Ludisia discolor (hemaria) - storczyk o płożącym pokroju. Uprawa ludisii w domu

2022-01-24 8:02
Ludisia discolor (hemaria)
Autor: GettyImages Ludisia discolor (hemaria)

Ludisia discolor, znana też jako hemaria, to storczyk naziemny o płożącym pokroju, który rozrasta się na boli i dlatego ładnie prezentuje się w szerokich misach. Dowiedz się więcej o uprawie ludisii w domu.

Większość uprawianych w mieszkaniach storczyków to epifity o wniesionym lub rozłożystym pokroju, bytujące w naturze na drzewach lub skałach i obywające się praktycznie bez ziemi. Zdarzają się też jednak storczyki naziemne, które rosną w podłożu, a do tego charakteryzują się płożącym pokrojem. Należy do nich miedzy innymi bardzo interesujący, choć stosunkowo mało popularny w uprawie storczyk - Ludisia discolor (hemaria), mający dość nietypowe jak na storczyki zwyczaje, a także pokrój i wygląd.

Spis treści

  1. Ludisia discolor - jak wygląda?
  2. Jak uprawiać ludisię - wymagania i pielęgnacja
  3. Jak eksponować ludisię w domu?

Ludisia discolor - jak wygląda?

Grube, mięsiste, segmentowane, nadziemne, pokładające się kłącza ludisii pokryte są naprzemiennie układającymi się jajowatymi lub sercowatymi, ciemnymi, bordowo-zielonymi z wierzchu i bordowymi od spodu liśćmi o aksamitnej blaszce, ozdobionej jasnymi, podłużnymi prążkami (u odmiany 'Alba' liście są zielone i pokryte siateczką białych nerwów).

Pędy ludisii pokładają się zwykle na ziemi lub zwieszają z doniczki i w górnej części lekko wznoszą się do góry (wys. 15-20 cm). Z powodu charakterystycznych liści i płożącego pokroju, ludisia bardziej przypomina wyglądem popularną trzykrotkę niż typowego storczyka, ale kiedy zaczyna kwitnąć, oba gatunki trudno już ze sobą pomylić.

Kwiaty ludisii ukazują się na roślinie głównie zimą i na przedwiośniu (od listopada do marca). Są białe, z żółtą komorą pyłkową, lekko pachnące i drobne, zebrane w dość duży, groniasty, luźny kwiatostan na szczycie wzniesionego, nagiego, cienkiego, długiego (20-30 cm wys.), delikatnie owłosionego pędu. Nie są wprawdzie tak efektowne, okazałe i barwne, jak kwiaty innych storczyków, ale ponieważ pojawiają się dość licznie, tworzą nad liśćmi piękną, kontrastującą, białą, ażurową chmurkę.

Przeczytaj też: Niebieskie storczyki - skąd się biorą, czy są naturalne, czy zmienią kolor? >>>

Ludisia discolor
Autor: www.thinkstockphotos.com Ludisia discolor

Jak uprawiać ludisię - wymagania i pielęgnacja

  • Stanowisko dla ludisi

Ludisia discolor to dość mało popularny, choć niezbyt trudny w uprawie storczyk. Roślina pochodzi z Chin, gdzie zasiedla wilgotne obszary leśne, rosnąc często w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Dlatego preferuje półcieniste, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i podwyższoną wilgotność zarówno powietrza (nawet w granicach 80-90%), jak i podłoża.

  • Podłoże dla ludisii

W przeciwieństwie do typowych storczyków epifitycznych, ludisia powinna być uprawiana w doniczce wypełnionej lekkim, przepuszczalnym podłożem, najlepiej z dodatkiem kory, chipsów kokosowych, perlitu i węgla drzewnego (np. specjalnym podłożem dla storczyków), a nie na pieńku lub kawałku kory bez ziemi.

  • Podlewanie i nawożenie ludisii

Hemaria źle znosi zarówno suszę jak i zalanie, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie (woda nie może zalegać na podstawce!). Należy też ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, bądź umieścić doniczkę na warstwie stale mokrych kulek keramzytu, aby wilgotność powietrza wokół rośliny była dostatecznie wysoka. Ludisii lepiej natomiast nie zraszać, bo od kropli wody na jej aksamitnych liściach tworzą się brzydkie plamy i zacieki.

W sezonie wegetacyjnym rośliny należy też zasilać, najlepiej specjalnymi nawozami dla storczyków.

  • Temperatura dla ludisii

Latem ludisji trzeba zapewnić dużo ciepła (temp. 22-26°C), jednak zimą roślina woli niższe temperatury, dlatego lepiej będzie się czuła w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (12-18°C, np. widny korytarz, chłodna oranżeria, jasna piwnica). W tym czasie należy zaprzestać jego nawożenia i ograniczyć podlewanie (ziemia nie może jednak całkiem wyschnąć). Wiosną, gdy storczyk wznowi wegetację, należy przenieść go w cieplejsze miejsce oraz rozpocząć nawożenie i intensywniejsze podlewanie.

  • Przesadzanie i rozmnażanie ludisii

Po okresie zimowego spoczynku w niższej temperaturze, można storczyk przesadzić do świeżej ziemi lub rozmnożyć przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Łatwo jest też rozmnożyć roślinę przez sadzonki pędowe, pobierane z dorosłych egzemplarzy.

Jeśli ludisia rośnie w szerokiej donicy, jej kłącza po zetknięciu z podłożem ukorzeniają się często samoistnie. Wtedy wystarczy oddzielić ukorzenioną sadzonkę od egzemplarza matecznego i posadzić do nowej donicy.

Ukorzenianie sadzonek. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki ukorzeniane w wodzie >>>

Ludisia discolor
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Ludisia discolor w prostej, ale ciekawej kompozycji z sępolią

Jak eksponować ludisię w domu?

Ludisia discolor to dość nietypowy storczyk, który wart jest uwagi ze względu na swoje piękne liście i oryginalny pokrój (bywa nawet nazywany „orchideowym klejnotem”).

Atrakcyjnie prezentuje się posadzony w typowej donicy, z której jego kłącza mogą malowniczo przewieszać się na zewnątrz, ale ciekawie wygląda też w płaskiej, szerokiej misie, w której ładnie rozrasta się na boki.

Może być uprawiany w pojedynczej donicy jako soliter, ale może być też zestawiany w grupy z innymi storczykami, rosnącymi w osobnych pojemnikach. Nadaje się do uprawy w każdym mieszkaniu, ale ze względu na wysokie wymagania względem wilgotności powietrza, najlepiej będzie czuł się w oknie kwiatowym, widnej łazience lub oranżerii.

Przeczytaj też:

Jakie rośliny są polecane do ogrodów zimowych (oranżerii) >>>

Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki >>>

Zobacz w galerii zdjęć najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach

Storczyki dla początkujących
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE