Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach

2019-03-11 14:02 Michał Mazik

Storczyki to grupa roślin chętnie uprawiana w mieszkaniach ze względu na efektowne kwiaty. Nie wszystkie gatunki storczyków nadają się jednak do domowej uprawy. Poznaj najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach.

Storczyki to popularna grupa roślin o ozdobnych kwiatach. Na rynku można nabyć kilkaset gatunków storczyków różniących się wyglądem i wymaganiami, jednakże tylko niektóre z nich dobrze rosną w domu i nie sprawiają problemów. W mieszkaniach uprawia się zazwyczaj kilka do kilkunastu grup storczyków. Głównym ograniczeniem w domowej uprawie storczyków jest suche powietrze – zwłaszcza w okresie zimowym. Optymalnie dla storczyków byłoby utrzymać wilgotność na „poziomie” szklarniowym (75-85 proc.). Niestety, spełnienie takich warunków w domu jest z reguły niemożliwe. Problem suchego powietrza można zmniejszyć instalując w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, zraszając często rośliny lub ustawiając donice na kamieniach zalanych wodą.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Mimo jednak pewnych ograniczeń wielu miłośników storczyków decyduje sie na uprawę tych pięknych roślin. Oto najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach

Storczyki do domowej uprawy: Phalaenopsis

Falenopsis (łac. Phalaenopisis) – to prawdopodobnie najczęściej uprawiany storczyk. Obficie kwitnie w pomieszczeniach – dwa razy w roku. Kwiaty mogą mieć różną barwę – często są białe lub różowe. Zebrane są w grona lub wiechy. Roślinę zaleca się uprawiać na widnych parapetach (okna północnego lub wschodniego) lub w pobliżu okna. Optymalne warunki świetlne to duża ilość światła rozproszonego. Storczyk lubi ciepło, temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 20 st. C. Zaleca się go sadzić w podłożu przepuszczalnym – najlepiej w specjalistycznej ziemi dla storczyków. Podlewanie umiarkowane, miękką wodą. Podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno przeschnąć. Nadmiar wody prowadzi do marszczenia i żółknięcia liści. Falenopsis można sporadycznie dokarmiać rozcieńczonymi dawkami nawozów. Roślina nie lubi przesadzania. Po kwitnieniu zaleca się przyciąć pęd kwiatostanowy na 1/3-2/3 wysokości. To pobudzi roślinę do kolejnego wytwarzania kwiatów.

>>Przeczytaj też: Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak pielęgnować Phalaenopsis

Storczyki do domowej uprawy: Dendrobium

Dendrobium (Dendrobium) – na świecie występuje ponad 1000 gatunków tych storczyków. Różnią się wyglądem kwiatów, liści i pokrojem. Z reguły jednak obficie wytwarzają drobne kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany. Roślina lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Warto uprawiać ją w pobliżu okna lub na parapecie. Lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza – donicę można ustawić w widnej łazience. Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 10-18 st. C (w zależności od gatunku). Podłoże powinno składać się z torfu, korzeni paproci i rozdrobnionej kory roślin iglastych. Dendrobium podlewa się obficie od marca do sierpnia, później zabieg należy ograniczyć. Nadmierne podlewanie jest niewskazane – storczyk szybko może być porażany przez choroby grzybowe. Nawożenie stosuje się przed i w okresie kwitnienia – co 2 tygodnie. Dawki nawozów powinny być mocno rozcieńczone.

Storczyki do domowej uprawy: Cymbidium

Cymbidium (Cymbidium) – storczyk może dorastać do 1 m wysokości. W warunkach domowych jednak uprawia się zwykle gatunki niższe. Wytwarzają charakterystyczne, ostrogowate kwiaty. Często są wielobarwne. Kwitną najczęściej wiosną i jesienią. Cymbidium lubi miejsca jasne, ale wolne od  bezpośredniego nasłonecznienia. Powinno się go sadzić z specjalistycznym podłożu z dobrym drenażem. Roślinę podlewa się umiarkowanie – letnią, miękką odstaną wodą. Wymaga natomiast codziennego zraszania. Raz na kilka tygodni warto podać nawóz dla storczyków. Dawki powinny być mocno rozcieńczone. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciwko chorobom grzybowym.

>>Przeczytaj też: Storczyk Cymbidium - uprawa w domu. Jak pielęgnować Cymbidium

Storczyki do domowej uprawy: Cattleya

Katleja (Cattleya) – uchodzi za jeden z najpiękniejszych storczyków, które można uprawiać w mieszkaniu. Wytwarza atrakcyjne wielobarwne kwiaty osiągające średnicę nawet 15 cm. Najczęściej zakwita od października do listopada. Lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Nie znosi natomiast bezpośredniego nasłonecznienia. Odpowiada mu temperatura pokojowa. Podlewanie umiarkowane – podłoże powinno lekko przeschnąć. Roślinę przesadza się rzadko – raz na kilka lat. Najlepiej stosować specjalistyczne podłoże. Wskazane jest codzienne wykonywanie zraszania. W okresie spoczynku (po kwitnieniu) roślinę powinno się doświetlać 2-4 godziny dziennie. To warunkuje kolejne kwitnienie.

>>Przeczytaj też: Storczyk Cattleya – królowa orchidei. Uprawa storczyka Cattleya w domu

Storczyki do domowej uprawy: Luisia

Hemaria (Luisia discolor) –  gatunek jest trudniejszy w uprawie w porównaniu z powyższymi grupami roślin. Jego popularność bierze się z nietypowego wyglądu – jest ozdobny zarówno z kwiatów jak i liści. Lubi jasne, wilgotne pomieszczenia. Najlepiej uprawiać go w widnej łazience, ogrodzie zimowym lub terrarium. Ponadto powinien być regularne zraszany. Podlewanie regularne, ale umiarkowane. Nie znosi nadmiaru wody. Do sadzenia wykorzystuje się specjalistyczne podłoże z solidną warstwą drenażową.

Storczyki dla początkujących

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE