednia temperatura i oświetlenie

Większość storczyków lubi ciepło - w trakcie sezonu preferuje temperaturę powyżej 22 st. C. Jeśli w tym czasie jest zbyt zimno, zieleń wolno rośnie wytwarza mniejsze liście a czasem nie zakwita. W okresie spoczynku rośliny wymagają jednak znacznie chłodniejszych temperatur (średnio 10-18 st. C). Dendrobium nobile jest gatunkiem, który zimą lubi skrajnie niskie temperatury (5-10 st. C). Jeśli nie przeniesie się go na okres co najmniej kilku tygodni do chłodniejszego pomieszczenia, może w ogóle nie zakwitnąć. Popularne falenopsisy raczej zakwitają po spoczynku w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Kwitnienie może być jednak mniej obfite.

Jednocześnie zwrócić uwagę, że poszczególne gatunki odpoczywają w różnym okresie (i niekoniecznie jest to zima). Zwykle stan spoczynku przypada po opadnięciu kwiatów. Na rynku można dostać także storczyki zimnolubne, które uprawia się (przynajmniej powinno) w pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 18-19 st. C. Brak kwitnienia może być związany ze słabym oświetleniem. Storczyki lubią miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Nadmiar słońca może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Rośliny najefektywniej rosną na parapetach okien skierowanych na północ i wschód. Można je uprawiać także w bardziej słonecznych pomieszczeniach – w pobliżu okna. Trzeba przy tym uważać na zimne powietrze i przeciągi, które mogą zniszczyć kwiaty.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Storczyki nie kwitną - powód: złe cięcie lub jego brak

Pędy kwiatostanowe po przekwitnięciu powinno się przycinać. Zwykle cięcie przeprowadza się nad trzecim pąkiem. Jest to konieczne, aby storczyk (większość gatunków) obficie zakwitł. Zdarza się jednak, że takie przycinanie może zaszkodzić roślinie – zahamuje jej wzrost. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać. Sposób cięcia warto każdorazowo sprawdzić w odniesieniu do uprawianych okazów. Nie ma jednego skutecznego środka dla wszystkich storczyków.

Storczyki nie kwitną - powód: złe nawożenie

Storczyki mogą przestać kwitnąć zarówno przy braku nawożenia jak i przy nadmiarze. W pierwszym przypadku roślinie brakuje składników pokarmowych, aby kwitnąć, w drugim rozwój może „pójść” w stronę nadmiernego rozrostu liści i korzeni. Jak więc nawozić prawidłowo? Przede wszystkim należy używać specjalistycznych nawozów. Są bardziej rozcieńczone od nawozów dla roślin ozdobnych z kwiatów (i innych). Roślinom podaje się niewielkie dawki – raz na 2-3 tygodnie w okresie wzrostu. W czasie spoczynku zabiegu nie wykonuje się. Dokarmianie może być nieco bardziej intensywne, gdy na storczyku pojawią się pąki kwiatowe.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Storczyki nie kwitną - powód: nieodpowiednie podłoże

Storczyki należy uprawiać w przepuszczalnym podłożu, na które składa się torf, ziemia liściowa, korzenie paproci i mech. Warto zapewnić także solidny drenaż. Storczyki przesadza się rzadko – jedynie, gdy korzenie przerosną otwory w pojemniku. Okaz, któremu zmieniło się donice na zbyt dużą, może w najbliższych miesiącach nie kwitnąć w ogóle.

Storczyki nie kwitną - powód: osłabienie rośliny

Storczyk może nie kwitnąć na skutek osłabienia odporności. Częstą przyczyną są choroby lub szkodniki. Ponadto szkodliwe dla nich jest suche powietrze w pomieszczeniach. W okresie wzrostu wpływa na słabszy rozwój i mniejszą zdrowotność okazów, w okresie kwitnienia może natomiast doprowadzić do zasuszenia rozwijających się pąków.

 

Jak uprawiać storczyki? Problemy, z którymi możesz się spotkać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE