Storczyk jubilerski - Ludisia discolor - dlaczego nazywany jest storczykiem-klejnotem?
Ludisia discolor, znana też jako storczyk jubilerski, rozrasta się na boki i dlatego ładnie prezentuje się w szerokich misach, a jego liście wyglądają jak drogocenne klejnoty. Poznaj bliżej przedstawiciela storczyków-klejnotów i dowiedz się więcej o jego uprawie w domu.
Autor: GettyImages
Ludisia discolor
Większość uprawianych w mieszkaniach storczyków to epifity o wniesionym lub rozłożystym pokroju, bytujące w naturze na drzewach lub skałach i obywające się praktycznie bez ziemi. Zdarzają się też jednak storczyki naziemne, które rosną w podłożu, a do tego charakteryzują się płożącym pokrojem. Należy do nich miedzy innymi bardzo interesujący, choć stosunkowo mało popularny w uprawie storczyk - Ludisia discolor, zwany też storczykiem jubilerskim, mający dość nietypowe jak na storczyki zwyczaje, a także pokrój i wygląd.
Spis treści
- Jak wygląda storczyk jubilerski - Ludisia discolor?
- Storczyk jubilerski - uprawa
- Jak przesadzać i rozmnażać storczyk jubilerski?
- Jak eksponować ludisię w domu?
- Galeria zdjęć: Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach
Jak wygląda storczyk jubilerski - Ludisia discolor?
Grube, mięsiste, segmentowane, nadziemne, pokładające się kłącza ludisii pokryte są naprzemiennie układającymi się jajowatymi lub sercowatymi, ciemnymi, bordowo-zielonymi z wierzchu i bordowymi od spodu liśćmi o aksamitnej blaszce, ozdobionej jasnymi, podłużnymi prążkami (u odmiany 'Alba' liście są zielone i pokryte siateczką białych nerwów). Liście są niezwykle dekoracyjne.
Pędy ludisii pokładają się zwykle na ziemi lub zwieszają z doniczki i w górnej części lekko wznoszą się do góry (wys. 15-20 cm). Z powodu charakterystycznych liści i płożącego pokroju, ludisia bardziej przypomina wyglądem popularną trzykrotkę niż typowego storczyka, ale kiedy zaczyna kwitnąć, oba gatunki trudno już ze sobą pomylić.
Kwiaty ludisii ukazują się na roślinie głównie zimą i na przedwiośniu (od listopada do marca). Są białe, z żółtą komorą pyłkową, lekko pachnące i drobne, zebrane w dość duży, groniasty, luźny kwiatostan na szczycie wzniesionego, nagiego, cienkiego, długiego (20-30 cm wys.), delikatnie owłosionego pędu. Nie są wprawdzie tak efektowne, okazałe i barwne, jak kwiaty innych storczyków, ale ponieważ pojawiają się dość licznie, tworzą nad liśćmi piękną, kontrastującą, białą, ażurową chmurkę.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Ludisia discolor
Storczyk jubilerski - uprawa
- Stanowisko dla ludisi
Ludisia discolor to dość mało popularny, choć niezbyt trudny w uprawie storczyk. Roślina pochodzi z Chin, gdzie zasiedla wilgotne obszary leśne, rosnąc często w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Dlatego preferuje półcieniste, osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i podwyższoną wilgotność zarówno powietrza (nawet w granicach 80-90%), jak i podłoża.
- Podłoże dla ludisii
W przeciwieństwie do typowych storczyków epifitycznych, ludisia powinna być uprawiana w doniczce wypełnionej lekkim, przepuszczalnym podłożem, najlepiej z dodatkiem kory, chipsów kokosowych, perlitu i węgla drzewnego (np. specjalnym podłożem dla storczyków), a nie na pieńku lub kawałku kory bez ziemi.
- Podlewanie i nawożenie ludisii
Hemaria źle znosi zarówno suszę jak i zalanie, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie (woda nie może zalegać na podstawce!). Należy też ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium, bądź umieścić doniczkę na warstwie stale mokrych kulek keramzytu, aby wilgotność powietrza wokół rośliny była dostatecznie wysoka. Ludisii lepiej natomiast nie zraszać, bo od kropli wody na jej aksamitnych liściach tworzą się brzydkie plamy i zacieki.
W sezonie wegetacyjnym rośliny należy też zasilać, najlepiej specjalnymi nawozami dla storczyków.
- Temperatura dla ludisii
Latem ludisji trzeba zapewnić dużo ciepła (temp. 22-26°C), jednak zimą roślina woli niższe temperatury, dlatego lepiej będzie się czuła w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (12-18°C, np. widny korytarz, chłodna oranżeria, jasna piwnica). W tym czasie należy zaprzestać jego nawożenia i ograniczyć podlewanie (ziemia nie może jednak całkiem wyschnąć). Wiosną, gdy storczyk wznowi wegetację, należy przenieść go w cieplejsze miejsce oraz rozpocząć nawożenie i intensywniejsze podlewanie.
Jak przesadzać i rozmnażać storczyk jubilerski?
Po okresie zimowego spoczynku w niższej temperaturze, można storczyk przesadzić do świeżej ziemi lub rozmnożyć przez podział rozrośniętych egzemplarzy. Łatwo jest też rozmnożyć roślinę przez sadzonki pędowe, pobierane z dorosłych egzemplarzy.
Jeśli ludisia rośnie w szerokiej donicy, jej kłącza po zetknięciu z podłożem ukorzeniają się często samoistnie. Wtedy wystarczy oddzielić ukorzenioną sadzonkę od egzemplarza matecznego i posadzić do nowej donicy.
Jak eksponować ludisię w domu?
Ludisia discolor to dość nietypowy storczyk, który wart jest uwagi ze względu na swoje piękne liście i oryginalny pokrój (bywa nawet nazywany „orchideowym klejnotem”).
Atrakcyjnie prezentuje się posadzony w typowej donicy, z której jego kłącza mogą malowniczo przewieszać się na zewnątrz, ale ciekawie wygląda też w płaskiej, szerokiej misie, w której ładnie rozrasta się na boki.
Może być uprawiany w pojedynczej donicy jako soliter, ale może być też zestawiany w grupy z innymi storczykami, rosnącymi w osobnych pojemnikach. Nadaje się do uprawy w każdym mieszkaniu, ale ze względu na wysokie wymagania względem wilgotności powietrza, najlepiej będzie czuł się w oknie kwiatowym, widnej łazience lub oranżerii.
Przeczytaj też:
- Jakie rośliny są polecane do ogrodów zimowych (oranżerii)
- Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki
Galeria zdjęć: Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Storczyki Brassia, Dendrobium, Paphiopedilum, Cymbidium